Absolwent powinien posiadać ogólną wiedzę z obszaru nauk o ziemi i nauk matematyczno-technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu górnictwa. Powinien posiadać umiejętności korzystania z wiedzy w życiu zawodowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pracy. Powinien umieć komunikować się z otoczeniem, aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej, kierować podległymi sobie pracownikami, podejmować samodzielnie działalność gospodarczą oraz radzić sobie z problematyką ekonomiczną – z zachowaniem norm prawnych i etycznych oraz w poczuciu odpowiedzialności za swoje działania. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się nim w działalności zawodowej.
Powinien posiadać wiedzę i umiejętności do:
- wykonywania dokumentacji geologicznej i geotechnicznej,
- projektowania i realizacji robót górniczych i geotechnicznych,
- nadzorowania robót geologicznych, górniczych i geotechnicznych – w tym w zakresie mechanizacji, elektryfikacji i informatyzacji,
- ograniczania niekorzystnego wpływu przemysłu na środowisko.
Absolwent studiów II stopnia powinien umieć posługiwać się zaawansowaną wiedzą ogólną z obszaru nauk o ziemi i nauk matematyczno-technicznych oraz wiedzą specjalistyczną z zakresu górnictwa i geologii. Powinien posiadać umiejętności kierowania zespołami i podejmowania decyzji o znacznym stopniu ryzyka. Powinien wykazywać się inicjatywą twórczą i umiejętnościami współpracy z przedstawicielami innych dyscyplin przy rozwiązywaniu złożonych interdyscyplinarnych problemów jakie pojawiają się w górnictwie i geologii.
matematyka, fizyka, chemia, informatyka, geometria i grafika inżynierska, mechanika i wytrzymałość materiałów, ochrona środowiska, geologia, górnictwo, wiertnictwo, mechanika górotworu, bezpieczeństwo pracy i ergonomia, geodezja górnicza i metrologia, geofizyka górnicza, hydrogeologia i kształtowanie środowiska wodnego, inżynieria gazownicza, eksploatacja złóż węglowodorów, wentylacja i pożarnictwo, technika strzelnicza, maszyny i urządzenia górnicze, urządzenia i napędy elektryczne, statystyka, fizyka współczesna, informatyka w technice, zarządzanie środowiskiem, geologia złóż, organizacja i projektowanie prac geologicznych, inżynieria złożowa, technologie górnicze, geotechnika, technologie wiertnicze, zarządzanie i marketing;
Przynajmniej 50% zajęć powinny stanowić seminaria, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne lub projektowe.
szczegółowe treści programowe
obciążenie godzinowe
praktyki
Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia pracy inżynierskiej w przedsiębiorstwach górniczych, geologicznych i geotechnicznych, w organach nadzoru technicznego, w administracji państwowej i samorządowej, w jednostkach projektowych oraz w działach gospodarki, w których występują problemy z zakresu górnictwa i geologii.
W zależności od ukończonej specjalności absolwent kierunku górnictwo i geologia powinien być przygotowany do:
-
projektowania i prowadzenia ruchu zakładu górniczego,
-
robót geologicznych i mierniczych,
-
prowadzenia robót w celu ochrony terenów górniczych,
-
projektowania i eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych oraz urządzeń elektrycznych,
-
organizowania różnorodnej działalności na potrzeby górnictwa i geologii.