Co czeka studentów w najbliższych latach?
Drugi kierunek studiów tylko dla wybranych studentów, powołanie Rzecznika Praw Absolwentów, podpisywanie umów przez studentów studiów dziennych z uczelniami - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka, na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" informuje o zmianach, które czekają studentów w najbliższych latach. Zmiany są związane z zapowiadaną przez Ministerstwo reformą Szkolnictwa Wyższego.
Jedną z najistotniejszych zmian jest rozszerzenie kompetencji Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która nie tylko będzie sprawowała, jak dotychczas, kontrolę nad jakością nauczania, ale także sprawdzała to, na ile programy nauczania pozwalają nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w zawodzie. Nad tym, by studenci jak najszybciej po studiach rozpoczynali pracę w zawodzie będzie czuwał Akademicki Rzecznik Praw Absolwentów działający przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Polsce okres rozpoczęcia przez absolwenta pracy w zawodzie wynosi średnio dwa lata, a w UE jedynie trzy miesiące.
Resort chce także odejść od równego finansowania wszystkich szkół, bez względu na jakość prowadzonych badań czy dydaktyki. Aby rozwijać się, uczelnie będą musiały konkurować o studentów oraz o dodatkowe środki publiczne na podnoszenie jakości kształcenia. Premiowane będą nie tylko wydziały i uczelnie, ale także najlepsi naukowcy, nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci. Dzięki temu Ministerstwo pragnie zatrzymać w kraju najlepszych naukowców.
Studenci studiujący w systemie dziennym na publicznych uczelniach bedą podpisywać umowy dotyczące dodatkowych opłat za studia. Student stacjonarny będzie wówczas wiedział, jakie ma zobowiązania finansowe wobec uczelni, które usługi edukacyjne są bezpłatne, a za które będzie musiał uiścić opłatę (np. atrakcyjne praktyki, dodatkowy lektorat z języka obcego).
Drugi bezpłatny kierunek studiów oferowany będzie tylko najzdolniejszym studentom - będzie go mogło studiować ok. 10% studentów wykazujących się najwyższą średnią ocen.
Już w 2010 roku zostanie uruchomiona Biblioteka Wirtualnej Nauki. Wszystkie instytucje naukowe w kraju będą miały dostęp dostęp do najbardziej aktualnych czasopism, książek, norm, opisów patentowych itp. Ministerstwo pokryje koszty zakupu krajowej licencji na użytkowanie takich baz danych, jak Web of Science, Science Direct Freed Coll., Springer 2010 czy EBSCO Publishing. Z baz danych będą mogli korzystać nie tylko naukowcy i pracownicy dydaktyczni, ale także studenci.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Podobne artykuły
-
Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw
Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...
-
Co studiują Polacy na Wyspach?
Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...
-
Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii
Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...
-
Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!
Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...