KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy zaprasza kandydatów na studia

16.05.2011, 09:23

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy zaprasza kandydatów na studia

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy powstał w 1951 roku i był jednym z dwóch wydziałów pierwszej wyższej uczelni w historii miasta – Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. Od tamtej pory na Wydziale szlify inżynierskie uzyskało już ponad 3 tys. absolwentów. Obecnie na wydziale prowadzone są studia na trzech kierunkach: technologia chemiczna, technologia żywności i żywienie człowieka oraz inżynieria materiałowa.

Wydział prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia.

Na studiach stacjonarnych kształcenie odbywa się na trzech kierunkach:

Technologia chemiczna – specjalności:

  • analityka chemiczna i spożywcza – od roku akademickiego 2010/11,
  • biotechnologia przemysłowa,
  • technologia procesów chemicznych.

Technologia żywności i żywienie człowieka – specjalność inżynieria żywności.

Inżynieria materiałowa – specjalność inżynieria materiałów polimerowych.

Absolwenci kierunku technologia chemiczna – specjalności analityka chemiczna i spożywcza nabywają umiejętności rozumienia podstawowych problemów technologicznych w tym analizy surowców i oceny produktów przemysłu spożywczego. Ponadto zdobywają wiedzę w zakresie technologii unieszkodliwiania odpadów przemysłu chemicznego i spożywczego, analizy instrumentalnej produktów spożywczych i kosmetycznych oraz zarządzania jakością oraz produktami chemicznymi i spożywczymi. Absolwenci posiadają także kwalifikacje do dokonywania oceny wartości wyników badań, a także walidacji metod analitycznych.

Absolwenci specjalności technologia procesów chemicznych są przygotowani do uruchomienia i kierowania produkcją substancji chemicznych. Oprócz realizacji procesów technologicznych potrafią we współpracy z innymi specjalistami przeprowadzić modernizację i aplikację procesów technologicznych do wytwarzania artykułów rynkowych.

Absolwenci specjalności biotechnologia przemysłowa mogą podejmować pracę zarówno w tradycyjnych działach przemysłu rolno-spożywczego jak i nowoczesnych dziedzinach przemysłu biotechnologicznego np.: w produkcji białka paszowego, preparatów enzymatycznych, kwasów organicznych, ukierunkowanych procesów fermentacyjnych prowadzących do uszlachetnienia i wytworzenia zdrowej żywności, przemyśle farmaceutycznym w produkcji różnych biopreparatów, przetwarzania odpadów w przemysłu rolno-spożywczego itp.

Studia stacjonarne drugiego stopnia (magisterskie) na kierunku technologia chemiczna trwają 3 semestry. Absolwenci wymienionych wyżej specjalności tego kierunku będą posiadali umiejętności w zakresie rozumienia podstawowych problemów technologicznych i wykonywania obliczeń technologicznych oraz prowadzenia, wdrażania i usprawniania procesów jednostkowych. Ponadto absolwenci studiów magisterskich nabywają kwalifikacje do tworzenia koncepcji oraz prowadzenia badań technologicznych w dziedzinie związanej ze specjalnością technologia procesów chemicznych, analityka chemiczna i spożywcza i biotechnologia przemysłowa.

Inżynierskie studia niestacjonarne prowadzone są na kierunkach: technologia chemiczna i inżynieria materiałowa. Dla studentów, którzy ukończyli studia na poziomie inżynierskim na kierunku technologia chemiczna Wydział proponuje w systemie niestacjonarnym 3 semestralne studia magisterskie.

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk chemicznych w dyscyplinie chemia oraz I kategorię przyznaną w ramach oceny parametrycznej w grupie jednostek jednorodnych G1 „Mechanika, materiały, inżynieria chemiczna i procesowa”.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków