KierunkiStudiów.pl

Menu

08.07.2011, 09:29

Specjalista ds. social media poszukiwany!

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego spędzasz tyle godzin na Facebooku, lub krytycznym okiem spojrzeć na procesy społeczne zachodzące w sieci? Studiuj specjalizację społeczeństwo informacyjne w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu!

Powszechnie wiadomo, że żyjemy w dobie społeczeństwa informacyjnego. Prawa, jakie nim rządzą przenikają dzisiaj większość dziedzin życia. Socjologia pozwala zrozumieć i nazwać te prawa.

wsnhid_socjologia1.jpgJaki wynalazek w historii ludzkości najszybciej zawitał pod przysłowiowe strzechy? Druk? Prąd? Samochód? Komputer? Żaden z nich. Najszybciej w historii upowszechnił się telewizor. Po upływie paru lat posiadało go już 75% amerykańskich rodzin. To wynik niepobity do dziś. Zmiana ta pociągnęła za sobą kolejne, a jej rezultaty możemy obserwować w postaci wszechogarniającej popkultury. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, a to oznacza, że wartością nie jest konkretne namacalne dobro. Jest nią informacja. Dzięki niej funkcjonuje dziś społeczeństwo, kultura i gospodarka.

Sposób w jaki funkcjonuje współczesne społeczeństwo najlepiej ilustruje metafora giełdy. W pewnej chwili pojawia się informacja, która rozbudza bądź wygasza określone nastroje. Kształtuje ceny, przyczynia się do hossy lub ciągnie wskaźniki analityków aż na dno. Każda informacja da się wycenić, a te, które są najdroższe – kształtują nasze życie, potrzeby, nawyki. Cały rynek podporządkowany jest dyktatowi informowania. Problem w tym, że informacji jest za dużo. Nie ma pewności, które są cenne, a które przynieść mogą zgubę. Kluczową umiejętnością, która obecnie najwyżej ceniona jest na rynku to umiejętność odpowiedniego regulowania przebiegu informacji. Przypomina ono prognozowania analityka giełdowego. Domy medialne metodycznie dawkują społeczeństwu codzienną porcję rozrywki i wiadomości celem zwiększania oglądalności. Agencje PR łamią sobie głowy w jaki sposób opracować strategię komunikowania się firm z ich otoczeniem, maksymalizować dobre wrażenie i zacierać wpadki. Marketing i reklama nie istniałyby gdyby nie potrzeba kreowania informacji na określony temat i potrzeba zwiększania dochodu.

Studia o społeczeństwie informacyjnym

Coraz popularniejszy staje się zawód infobrokera, agenta do zadań specjalnych, który wyławia informacje na określony temat i pozwala uderzyć w określoną rynkową niszę. W cenie jest nie tylko umiejętność zrozumienia mechanizmów społeczeństwa informacyjnego, ale także ich krytyczna analiza. Dzięki niej możliwe staje się kreowanie dalekosiężnych strategii PR i reklamy, funkcjonowania w sferze gospodarczej i politycznej, przeciwdziałanie cyberprzestępczości.

Uczelnie wyższe, w tym i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, wychodzą tym potrzebom naprzeciw. Na socjologii WSNHiD, w ramach nowo otwartej specjalizacji „społeczeństwo informacyjne” nauczane przedmioty gruntownie przygotowują przyszłych absolwentów do funkcjonowania na współczesnym rynku – mówi prodziekan ds. socjologii dr Tomasz Kozłowski. Kultura Internetu, sieciowe bezpieczeństwo, funkcjonowanie społeczności sieciowych, a także szczegółowa analiza danych, badania on-line, socjologia współczesnych mediów to tylko niektóre z prowadzonych zajęć. Życie współczesnego społeczeństwa w znacznej mierze dzieje się przy udziale i za pośrednictwem mediów, dlatego też wiadomości przekazywane w ramach nowej specjalizacji stanowią niezbędny ekwipunek dziennikarza i specjalisty marketingu, pracownika działu IT portalu społecznościowego i PR-owca, jak również badacza społecznego i analityka danych. Przedmioty te stanowią odpowiedź na zupełnie nowe potrzeby pracodawców. Absolwent już w chwili wejścia na rynek posiada umiejętności i wiedzę, którą dotychczas zapewniała jedynie dlugołetnia praktyka. Nasza szkoła stawia sobie za cel wyposażyć go w ten zestaw w czasie studiów. Zapewniają to zajęcia z cenionymi w poszczególnych branżach specjalistami.

Social media

wsnhid_socjologia2.jpgFaktem jest, że większość pracodawców wymaga dziś biegłości w strukturach społeczeństwa informacyjnego. Świadomość funkcjonowania jego mechanizmów to absolutna podstawa sukcesu zawodowego. Epidemiczna wręcz popularność nowych trendów, rosnąca potęga portali społecznościowych, nowe formy marketingu sieciowego, kreowanie potrzeb konsumenckich to tylko nieliczne przykładu potencjału, jaki kryją w sobie odpowiednio zagospodarowane informacje. W Polsce ciągle jednak brakuje profesjonalnej kadry z zakresu social media. WEB 2.0 a zwłaszcza media społecznościowe otworzyły całkiem nowe możliwości budowania relacji z klientem. Przedsiębiorcy decydując się na zaistnienie w nich zyskują ogromna szansę, ale jednocześnie podejmują ogromne ryzyko, tworząc coś na wzór globalnej siedziby. Jedynie profesjonalna kadra wyspecjalizowana w działalności w mediach społecznościowych pozwala szansę tę wykorzystać jednocześnie eliminując zagrożenia. Praca ta wymaga nie tylko swego rodzaju wyczucia, praktyki, ale również systematycznej wiedzy – mówi Łukasz Skorupski, szef projektów internetowych w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków