KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Siedem nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim

29.01.2010, 09:40

Siedem nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim

Już wkrótce studenci Uniwersytetu Szczecińskiego będą mogli kształcić się m.in. na kierunkach oceanografia, mikrobiologia i informatyka ekonomiczna. To trzy z siedmiu nowych kierunków, które zostaną uruchomione przez uczelnię w roku akademickim 2010/2011.

Od października na Uniwersytecie Szczecińskim można będzie studiować także: filologię polską z kulturoznawstwem, pedagogikę specjalną, turystykę i rekreację z trzema specjalnościami do wyboru oraz zarządzanie i inżynierię produkcji. Oceanografia i mikrobiologia to kierunki unikatowe w kraju. Oceanografię do tej pory można było studiować tylko w Gdańsku, a mikrobiologię w Łodzi.

"Nowe kierunki uruchamiamy nie po to, by przetrwać, ale by rozwijać się" - powiedział rektor uczelni prof. dr hab. Waldemar Tarczyński. Dodał, że tworzenie nowych kierunków to wynik analiz zapotrzebowania rynku na konkretne profesje, "by uniknąć zarzutu produkowania przez uczelnię bezrobotnych".

Prof. Stanisław Musielak powiedział, że oceanografia to kierunek obecnie "bardzo modny na świecie" i nie obawia się o zainteresowanie nim studentów, również z zagranicy. "Nie będziemy konkurować z uczelnią gdańską, ale się uzupełniać. Skupiamy się na geologii morza, oceanografii fizycznej i biologicznej" - powiedział profesor. "Zgromadziliśmy doborową kadrę i tworzymy ośrodek badawczy w Międzyzdrojach, z którego będą korzystać studenci" - dodał.

Na kierunku informatyka i zarządzanie studenci będą mogli kształcić się m.in. w specjalności informatyka ekonomiczna i pedagogika. Dr Barbara Królikowska powiedziała, że mają się na nim kształcić kadry m.in. do nauczania informatyki w przedszkolach i szkołach oraz na kursach komputerowych.

"Otwierając kierunek mikrobiologia wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom, zainteresowaniom studentów, którzy będąc na innych kierunkach licznie w zajęciach z mikrobiologii uczestniczyli" - powiedziała Agnieszka Popiela z Wydziału Nauk Przyrodniczych. Absolwenci tego unikatowego w kraju kierunku będą mogli pracować we wszelakich laboratoriach oraz w np. ochronie środowiska.

Filologia polska i kulturoznawstwo to makrokierunek, studiowanie którego poszerza możliwości zawodowe absolwentów. "Kierunek ten ma kształcić przede wszystkim nauczycieli, dlatego dużą wagę przykładamy do współpracy ze szkołami"- powiedziała dziekan Wydziału Filologicznego Ewa Pajewska.

Władze uczelni spodziewają się dużej frekwencji na nowym kierunku pedagogika specjalna. Uruchamiane są specjalności m.in. logopedia i terapia, terapia pedagogiczna i terapia zajęciowa. Na tym kierunku kształceni mają być specjaliści m.in. do pracy z dziećmi autystycznymi.

"Turystykę i rekreację uruchamiamy, bo jest ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem" - powiedział prof. Jerzy Eider z Instytutu Kultury Fizycznej. Kierunek ma kształcić m.in. animatorów rekreacji ruchowej, czyli osoby organizujące aktywny wypoczynek, oraz menadżerów do instytucji turystycznych np. hoteli i biur podróży.

Uniwersytet Szczeciński kształci obecnie około 30 tys. studentów na 37 kierunkach.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków