KierunkiStudiów.pl

Menu

22.09.2009, 14:12

Uczelnie będą przygotowywać studentów do pracy

Od przyszłego roku akademickiego programy nauczania na uczelniach wyższych powinny zostać zastąpione przez nowe, zsynchronizowane z systemem europejskim - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poza nauką przedmiotów kierunkowych, studenci będą również zdobywać umiejętności, które pozwolą im na lepszy start na rynku pracy na obszarze Unii Europejskiej. Wprowadzająca europejski system kształcenia nowela ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym powinna być przyjęta przez Sejm najpóźniej na początku przyszłego roku.

Zgodnie z nowym systemem kształcenia szkoły wyższe nie będą rozliczane z programów, ale efektów nauczania. Uczelnie będą zobowiązane do kształcenia z zakresu umiejętności zawodowych niezbędne do pracy. Szkołom, które nie dostosują się do nowych wymagań, będą cofane akredytacje. Ma to doprowadzić do wyeliminowania z rynku uczelni najsłabszych, a pozostawienie tylko tych, których standardy nauczania odpowiadają europejskim wymaganiom.

Wprowadzenie na obszarze UE jednego, wspólnego systemu edukacji to zobowiązanie, które wypełnia Polska realizując założenia Europejskich Ram Kwalifikacji (ERK). ERK ma pozwolić przełożyć i porównać poziom kwalifikacji w poszczególnych krajach. Przystępując do wspólnego systemu, każde państwo zachowuje narodową specyfikę kształcenia, ale będzie mogło przyporządkować wydawane świadectwo lub dyplom do jednego z ośmiu poziomów wyznaczonych w ramach ERK.

Od 2012 roku każde świadectwo poświadczające kwalifikacje w Polsce będzie więc miało adnotację odnoszącą się do krajowej, a zarazem i europejskiej ramy kwalifikacyjnej. Na przykład dyplomy magisterskie będą miały symbol MA, licencjackie BA, a doktoranckie PhD. Dokumenty te będą uznawane w całej UE i porównywalne ze swoimi europejskimi odpowiednikami.

Uczelnie będą również przygotowywać studentów do wykonywania pracy zawodowej m.in poprzez zwiększenie liczby zajęć profilowanych np. uczących pracy zespołowej, która jest podstawowym wymogiem pracy w korporacjach, czy zajęć z przedsiębiorczości i innowacyjności. Na różnych kierunkach studiowania pojawią się też elementy ekonomii eksperymentalnej, takie jak np. gry strategiczne. Uczelnie będą również częściej korzystać z pomocy pracodawców przy organizowaniu tego typu zajęć.

Zdaniem resortu nauki część tego typu zajęć będzie wliczana do stażu wymaganego przez samorządy zawodowe do otrzymania niezbędnych uprawnień zawodowych. Tym samym, już po uzyskaniu dyplomu magisterskiego, absolwent uczelni mógłby automatycznie przystępować do egzaminu w korporacjach zamiast, jak dotychczas, odpracowywać kilka lat jako stażysta lub aplikant.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków