Zawód lekarza ma duży prestiż społeczny. Głównym zadaniem lekarza jest zachowanie zdrowia ludzkiego, leczenie chorych i poprawa jakości ich życia. To odpowiedzialna i trudna rola społeczna wymaga bardzo dobrego wykształcenia.
Absolwenci powinni posiadać wiedzę oraz praktyczne umiejętności w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji niezbędne do wykonywania zawodu lekarza. Dotyczy to w szczególności umiejętności: przeprowadzania wywiadu z pacjentem, badania chorego, właściwego doboru badań dodatkowych, stawiania wstępnej diagnozy, leczenia oraz udzielania pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Absolwenci powinni opanować umiejętności współpracy z ludźmi, kierowania zespołami oraz zarządzania placówkami służby zdrowia.
Absolwenci powinni być przygotowani do:
- prowadzenia profesjonalnej opieki medycznej,
- udzielania pomocy w stanie bezpośredniego zagrożenia życia,
- planowania, wdrażania i oceny postępowania profilaktycznego i leczniczego w zakresie promocji zdrowia i edukacji prozdrowotnej,
- postępowania klinicznego opartego na naukowych podstawach, respektującego zasady humanitaryzmu,
- kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich),
- prowadzenia badań i upowszechniania wyników,
- nauczania wykonywania zawodu.
Absolwenci powinni znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz powinni umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu medycyny.
anatomia, histologia, cytofizjologia i embriologia, biologia medyczna, biofizyka, chemia, biochemia, fizjologia, patomorfologia, patofizjologia, mikrobiologia, immunologia, genetyka kliniczna, farmakologia i toksykologia, higiena i epidemiologia, diagnostyka laboratoryjna, zdrowie publiczne, choroby wewnętrzne, pediatria, chirurgia, ginekologia i położnictwo, neurologia i neurochirurgia, otolaryngologia, okulistyka, dermatologia i wenerologia, psychiatria, choroby zakaźne, ortopedia i traumatologia, radiologia, anestezjologia i intensywna terapia, propedeutyka stomatologii, onkologia, medycyna sądowa i prawo, medycyna rodzinna, rehabilitacja, medycyna nuklearna, medycyna ratunkowa i medycyna katastrof;
Przynajmniej 50% zajęć powinno być prowadzone w formie ćwiczeń przygotowujących do wykonywania zawodu.
szczegółowe treści programowe
obciążenie godzinowe
praktyki
Czasy, gdy po medycynie zostawało się lekarzem minęły bezpowrotnie. Absolwenci kierunku lekarskiego są bardzo cenieni w firmach farmaceutycznych, na stanowiskach kierowniczych, jako menadżerowie, handlowcy i nie tylko.
Absolwent kierunku lekarskiego ma możliwość specjalizowania się w różnych dziedzinach medycyny. Może ubiegać się o zatrudnienie jako pracownik naukowo-dydaktyczny w zakładach nauk podstawowych i klinikach wyższych uczelni medycznych.
Ma możliwość pracy w szpitalach, przychodniach lekarskich i stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także może pełnić ważne funkcje w zarządzaniu ochroną zdrowia.
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
- publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
- instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.