KierunkiStudiów.pl

Menu

09.04.2010, 11:27

Nowe specjalności, nowe możliwości

Judaistyka, regionalistyka, a może retoryka stosowana? Czym jeszcze zaskoczą nas uczelnie wyższe w roku akademickim 2010/2011? Jakie nowe kierunki i specjalności można będzie studiować od października? Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z najnowszą ofertą uczelni wyższych.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie otwiera nową specjalizację - Katedrę Mody na Wydziale Wzornictwa. Rekrutacja rozpoczyna się w maju i składać się będzie z trzech etapów - oceny teczek z pracami kandydatów, egzaminu praktycznego (z rysunku, rzeźby i projektowania) oraz z autoprezentacji. Na studia zostanie przyjętych jedynie 12 osób.

Katedra oferuje przyszłym studentom program związany z projektowaniem mody, a także z funkcjonowaniem rynku. Absolwenci Katedry Mody będą mogli zostać nie tylko projektantami, ale również krytykami lub organizatorami wydarzeń związanych z modą.

Gdański Uniwersytet Medyczny

Wydział Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w tym roku otrzymał zgodę na prowadzenie nauczania na dwóch nowych kierunkach: elektroradiologia (studia I stopnia) oraz zdrowie środowiskowe (studia I i II stopnia). Nauczanie na nowych kierunkach rozpocznie się od roku akademickiego 2010/2011.

Do tej pory elektroradiologia była specjalizacją na zdrowiu publicznym, teraz będzie osobnym kierunkiem. Studenci poznają obsługę aparatury radiologicznej, radioterapeutycznej i medycyny nuklearnej oraz elektromedycznej. Natomiast kierunek zdrowie środowiskowe to całkowita nowość. Studenci tego kierunku będą się kształcić interdyscyplinarnie, poznają naukę o środowisku - prawo jego ochrony, systemy zarządzania środowiskiem i BHP; niektóre z aspektów medycyny - m.in. propedeutykę medycyny, epidemiologię, toksykologię; nauki przyrodnicze - ekologię, mikrobiologię, biochemię.

Politechnika Koszalińska i Pomorska Akademia Medyczna

Nowy kierunek uruchamiany od nowego roku na Pomorskiej Akademii Medycznej i Politechnice Koszalińskiej to inżynieria biomedyczna. Ze strony Politechniki kierunek powstanie w ramach Instytutu Mechatroniki Nanotechnologii i Techniki Próżniowej. Absolwenci tego kierunku zdobędą wiedzę m.in. z zakresu informatyki medycznej, elektroniki medycznej, biomechaniki inżynierskiej, inżynierii biomateriałów. Nauczą się korzystać z nowoczesnej aparatury, systemów diagnostycznych i terapeutycznych. Inżynieria biomedyczna to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy zlokalizowana na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Wydział Filozofii KUL w swojej ofercie od nowego roku akademickiego posiada unikatowe w skali kraju studia z zakresu retoryki oraz przyrodoznawstwa i filozofii przyrody.

Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody to interdyscyplinarne studia które łączą w sobie  wiedzę przyrodniczą i wiedzę filozoficzną w spójny program „nie-szufladkowego” porządkowania wiedzy naukowej. Problematyka podejmowana podczas studiów obejmuje między innymi zagadnienia: powstania, struktury i ewolucji Wszechświata, genezy i ewolucji życia, powstania gatunku Homo sapiens, natury i mechanizmów poznania a także kontekstów filozoficznych (np. etycznych), społecznych i religijnych poznania naukowego.

Studia z retoryki stosowanej również mają charakter interdyscyplinarny i na nowo odkrywają praktyczne znaczenie umiejętności, które budują podstawy uniwersalnego wykształcenia na bazie zasad klasycznego trivium (retoryki, gramatyki, logiki). W Polsce studia na tym unikatowym kierunku są nowością i wpisują się w zapotrzebowanie na nowoczesnych specjalistów w zakresie szeroko pojętej perswazji komunikacyjnej.

Kolejny nowy kierunek proponowany przez KUL to mediteranistyka, czyli wiedza o Śródziemnomorzu, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności. Wśród przedmiotów w programie studiów oprócz historii i kultury Śródziemnomorza jest także historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, historia i natura judaizmu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, współczesne ruchy muzułmańskie.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Nowe kierunki, które UAM zaproponuje w roku akademickim 2010/2011, to.: bałkanistyka, filmoznawstwo, europeistyka kulturowa i kultura klasyczna. Dostępne będą również dwa makrokierunki: bioinformatyka prowadzona wspólnie z Politechniką Poznańską i filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie, prowadzone wspólnie przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Historyczny UAM.

Oprócz tego dostępne będą nowe specjalności, m.in.. praktyka samorządowa czy relacje międzykulturowe na kierunku europeistyka kulturowa, specjalność celtycka na kierunku filologia angielska, turystyka międzynarodowa na kierunku turystyka i rekreacja, mediewistyka na kierunku historia, czy kształcenie zdalne na kierunku pedagogika.

Uniwersytet Gdański

Aż osiem nowych kierunków uruchomi w nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet Gdański. Znajdzie się wśród nich m.in. zupełna nowość w Polsce – agrochemia, prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Poza agrochemią w roku akademickim 2010/2011 uniwersytet uruchomi także studia na kierunkach: etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo, wiedza o teatrze oraz bioinformatyka. Studia na tym ostatnim kierunku będą prowadzone wspólnie przez kilka wydziałów, w tym Biologii, Chemii oraz Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uniwersytet Jagielloński

Wśród nowości, jakie przygotował dla kandydatów Uniwersytet Jagielloński w Krakowie znajdują się zarówno studia humanistyczne jak i ścisłe. W najnowszej ofercie uczelni znalazły się stacjonarne studia I stopnia na kierunkach: biochemia, filologia portugalska, ochrona dóbr kultury, dietetyka. Nowe specjalności zostaną uruchomione na kierunku filozofia – filozofia wschodu, filologia polska – specjalność antropologiczno-kulturowa,  informatyka – informatyka analityczna.

Uniwersytet  Łódzki

Od nowego roku łódzka uczelnia uruchamia jeden nowy kierunek - informatykę - oraz dwie specjalności: regionalistykę na kierunku gospodarka przestrzenna oraz ekonomię sektora publicznego na ekonomii.

Regionalistyka ma przygotować specjalistów od analiz m.in. migracji, rozwoju miast, przemysłu polityki miejskiej i regionalnej; ekonomia sektora publicznego ma przede wszystkim wykształcić ekonomistów, którzy w profesjonalny sposób będą np. umieli kierować szpitalami, szkołami, placówkami kulturalnymi czy instytucjami administracji publicznej. Studia będą trzyletnie i zakończę się egzaminem licencjackim.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uruchamia nową specjalność na kierunku historia - religie Bliskiego i Środkowego Wschodu. Będzie to połączenie studiów nad islamem z chrześcijaństwem orientalnym. Wśród kilkunastu przedmiotów w programie studiów są m.in. historia Bliskiego i Środkowego Wschodu, historia Kościołów orientalnych, islam, relacje chrześcijańsko-muzułmańskie, podstawy dialogu międzyreligijnego. Studenci będą mogli nauczyć się podstaw jednego z trzech języków: arabskiego, koptyjskiego lub hebrajskiego, naukę których będą mogli później doskonalić na specjalistycznych studiach.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

W roku akademickim 2010/2011 lista nowatorskich przedsięwzięć Uniwersytetu Przyrodniczego poszerzy się o unikatowy kierunek bioinformatyka na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, utworzony specjalnie dla młodych ludzi interesujących się biologią i informatyką. Kierunek będzie realizowany jako studia stacjonarne I stopnia. Absolwent po ukończeniu studiów otrzyma tytuł licencjata.

Uniwersytet Wrocławski

Na Uniwersytet Wrocławski powrócą od października 2010 r. studia nad kulturą i historią Żydów. Jest to symboliczny powrót do Wrocławia zlikwidowanych przez nazistów w 1938 r. studiów judaistycznych.

Studia judaistyczne są specjalizacją w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH).  Zajęcia będą obejmować m.in.: wprowadzenie do judaizmu, literaturę Żydów, kulturę Żydów, historię Żydów od czasów antycznych do współczesnych (w tym historia Holokaustu i Izraela), stosunki polsko-żydowskie, wprowadzenie do studiów żydowskich. Prowadzone będą także zajęcia praktyczne, w ramach których student pozna podstawy obrzędowości żydowskiej i odwiedzi miejsca, w których dziś toczy się życie żydowskie. Każdy student zrealizuje ponadto program nauki języka jidysz lub nowożytnego hebrajskiego w formie konwersatorium.

Źródła:
amu.edu.pl
www.kul.pl
www.uj.edu.pl
PAP – Nauka w Polsce

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków