KierunkiStudiów.pl

Menu

02.10.2006, 13:20

Jak wybrać uczelnię? - PORADNIK MATURZYSTY

Już wybrałeś kierunek studiów, ale nie możesz się zdecydować na jakiej uczelni go studiować? Może wybrałeś już uczelnię, ale nie jesteś jeszcze do końca przekonany? A może wahasz się pomiędzy kilkoma uczelniami? Sprawdź, co oferują poszczególne uczelnie, jakim zapleczem dydaktycznym dysponują, ile kierunków posiada akredytacje Państwowej Komisji Akredytacyjnej? Zbierz odpowiedzi na poniższe pytania i porównaj.


Sprawdź:

  1. ile komputerów (i jakiej generacji) podłączonych do Internetu posiada wybrana uczelnia, ile godzin tygodniowo oferuje studentowi samodzielnej pracy na stanowisku komputerowym i czy zakłada konta e-mailowe każdemu studentowi?
  2. ile kierunków i jakie prowadzone przez wybraną uczelnię, posiadają pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej?
  3. ile godzin języka obcego tygodniowo proponuje wybrana uczelnia, czy można starać się o dodatkowe godziny lektoratu i czy istnieje możliwość nauki przynajmniej dwóch języków obcych?
  4. jakie możliwości uzyskania uznawanych międzynarodowych certyfikatów umiejętności (np. języków obcych, komputerowych itp.) daje wybrana uczelnia?
  5. które miejsce zajmuje wybrana uczelnia w ogólnopolskich rankingach polskich szkół wyższych tj. „Perspektywy”, „Polityka”, „Wprost”, „Rzeczpospolita”?
  6. ile wybrana uczelnia ma podpisanych umów z uczelniami zagranicznymi i jak wygląda ta współpraca?
  7. czy wybrana uczelnia umożliwia studentom wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne?
  8. czy wybrana uczelnia daje studentom możliwość studiowania w krajach Unii Europejskiej, czy realizuje kształcenie w oparciu o ECTS (Europejski System Transferu Punktów)? System ten gwarantuje zaliczenie studiów krajowych i zagranicznych do programu realizowanego przez studenta w macierzystej uczelni. 
  9. czy wybrana uczelnia posiada Biuro Karier, wspierające aktywność zawodową studentów i absolwentów oraz pomagające znaleźć im pracę?
  10. porozmawiaj, ze studentem wybranej uczelni (spróbuj na forum studentów) o tym, jaki ma dostęp do komputerów, Internetu, nowoczesnych technik multimedialnych, swoich wykładowców i ogólnie jak mu się studiuje?
Nie zawierzaj swojej przyszłej kariery wróżce, losowi, intuicji i innym tajemnym mocom. Zdecyduj sam po uprzednim rozeznaniu i rzeczowej analizie własnych zainteresowań, aspiracji i perspektyw rynku pracy.


POWODZENIA!

 


opracowano na podstawie „Rynek pracy w Polsce i UE”WSIiZ w Rzeszowie

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków