Student po reformie szkolnictwa wyższego
Ostatnio dużo mówi się na temat reformy szkolnictwa wyższego. W jaki sposób projektowane zmiany dotkną obecnych studentów oraz tegorocznych maturzystów, którzy już w październiku staną się żakami? Czy będzie ona dla nich korzystna? Jakie nowości ma dla przyszłych studentów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?
Polskie szkoły wyższe muszą być bardziej innowacyjne i poprawić jakość kształcenia, tylko wówczas absolwenci naszych uczelni będą mogli ubiegać się o wyższe pozycje w światowych rankingach. Reforma szkolnictwa wyższego winna być kompleksowa i systemowa, a w projekcie jej założeń znalazły się takie punkty jak zarządzanie, finansowanie, model kariery akademickiej i dydaktyki.
Aktualnie wielu młodych, uzdolnionych ludzi rezygnuje z kariery naukowej. Reforma szkolnictwa wyższego ma zmienić ten stan rzeczy. Wdrożone założenia, procedury oraz mechanizmy winny mobilizować młodych ludzi do odkrywania nauki i jej krzewienia wśród studentów. Najwybitniejsi studenci będą mogli liczyć na otworzenie przewodu doktorskiego już po obronieniu pracy licencjackiej.
Projekt zakłada rozbudowę systemu stypendialnego dla studentów pochodzących z najuboższych rodzin, a także wdrożenie innego systemu – kredytowego, który absolwent spłacałby po podjęciu pracy i osiągnięciu określonego pułapu w zarobkach.
Dydaktyka zamierza pójść w kierunku rynku pracy – uczelnie miałyby kształcić studentów dla jego potrzeb. Preferowane byłoby kształcenie studentów na priorytetowych kierunkach będących strategicznymi z punktu widzenia gospodarki. Realizacji takiego przedsięwzięcia miałyby służyć kierunki studiów zamawiane przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, a wspomagać je miałyby wysokie stypendia dla dużej liczby studentów.
Zakres i formy kształcenia będą bardziej indywidualne i dobierane z osobistymi preferencjami, planowane jest rozluźnienie programów dydaktycznych, większa interdyscyplinarność studiów. Reforma zakłada również zwiększenie mobilności pomiędzy I, II, i III stopniem studiów oraz kierunkami, co zapisane jest w Procesie Bolońskim.
Przewidziana jest zmiana systemu przyznawania stypendiów naukowych – odtąd student oprócz wymaganej średniej będzie musiał wykazać się również swymi dokonaniami i działaniami. Taki system ma za zadanie zmobilizować studentów do większej aktywności i kreatywności.
Studenci niepełnosprawni będą otrzymywać dotacje, umożliwiające im inwestycje i ułatwiające kształcenie.
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...