KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Studenci i absolwenci wytypowali idealnych pracodawców w finansach i doradztwie

18.04.2012, 09:56

Studenci i absolwenci wytypowali idealnych pracodawców w finansach i doradztwie

Ernst & Young w audycie, BRE Bank w bankowości korporacyjnej, a PZU w ubezpieczeniach – to niektórzy z liderów branżowych rankingów wyłonionych w ramach badania „MBE STUDENT INDEX: Finanse i Bankowość”. W badaniu „MBE Student Index” wzięli udział studenci i absolwenci planujący karierę w szeroko rozumianych finansach. Wskazywali oni idealnych pracodawców w tych branżach, które w ich oczach stanowiły najlepszy kierunek rozwoju zawodowego. Firma Ernst& Young wygrała zarówno w obszarze audytu, jak i w liczbach bezwzględnych (w skali całego badania).

- Wysoka pozycja w ogólnym rankingu Ernst & Young i pozostałych liderów rynku usług audytorskich (czyli Deloitte, PwC i KPMG) wiąże się z tym, że właśnie z audytem najwięcej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość. Badanie dostarcza jednak ciekawych informacji na temat każdej branży z osobna. Osoby wkraczające dziś na rynek pracy będą kształtować jego przyszłość, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób postrzegają one pracodawców, co jest dla nich ważne i jakie mają oczekiwania – zauważa Ewelina Gwizdowska, Project Manager z firmy MBE group.

Branża
  Najczęściej wybierany idealny pracodawca
Audyt   Ernst&Young
Bankowość detaliczna
  PKO BP
Bankowość korporacyjna
  BRE Bank
centra usług księgowych
  Philip Morris
Doradztwo biznesowe
  McKinsey
Doradztwo finansowe
  Open Finance
Doradztwo podatkowe
  Ernst&Young
Doradztwo transakcyjne
  JP Morgan
Księgowość
  Ernst&Young
Księgowość funduszy
  ING
Ubezpieczenia   PZU
Zarządzanie aktywami
  ING
Zarządzanie ryzykiem
  Ernst&Young

Źródło: MBE STUDENT INDEX: Finanse i bankowość 2011

Marka pracodawcy czy produktu?

Okazuje się, że studenci często oceniają wartość firmy jako pracodawcy przez pryzmat jej pozycji rynkowej, za idealne miejsca do pracy uznając liderów w poszczególnych branżach. Nie bez znaczenia jest też strategia marketingowa. Najlepszym przykładem jest bankowość. Studenci uznający bankowość detaliczną za branżę idealną najczęściej wskazywali jako preferowanego pracodawcę Bank PKO BP, który ma historycznie najmocniejszą pozycję w tym segmencie bankowości. Wśród tych, którzy chcieliby pracować w bankowości korporacyjnej, PKO BP znalazł się natomiast na dalszej 12. pozycji. Najwięcej wskazań za to uzyskał BRE Bank.

Chcą rozwoju, ale i stabilnej pracy

Co właściwie kryje się pod pojęciem „idealny pracodawca”? To ten, który najwięcej płaci, czy ten, który zapewnia błyskawiczną karierę? Ani jedno, ani drugie. Młodzi ludzie planujący karierę w finansach od idealnego pracodawcy oczekują przede wszystkim zapewnienia możliwości profesjonalnego rozwoju i szkoleń (75 proc. wskazań). Wysoko, aż na drugim miejscu znalazła się stabilność zatrudnienia (47 proc).

Konkurencyjne wynagrodzenie – choć nie na pierwszym miejscu – również znalazło się wśród najważniejszych cech preferowanych pracodawców (46 proc. wskazań). Studenci i absolwenci wysoko cenią też przyjazną atmosferę pracy, perspektywę wysokich zarobków w przyszłości oraz możliwość pogodzenia życia zawodowego z prywatnym (wszystkie trzy otrzymały ponad 40 proc. wskazań). Mało ważne z kolei okazały się dla nich takie aspekty jak odpowiedzialność społeczna firma czy jej atrakcyjna lokalizacja.

Idealna branża – mieć czy być?

Projekt MBE Student Index miał na celu zbadanie wizerunku nie tylko pracodawców, ale i branż składających się na szeroko rozumiany sektor finansowy. Za „idealną branżę” największa grupa studentów i absolwentów uznała audyt, a w dalszej kolejności: księgowość i doradztwo biznesowe. Za każdą z nich przemawiają jednak inne zalety. Audyt jest wybierany przede wszystkim ze względu na wysokie zarobki, możliwość przyszłej kariery oraz perspektywę ciągłej nauki i rozwoju zawodowego. Zupełnie inne kryteria decydują o popularności księgowości. Przyszli finansiści cenią przede wszystkim stabilność pracy w tej branży oraz łatwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. Atutem jest  również duża liczba ofert na stanowiskach księgowych. W przypadku doradztwa biznesowego z kolei na pierwszy plan wysuwa się możliwość ciągłej nauki i rozwoju, a zaraz za nią - wysokie zarobki. Ważną zaletą tej ścieżki kariery są również duże szanse na kontynuowanie jej za granicą.

- W wynikach badania widać napięcie między rozwojem kariery i zarobkami a dążeniem do osiągnięcia tzw. work-life balance. Studenci zdają sobie sprawę, że są to sprawy trudne do pogodzenia. Im wyżej oceniają szanse na rozwój w danej branży, tym niżej – możliwość zachowania równowagi między życiem i pracą. Z zestawienia najpopularniejszych branż wynika jednak, że najwyraźniej na tym etapie życia chęć rozwoju wygrywa – zauważa Ewelina Gwizdowska.

Podobne artykuły

  1. Absolwenci /

    Rozmowa z absolwentką WSIiZ

    Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną H...

  2. Absolwenci /

    Pracodawcy hojni dla absolwentów WAT

    Przeciętne wynagrodzenie tych, którzy ukończyli Wojskową Akademię Techniczną wynosi aż 7004 zł brutto. Absolwenci WAT zajmują pod tym względem...

  3. Absolwenci /

    Absolwenci z najlepszymi wynikami z LEK

    Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku najlepiej w Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy w sesji wiosennej 2017 roku. Uzyskali średnio 138,9...

  4. Absolwenci /

    Sztuka – nie sztuka, czyli słów parę o zawodzie projektanta mody

    Wzornictwo odzieżowe jako gałąź sztuki zawsze pozostaje nieco w cieniu wielkich dziedzin, dlatego tęsknię spoglądając w kierunku znanych muzeów, w k...

Katalog kierunków