KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Absolwenci szkół wyższych na rynku pracy w województwie lubuskim w 2008 r.

02.11.2009, 13:15

Absolwenci szkół wyższych na rynku pracy w województwie lubuskim w 2008 r.

W roku akademickim 2007/2008 na terenie województwa funkcjonowało 8 szkół wyższych, z czego 5 to uczelnie niepubliczne,  oraz 9 zamiejscowych jednostek organizacyjnych, tj. 2 filie, a także 7 zamiejscowych ośrodków dydaktycznych i punktów konsultacyjnych. Największym ośrodkiem akademickim jest Zielona Góra, na terenie której działają: Uniwersytet Zielonogórski (61,6% ogółu studiujących) oraz Zachodnia Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych.

Podobnie jak w poprzednich latach największy udział w ogólnej liczbie studentów na terenie województwa lubuskiego odnotowały kierunki kształcenia: społeczne (34,4%), pedagogiczne (20,9%) i humanistyczne (14,5%). W rankingu najczęściej wybieranych kierunków studiów znajdują sie:
  • Zarządzanie – 1 193 absolwentów,
  • Pedagogika – 1 147 osób,
  • Administracja – 780 absolwentów,
  • Politologia – 386 osób,
  • Socjologia – 311 absolwentów.

Studenci kończący szkołę na wyżej wymienionych kierunkach stanowią 57,8% ogółu absolwentów lubuskich szkół wyższych w roku akademickim 2007/2008.

Bezrobotni z wyższym wykształceniem do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki według zawodów

W końcu grudnia 2008 r. spośród 2 569 bezrobotnych posiadających wykształcenie wyższe, zarejestrowanych było 425 osób (tj. 16,5%) do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki. Z kolei wśród wszystkich bezrobotnych do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki (2 094), osoby z wyższym wykształceniem stanowiły 20,3%. Tak więc bezrobocie coraz częściej dotyka osoby z wyższym wykształceniem i ukończenie studiów wyższych nie jest jednoznaczne z gwarancją znalezienia pracy. Dopiero wybór kierunku, na który istnieje aktualnie zapotrzebowanie na rynku pracy zwiększa tą szansę.

Wśród bezrobotnych do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki z wyższym wykształceniem, największą grupę zawodową na koniec 2008 r. stanowili:

  • Specjaliści do spraw ekonomicznych i zarządzania – 60 osób,
  • Ekonomiści – 47 osób,
  • Archeolodzy, socjolodzy i pokrewni – 43 osób,
  • Nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – 31 osób,
  • Inżynierowie rolnictwa, leśnictwa i pokrewni – 21 osób.

Również największy był w 2008 r. napływ do bezrobocia wśród wyżej wymienionych grup zawodowych, tj.: specjaliści do spraw ekonomicznych – 380 osób; archeolodzy, socjolodzy i pokrewni – 316 osób; ekonomiści – 225 osób, nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – 142 osoby; inżynierowie rolnictwa, leśnictwa i pokrewni – 129 osób.

Wynika z tego że najwięcej absolwentów rejestruje sie w urzędach pracy po kierunkach studiów, gdzie występuje największa liczba studiujących w szkołach wyższych na terenie województwa lubuskiego.

Wśród osób do 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły, w następujących grupach zawodów nie odnotowano bezrobotnych: meteorolodzy, statystycy, inżynierowie górnicy, metalurdzy i pokrewni, farmaceuci, nauczyciele szkół wyższych, nauczyciele szkół specjalnych, adwokaci, radcy prawni i prokuratorzy, sędziowie, kompozytorzy, artyści muzycy i śpiewacy, choreografowie i tancerze baletowi, producenci, organizatorzy produkcji filmowej i telewizyjnej, reżyserzy, aktorzy i pokrewni, kontrolerzy i inspektorzy administracji publicznej.


Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w województwie lubuskim. Część II prognostyczna - Absolwenci a popyt na pracę.
Źródło: WUP Zielona Góra www.wup.zgora.pl

Podobne artykuły

  1. Raporty - rynek pracy /

    Zaczynają kodować w podstawówce, magistrami nie zostają - wyniki badania programistów

    Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat. 3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wy...

  2. Raporty - rynek pracy /

    Wynagrodzenia w polskim górnictwie

    Grudzień jest radosnym miesiącem dla górników, nie tylko z powodu świętowania Barbórki, ale i najwyższych w roku wynagrodzeń, kt&...

  3. Raporty - rynek pracy /

    Zarobki inżynierów zależne od branży

    Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ek...

  4. Raporty - rynek pracy /

    Rynek pracy: języki obce w cenie

    - Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi - przyznaje ekspert agencji za...

Katalog kierunków