Trwa nabór do międzynarodowego konkursu "Matematyka bez granic"
Do 29 listopada tego roku uczniowie trzecich klas gimnazjalnych i pierwszych klas liceów lub techników mogą się zgłaszać do XXI edycji międzynarodowego konkursu Matematyka bez granic, organizowanego pod auspicjami Rady Europy. W konkursie mogą uczestniczyć tylko kompletne zespoły klasowe.
Założenia i szczegóły podaje serwis internetowy Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego - głównego organizatora polskiej edycji konkursu.
Zgłaszanie udziału w konkursie następuje za zgodą wszystkich uczniów klasy w porozumieniu z nauczycielami matematyki i dyrektorem szkoły. Do współzawodnictwa mogą stawać klasy ze szkół państwowych, społecznych i prywatnych.
Zgłoszenie należy przesłać pocztą tradycyjną na adres najbliższego Regionalnego Komitetu Organizacyjnego. Etap wstępny powinien zostać przeprowadzony przez szkolnych koordynatorów konkursu od 1 stycznia do 28 lutego przyszłego roku. Etap finałowy zaplanowano na 4 marca 2010.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Mathematiques sans frontieres" ma charakter zawodów międzyklasowych. Po raz pierwszy został zorganizowany w roku 1989 we Francji. Wzięło w nim wówczas udział 87 klas z francuskich szkół. Po siedmiu latach liczba uczestników wzrosła do 2 745 klas, przy czym w zawodach wystartowało ponad 27 tys. uczniów w wieku od 15-17 lat pochodzących z ponad 20 krajów. Ta wysoka frekwencja utrzymuje się do dziś.
Polskie reprezentacje biorą udział w konkursie od roku 1993. Od roku 2001 patronat nad nim sprawuje Polskie Towarzystwo Matematyczne. Początkowo organizacją konkursu zajmował się Komitet Krajowy w Nowym Sączu, ale w 2007 r. został on przeniesiony do Zielonej Góry.
Ideą Konkursu "Matematyka bez granic" jest otwarcie mentalnych granic między krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata, szkołami danego regionu, matematyką i językami obcymi, szkołami publicznymi i niepublicznymi, samymi uczniami.
Tematyka zadań obejmuje różne działy matematyki i uwzględnia jej korelację z innymi przedmiotami nauczania szkolnego. Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują przykłady zastosowania matematyki w życiu codziennym.
Podobne artykuły
-
Konkursy /
III edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - I etap 11. października 2024 r.
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu jako wiodąca, specjalistyczna uczelnia logistyczna w Polsce, jest organizatorem III e...
-
Konkursy /
Wyniki 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”
Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego 2024 r. odbył się II etap ko...
-
Konkursy /
Konkurs na tekst i melodię Hymnu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ogłasza konkurs na opracowanie Hymnu Uczelni. Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że jest adresowany do...
-
Konkursy /
Powalczą o indeksy WATu
W pierwszej edycji Konkursu Fizycznego im. prof. Lecha Solarza wzięło udział 414 uczniów z 43 szkół średnich z całej Polski. Do ścisłego...