KierunkiStudiów.pl

Menu

13.06.2008, 10:30

Astronomia na 12. Pikniku Naukowym

W sobotę na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie odbędzie się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę - Piknik Naukowy. Wśród imprez nie zabraknie pokazów astronomicznych przygotowanych przez polskie i zagraniczne instytucje naukowe i edukacyjne.

"Kosmiczne" pokazy podczas imprezy, przygotowanej wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, będą związane zarówno z astronomią, jak i z astronautyką.

Moduł Columbus i jego powstałe w Polsce anteny zaprezentuje Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (namiot nr 118). Studenci i pracownicy wrocławskiej uczelni przedstawią również minisatelitę SSETI-Express oraz koncepcję księżycowej misji badawczej ESMO.

Swoimi osiągnięciami pochwalą się także członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, którzy w namiocie nr 117 wystawią studenckiego satelitę PW-sat i prototyp łazika marsjańskiego oraz przedstawią kampania lotów parabolicznych, podczas których uzyskiwany jest stan mikrograwitacji.

W tym samym namiocie, w którym odbywać się będą prezentacje przygotowane przez SKA PW, swoje pokazy zorganizuje również Polskie Towarzystwo Astronautyczne. Będzie tam można m.in. uzyskać połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Na pytania "Czy na Marsie jest woda?" i "Czy można przewidzieć zderzenie z planetoidą?" spróbują odpowiedzieć naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, którzy w namiocie nr 41 podejmą się także zbudowania komety (pokaz jednorazowy między godziną 12 i 13, adresowany do dzieci powyżej 6 lat).

O tym, że "co umieli starożytni - możesz i ty..." postaraj się przekonać wszystkich uczestników pikniku miłośnicy astronomii z warszawskiego oddziału PTMA - każdy, kto odwiedzi namiot Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii będzie mógł samodzielnie zmierzyć obwód Ziemi i obliczyć datę najbliższego zaćmienia Słońca.

Już nie o starożytnej astronomii, ale o tej trochę późniejszej opowiedzą pracownicy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas pikniku udostępnią wszystkim zainteresowanym takie przyrządy jak astrolabium, torquetum, laska Jakuba czy kwadrant oraz szczegółowo wyjaśnią jak z nich korzystać.

Z kolei w namiocie nr 38 astronomowie z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego będą uczyć jak poszukiwać i rozpoznawać meteoryty oraz zaprezentują stojące fale akustyczne.

Dzienne pokazy nieba, czyli obserwacje tarczy Słońca przy użyciu specjalnie zabezpieczonego teleskopu przygotował Zakład Optyki Instrumentalnej "Uniwersał" (namiot nr 166) oraz Wydział Matematyczno - Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego (namiot nr 81). Naukowcy ze Szczecina zaprezentują także model sondy kosmicznej SOHO.

Wśród "kosmicznych" pokazów Pikniku Naukowego nie zabranie również zabawy dla najmłodszych miłośników astronomii - w namiocie nr 9 Przedszkola Dwujęzycznego "Tęczowy Ogród" wszystkie dzieci, które odwiedzą warszawski Rynek Nowego Miasta będą mogły zbudować gwiazdozbiory z wcześniej przygotowanych elementów, na podstawie wzorów.

Tegoroczny Piknik Naukowy rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 20:00. Szczegółowy opis imprezy wraz z programem, mapą dojazdu oraz planem rozmieszczenia namiotów znajduje się na stronie internetowej http://www.polskieradio.pl/piknik.

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków