KierunkiStudiów.pl

Menu

10.10.2008, 09:38

Dwujęzyczne matury

Polscy uczniowie będą mieli możliwość zdawania egzaminów obcojęzycznych, ale nie na maturze. Będą korzystać z oferty sieci edukacyjnych, koordynowanych przez ambasady innych państw w Polsce - mówił w środę wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak. 

W rozporządzeniu MEN z 25 września 2008 roku zmieniają się zasady dotyczące zdawania egzaminów maturalnych; m.in od roku szkolnego 2009/2010 uczniowie klas dwujęzycznych nie będą mogli w ramach polskiej matury zdawać niektórych egzaminów w obcym języku. Obecnie taką możliwość mają uczniowie klas, w których niektóre przedmioty wykładane są w obcym języku np. po francusku lub po hiszpańsku. Takie klasy funkcjonują w ok. 100 szkołach kończących się maturą.

Egzaminy maturalne w obcym języku można było zdawać z: biologii, chemii, fizyki i astronomii, matematyki, części geografii odnoszącej się do geografii ogólnej i historii powszechnej.

W środę przeciwko zniesieniu dwujęzycznych matur opowiedziało się koło poselskie Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica. "Traktujemy to jako rzecz skandaliczną" - oświadczyła na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Zdzisława Janowska (SdPl-NL). Jak zapowiedziała, koło SdPl-NL skieruje interpelację poselską i zapytanie poselskie w tej sprawie do minister edukacji. "Cofamy się, ograniczamy możliwość zdobywania kwalifikacji, zmniejszamy wymagania" - oceniła posłanka skutki likwidacji dwujęzycznym matur.

Jak podkreśliła, zarówno rodzice, jak i młodzież szkolna jest przeciwna wycofaniu dwujęzycznych matur. Zaznaczyła, że nie było w tej sprawie ani konsultacji, ani powiadomienia dyrektorów szkół i samej młodzieży, która - według posłanki - straci szansę lepszego rozwoju.

Marciniak tłumaczył na konferencji w MEN, że likwidacja tzw. matury dwujęzycznej, czyli dodatkowych egzaminów dojrzałości zdawanych np. po hiszpańsku lub francusku w ramach polskiej matury, nie pogorszy sytuacji uczniów klas dwujęzycznych. Przeciwnie, argumentował, ją polepszy.

"Uczniowie będą zdawać zwykłą polską maturę, a dodatkowo, na swoje życzenie, certyfikowane międzynarodowo egzaminy w językach obcych. Certyfikat francuski da, wydaje mi się, jeszcze łatwiejszy wstęp na uczelnię francuską niż polski egzamin. Ten krok zmierza do tego, aby uczniom uprościć i uwiarygodnić ich wykształcenie" - powiedział Marciniak.

"Szkoły, które prowadzą kształcenie dwujęzyczne, np. hiszpańsko lub francuskojęzyczne są w sieci, czyli jest tu wybudowany system. Wypada, żeby ta sieć certyfikowała te dodatkowe umiejętności. To się odbywa pod ścisłym patronatem ambasady francuskiej czy hiszpańskiej" - dodał.

Marciniak nie wyjaśnił jednak, jak w praktyce wyglądałaby organizacja takich egzaminów. Powiedział jedynie, że od strony merytorycznej kształcenie w obcych językach koordynują ambasady odpowiednich państw. MEN ma zamiar omówić kwestie organizacji takich dodatkowych egzaminów z dyrektorami szkół.

Podobne artykuły

  1. Matura 2024 /

    Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

    Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego e...

  2. Matura 2024 /

    Repetytorium z geografii na UMK

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Uczniów związanym z uzyskaniem jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym Wydział Nauk o Ziemi i G...

  3. Matura 2024 /

    Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot od 2023 r.

    Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości" i zostaną zastąpione now...

  4. Matura 2024 /

    Poradnik maturzysty 2021

    Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga...

Katalog kierunków