Na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci kierunków zamawianych?
Kierunki zamawiane to nie tylko wysokie stypendium, ale także perspektywa dobrych warunków zatrudnienia po ukończeniu studiów - to hasło doskonale znacie. Ale jak się sprawy mają w praktyce? Czy rzeczywiście kończąc jeden z promowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierunków można spodziewać się ponadprzeciętnych zarobków? Serwis wynagrodzenia.pl opublikował artykuł dotyczący wynagrodzeń w zawodach, które mogą wykonywać absolwenci zamawianych kierunków studiów. W pierwszej części opracowania zanalizowane zostały zarobki absolwentów automatyki i robotyki, mechaniki i budowy maszyn, biotechnologii i chemii. W naszym serwisie prezentujemy streszczenie tego artykułu.
Autor artykułu "Wynagrodzenia w zawodach po zamawianych kierunkach studiów – część I" zauważa na wstępie, że kierunki zamawiane to studia techniczne, inżynierskie i o podobnym profilu, które przygotowują do pracy w podobnych zawodach i nierzadko na tych samych stanowiskach. Ponadto w artykule nie omawia się wszystkich stanowisk, które mogą objąć absolwenci kierunków zamawianych, a jedynie te najpopularniejsze, które mogą objąć absolwenci bądź osoby o niezbyt długim stażu pracy. Wszystkie stawki płac podane w artykule są kwotami brutto i pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2008 roku. Warto mieć również na uwadze, że średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w 2008 roku 2 943,88 PLN - ta kwota może stanowić punkt odniesienia do odpowiedzi na pytanie, czy na danych stanowiskach inżynierskich zarabia się dużo czy mało.
Automatyka i robotykaNajwięcej wśród absolwentów automatyki i robotyki zarabia główny technolog produkcji - mediana* wynagrodzeń na tym stanowisku w naszym kraju sięga 4 950 PLN. Najniższych zarobków może się spodziewać asystent w dziale produkcji, jego zarobki to 2 139 PLN.
Najmniej absolwenci automatyki zatrudnieni na stanowisku specjalisty ds. badań i rozwoju zarobią w Krakowie (3 800 PLN), najwięcej zaś we Wrocławiu (5 800 PLN). Natomiast na stanowisku specjalista ds. technicznych i serwisu najwyższe wynagrodzenie otrzymuje się w Warszawie (4800 PLN), zaś najniższe we Wrocławiu (3 500 PLN).
Mechanika i budowa maszynNa absolwentów mechaniki i budowy maszyn praca czeka przede wszystkim w firmach produkcyjnych. Najwięcej może zarobić inżynier ds. jakości (4 080 PLN), najmniej - mechanik maszyn (2 700 PLN). Wysokość zarobków na wymienionych stanowiskach również różni się w zależności od regionu. Mechanik maszyn w województwie mazowieckim zarabia 2 885 PLN, natomiast w województwie śląskim o 530 PLN mniej, czyli 2 325 PLN. Niezależnie, czy to w województwie dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, czy śląskim, mechanicy maszyn zarabiają poniżej średniej krajowej. Lepiej wiedzie się specjalistom do spraw jakości, których miesięczne wynagrodzenia wynoszą od 3 100 w województwie łódzkim do 4 100 PLN w województwie mazowieckim.
Biotechnologia i chemiaAbsolwenci biotechnologii znajdą zatrudnienie głownie w laboratoriach (przemysłu biotechnologicznego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego). Praca czeka na nich również w prywatnych instytutach badawczych, laboratoriach ośrodków naukowych, a także przy badaniach klinicznych.
Zdecydowanie najwięcej wśród biotechnologów zarabiają w Polsce osoby zatrudnione jako specjaliści ds. badań i rozwoju - 4 092 PLN, na następnej pozycji są specjaliści ds. ochrony środowiska - 2 700 PLN, najmniej zarabia asystent dziale badań i rozwoju - 2 200 PLN. Najwyższe zarobki, przekraczające 5 000 PLN, czekają na specjalistów ds. badań i rozwoju w województwie mazowieckim i dolnośląskim.
Przed studentami chemii często otwierają się podobne możliwości rozwoju zawodowego, jak przed osobami kończącymi biotechnologię. Ponadto absolwenci tego kierunku nierzadko wiążą swoją karierę z zawodem nauczyciela. Zarobki w zawodzie nauczyciela zależą przede wszystkim od stażu pracy i zdanych egzaminów: nauczyciel dyplomowany zarabia 2 828 PLN, mianowany odpowiednio 2 200 PLN, zaś kontraktowy 1 850 PLN. Równie skromna jest pensja laboranta chemicznego - 2 200 PLN.
Znacznie wyższe zarobki czekają na absolwentów biotechnologii i chemii, którzy mają smykałkę do handlu i zdecydują się pracować jako przedstawiciele medyczni. Przedstawiciele medyczni zarabiają zdecydowanie więcej od handlowców z innych branż. Mediana wynagrodzeń przedstawiciela medycznego to 5 750 PLN (4 400 PLN wynagrodzenie podstawowe + 1350 PLN premia). Najskuteczniejsi przedstawiciele medyczni miesięcznie zarabiają nawet do 13 000 PLN (10% uczestników Ogólnopolskiego badania Wynagrodzeń deklaruje takie zarobki). Dla porównania przedstawiciele handlowi branży technicznej zarabiają 4 900 PLN, natomiast pozostali przedstawiciele handlowi 3 500 PLN.
*Mediana - termin statystyczny używany m.in. w raportach płacowych. Jest to wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Jeżeli np. mediana wynagrodzenia na danym wynosi 2000 PLN, to połowa firm na rynku płaci poniżej, a połowa powyżej 2000 PLN (definicja wg wynagrodzenia.pl)
>>Pełna treść artykułu<<
Podobne artykuły
-
Zaczynają kodować w podstawówce, magistrami nie zostają - wyniki badania programistów
Większość programistów jest przed 30-ką i swoją pierwszą linijkę kodu napisali, zanim ukończyli 16 lat. 3/4 z nich nie ma dyplomu magistra - wy...
-
Wynagrodzenia w polskim górnictwie
Grudzień jest radosnym miesiącem dla górników, nie tylko z powodu świętowania Barbórki, ale i najwyższych w roku wynagrodzeń, kt&...
-
Zarobki inżynierów zależne od branży
Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ek...
-
Rynek pracy: języki obce w cenie
- Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi - przyznaje ekspert agencji za...