KierunkiStudiów.pl

Menu

16.07.2008, 09:58

Kształcenie Polaków w Kanadzie

Uproszczenie procedur dla młodych Polaków, chcących kształcić się i pracować w Kanadzie oraz dla kanadyjskiej młodzieży przyjeżdżającej do Polski przewiduje podpisana 14 lipca 2008 roku umowa między Polską a Kanadą.

Kanadyjsko - polska umowa "o wspieraniu mobilności młodych obywateli" zakłada, że osoby w wieku 18-35 lat będą mogły na rok wyjechać do kraju partnerskiego i uczyć się tam oraz pracować lub odbywać staże lub szkolenia. Nie będzie do tego potrzebne specjalne pozwolenie na pracę. Umowę podpisały w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i kanadyjska minister obywatelstwa i imigracji Diane Finley.

"W tym programie młodzi ludzie mogą skorzystać z trzech dróg. Po pierwsze mogą pracować, po drugie uczyć się, a po trzecie zwiedzać. (...) To wspaniała okazja dla młodych ludzi z Polski i Kanady, aby odwiedzić drugi kraj, rozszerzyć swoją wiedzę o rozwijaną tam naukę i technologię, poznać jego kulturę i popracować w nowym środowisku przez pewien czas" - powiedziała po podpisaniu umowy Finley.

Jak wyjaśniła, umowa przede wszystkim ułatwi młodym ludziom podejmowanie pracy, ponieważ obecnie potrzebne są do tego specjalne pozwolenia, wydawane na krótki czas. Ale, jej zdaniem, młodzież będzie też czerpać korzyści z wymiany doświadczeń i poszerzania horyzontów. Dotychczas Kanada, jak tłumaczyła Finley, podpisała podobne umowy z 40 krajami, a ze stworzonych przez nie udogodnień korzystają chętnie tysiące młodych ludzi.

Według Finley, kanadyjska młodzież może wiele skorzystać na wizytach w Polsce. "Można się tutaj wiele nauczyć, np. o historii, która dla Polski była barwna, choć w wielu przypadkach tragiczna. My takiego poczucia ciągłości historycznej nie mamy. Dla nas bardzo stary budynek to taki, który powstał w 1850 r. Nie należy zapominać, że w Kanadzie mamy ok. 800 tys. obywateli, którzy mają polskie korzenie. Dla nich to będzie okazja do rozbudowania swojej pamięci historycznej" - mówiła kanadyjska minister.

Jak dodała, Kanadyjczycy mogą odnosić z wizyt w Polsce również bardziej praktyczne korzyści. Jako przykład wymieniła studia medyczne, które w Polsce są na wysokim poziomie i które wielu kanadyjskich studentów już teraz podejmuje.

Jak dodała Kudrycka, obecnie ok. 200 młodych obywateli Kanady studiuje w Polsce. "Z tego tylko ok. 70 ma polskie korzenie" - zaznaczyła. Wyraziła nadzieję, że umowa zwiększy zainteresowanie młodzieży kanadyjskiej Polską, a polskiej Kanadą, bo oszczędzi młodym ludziom przechodzenia długotrwałych i uciążliwych procedur urzędowych.

"Te osoby, które będą chciały korzystać z tych przepisów, już przekraczając granicę otrzymają pozwolenie na pracę. To jest ważne dla tych młodych ludzi, którzy chcą odbyć staż, szkolić się czy też przez rok popracować, żeby poznać kulturę danego kraju" - mówiła Kudrycka.

Jak dodała minister nauki, umowa najprawdopodobniej w ciągu dwóch miesięcy zostanie zatwierdzona i będzie obowiązywała już od nowego roku akademickiego. W przyszłości zostanie być może uzupełniona programem stypendialnym dla polskiej młodzieży chcącej odbyć część studiów w Kanadzie.

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków