KierunkiStudiów.pl

Menu

23.09.2009, 12:30

Zmiany w kształceniu młodych lekarzy

Rząd szykuje reformę kształcenia młodych lekarzy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jej głównym założeniem jest likwidacja stażu podyplomowego, a także uproszczenie systemu nauczania młodych lekarzy oraz skrócenie czasu, w którym stają się wykwalifikowanymi specjalistami. Przyczyną wprowadzenia reformy jest malejąca liczba młodych lekarzy. Reforma, do której przygotowania rozpoczną się już w przyszłym roku, potrwa do 2017 roku.

Obecnie roczny staż podyplomowy muszą odbyć wszyscy przyszli lekarze i rozpoczyna się go po ukończeniu studiów lekarskich. To założenie reformy ma swoich przeciwników. Według praktykująych lekarzy staż jest niezbędny, gdyż pod opieką bardziej doświadczonego lekarza uczy absolwenta nowych, praktycznych umiejętności, a także kształtowania właściwych relacji z pacjentem.

Likwidacja stażu skróciłaby czas nauki lekarzy i w konsekwencji zwiększyłaby liczbę praktykujących absolwentów. Jeśli jednak staż miałby być zniesiony, muszą zostać również zmienione programy nauczania, które w takiej sytuacji powinny kłaść większy nacisk na praktyczną naukę zawodu. Konsekwentnie wzrośnie więc liczba godzin nauki z obecnych 5,7 tys. do maksymalnie 6,3 tys. Zostanie również zwiększony nacisk na zajęcia z zakresu chorób wewnętrznych, onkologii, medycyny rodzinnej, ale także pediatrii oraz ginekologii wraz z położnictwem.

Zmienione mają też zostać zasady zdawania Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Resort zdrowia proponuje, aby do LEP (lub LDEP) lekarz mógł przystępować nieograniczoną liczbę razy od razu po zakończeniu studiów. Zdanie egzaminu będzie dawało, tak jak obecnie, pełne prawo wykonywania zawodu.

Zmiany w systemie kształcenia lekarzy mają przede wszystkim uzupełnić braki kadrowe w szpitalach. Zdaniem resortu zdrowia umożliwi to także skrócenie czasu trwania samej specjalizacji. Obecnie, zanim lekarz zakończy jej naukę, mija nawet 8–9 lat. Dzięki likwidacji podziału specjalizacji na podstawową i szczegółową oraz wprowadzenie tzw. systemu modułowego czas ten zostanie skrócony do 5–6 lat.

Podsumowując, obecnie po ukończeniu studiów lekarz ma ograniczone prawo wykonywania zawodu i przez rok odbywa staż podyplomowy. Uzyskanie specjalizacji trwa od 5 do 9 lat. Zgodnie z proponowanymi zmianami na kierunkach lekarskich ulegnie zwiększeniu liczba godzin, a do 2017 roku zostanie zlikwidowany staż podyplomowy. Specjalizację będzie można zacząć od razu po zdaniu egzaminu i nie będzie podziału na specjalizację podstawową i szczegółową. Jej uzyskanie potrwa 5-6 lat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

  1. Warto przeczytać /

    Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

    Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

  2. Warto przeczytać /

    Co studiują Polacy na Wyspach?

    Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

  3. Warto przeczytać /

    Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

    Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

  4. Warto przeczytać /

    Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

    Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków