KierunkiStudiów.pl

Menu

07.10.2011, 01:00

Kredyty studenckie w roku akademickim 2011/2012

Przypominamy, iż 15 listopada 2011r. upływa termin składania wniosków o przyznanie kredytu studenckiego.  Kredyt studencki to najtańsza forma kredytu w Polsce - jego oprocentowanie wynosi 1,88%. Kredyty studenckie dotowane są przez państwo, a przez to udzielane na preferencyjnych warunkach. Spłata następuje dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów i do tego czasu student nie płaci żadnych odsetek - pokrywa je Bank Gospodarstwa Krajowego.


INFORMACJE OGÓLNE

O kredyt mogą się ubiegać wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i formę studiów (studia stacjonarne, niestacjonarne), pod warunkiem, że rozpoczną studia przed ukończeniem 25 roku życia.

O kredyt mogą się ubiegać także uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi oraz słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.

Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów, w tym studiów doktoranckich. Kredyt jest wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez okres 4 lat. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim, zaś miesięczna transza kredytu wynosi 600 zł.

Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu studenckiego spłacanego przez kredytobiorcę wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy.

Kredyt może być umorzony w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność).

Pełną informację o warunkach uzyskania i spłaty kredytów osoba ubiegająca się o kredyt powinna uzyskać w swojej uczelni lub jednostce organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie po rozpoczęciu nowego roku akademickiego, a następnie bardziej szczegółowe informacje w wybranym banku.

BANKI UDZIELAJĄCE KREDYTÓW STUDENCKICH

Z dniem 15 września 2011 r. Mazowiecki Bank Regionalny S.A. połączył się z Gospodarczym Bankiem Wielopolski S.A. Obecnie bank funkcjonuje pod wspólną nazwą SGB-Bank S.A.
TERMIN PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW

Wnioski o kredyt składa się w jednym z banków kredytujących. Termin składania wniosku o kredyt w roku akademickim 2011/2012 upływa 15 listopada 2012 r.

W roku akademickim 2011/2012 umowy kredytu będą podpisywane do 31 marca 2012 r. Bank do dnia 15 lutego 2012 r. poinformuje studenta czy przedstawione zabezpieczenie spłaty kredytu jest wystarczające. W przypadku gdy nie jest - student może złożyć ponownie wniosek o kredyt w innym banku do dnia 29 lutego 2012 r.

WARUNKI UDZIELENIA KREDYTU

Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytów mają ww. studenci, słuchacze i doktoranci, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Corocznie minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego ustala maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o kredyt studencki.

W minionym roku akademickim maksymalny dochód na osobę w rodzinie studenta uprawniający do przyznania kredytu wynosił 2100 zł.

PORĘCZENIE

W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, student może ubiegać się o poręczenie udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie poręczenie BGK wynosi 70% kredytu (kapitału), a w przypadku studentów, którzy jako pozbawieni częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej umieszczeni byli w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, socjalizacyjnej albo resocjalizacyjnej. Poręczenie BGK można uzyskać w jednym z banków kredytujących.

Studencki zamieszkujący na obszarze wsi mogą ubiegać się o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu. Poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie uprawnia do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. W zakresie udzielania poręczeń, ARiMR zawarła umowę o współpracy z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A.

NIEBEZPICZEŃSTWA ZWIĄZANE Z KREDYTEM STUDENCKIM

Kredyt studencki, jak każda oprocentowana pożyczka, ma także swoje wady. W trudnej sytuacji mogą się znaleźć studenci, którzy nagle przerwą naukę. Wtedy trzeba zacząć spłacać kredyt od razu. Zaciągając teraz kredyt nie wiadomo, jakie będzie jego oprocentowanie w przyszłości. Na szczęście mechanizm wyliczania oprocentowania kredytu studenckiego gwarantuje, że i tak będzie to najtańsza pożyczka na rynku.

Kredyt studencki krok po kroku:
  1. W dziekanacie uczelni trzeba zdobyć zaświadczenie potwierdzające status studenta.
  2. Trzeba wybrać jeden z czterech banków. Oferta wszędzie będzie taka sama, a różnice mogą dotyczyć podejścia do poręczycieli.
  3. Składamy wniosek o kredyt wraz z niezbędnymi dokumentami. Przede wszystkim z zaświadczeniem z urzędu skarbowego o dochodach studenta i członków jego rodziny.
  4. Wniosek można składać do 15 listopada.
  5. Dwa tygodnie później podana zostanie maksymalna wysokość dochodu dająca pierwszeństwo w staraniu się o kredyt.
  6. Pieniądze z wyrównaniem od października najczęściej są wypłacane już w nowym roku kalendarzowym.
  7. Najpóźniej do 15 lutego bank poinformuje czy przedstawione zabezpieczenie spłaty kredytu jest wystarczające. Jeśli nie, można się jeszcze starać o kredyt w innym banku.
  8. Co pół roku należy przedstawiać bankowi zaświadczenie potwierdzające kontynuację studiów.
  9. Na koniec nauki, jeśli student znajdzie się w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów może się starać o umorzenie jednej piątej kredytu. Może się również starać o umorzenie kredytu z powodu trudnej sytuacji życiowej.
Źródła: MNiSW, e-gospodarka.pl

Podobne artykuły

  1. Finanse /

    Medycyna w WST w Katowicach z preferencyjnym kredytem!

    Ministerstwo Zdrowia wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjne kredyty od 18 lip...

  2. Finanse /

    Finansowy poradnik „pierwszaka”

    Październik coraz bliżej. Dla studentów pierwszego roku to nie tylko start kolejnego etapu nauki, moment wyprowadzki z rodzinnego domu, ale r&o...

  3. Finanse /

    Jak mądrze zarządzać finansami na studiach? Poradnik dla „pierwszaka”

    Już za moment październik, a wraz z nim kolejne roczniki czeka rozpoczęcie ważnego etapu w życiu, jakim są studia. Dla wielu młodych-dorosłych ten mom...

  4. Finanse /

    Wyprzedaże - szanse czy przekręty naszych czasów?

    Komentuje dr hab. Robert Kozielski, prof. UŁ* Wyprzedaże, np. noworoczne, wpisały się na stałe w handlowy pejzaż naszego kraju. Dla niektórych...

Katalog kierunków