KierunkiStudiów.pl

Menu

18.06.2012, 10:18

Bez pracy? Nie po ZUT - Jacek Hryniewicz

W kolejnej odsłonie cyklu  „Bez pracy? Nie po ZUT” przedstawiamy Wam Jacka Hryniewicza, studenta automatyki i robotyki oraz informatyki na  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.  Jacek jest laureatem ogólnopolskiego  konkursu programistycznego „Decode Tieto”, który zakończył się dwa miesiące temu. By zwyciężyć, Jacek i pozostali finaliści  musieli  napisać specjalny program sterujący samochodem i pokonać na torze  auta konkurentów.

zut.pngW kolejnej odsłonie cyklu  „Bez pracy? Nie po ZUT” przedstawiamy Wam Jacka Hryniewicza, studenta automatyki i robotyki oraz informatyki na  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.  Jacek jest laureatem ogólnopolskiego  konkursu programistycznego „Decode Tieto”, który zakończył się dwa miesiące temu. By zwyciężyć, Jacek i pozostali finaliści  musieli  napisać specjalny program sterujący samochodem i pokonać na torze  auta konkurentów.

hot°: Co skłoniło Cię do podjęcia nauki na  ZUT?

Jacek Hryniewicz: Jestem ze Szczecina, wobec czego ZUT był naturalnym wyborem. Dodatkowo przekonały mnie opinie moich starszych kolegów.

hot°: Jaki wybrałeś kierunek i dlaczego?

Po maturze wybrałem automatykę i robotykę na Wydziale Elektrycznym bo wiedziałem, iż jest to dziedzina, która łączy ze sobą elementy mechaniki, informatyki i elektroniki, a więc z jednej strony łączy wiedzę teoretyczną z jej praktyczną realizacją. W trakcie studiów rozpocząłem również naukę na informatyce na Wydziale Informatyki.  Tematyka komputerów, programowania czy wymiany danych zawsze mnie pasjonowała.

jacek_hryniewicz2.jpghot°: Jak wygląda Twoje  studiowanie na ZUT? Co jest najtrudniejsze? Co sprawia Ci największą radość?

Dwa kierunki sprawiają, że jestem w ciągłym biegu między jednym a drugim wydziałem. Jest to przyczyną wielu problemów , ale muszę przyznać, iż zawsze mogę liczyć na życzliwość i pomoc ze strony zarówno wykładowców jak i pracowników administracji. Największą radość sprawia mi gdy widzę efekt mojej pracy – tzn. gdy program, który tworzę, bądź układ sterowania jaki projektuję zaczyna działać.

hot°: Jesteś jeszcze w trakcie studiów ale zapewne ukształtowałeś już sobie opinię na temat uczelni. Jesteś zadowolony  z wykształcenia jakie do tej pory zdobyłeś?

Jestem zadowolony zarówno z poziomu kształcenia, które otrzymuję na obydwu kierunkach jak i możliwości jakie daje mi uczelnia. Dzięki uczelni część studiów odbyłem  w ramach programu Erasmus na Wyspach Kanaryjskich, gdzie miałem okazję sprawdzić, że poziom ZUT jest równie wysoki jak poziom innych europejskich uczelni.

Jednak jest kilka rzeczy które bym zmienił. Przede wszystkim zwiększyłbym liczbę zajęć praktycznych, bo dzięki nim przyswaja się najwięcej wiedzy.

hot°: Masz już sprecyzowane plany na przyszłość? Wiesz co chcesz robić kiedy skończysz studia?

W głowie mam mnóstwo pomysłów na przyszłość. W trakcie studiów dwa razy odbyłem rejsy na statkach jako asystent elektryka. Na pewno jest to jedna z wielu możliwości, jakie dyplom inżyniera automatyka, aczkolwiek nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji. Wiem jedno - chciałbym w swojej przyszłej pracy poszerzać swoją wiedzę i realizować swoje zainteresowania.

hot°: Co skłoniło Cię do udziału w konkursie?

Do udziału w konkursie skłoniła mnie przede wszystkim chęć sprawdzenia samego siebie – czy faktycznie coś umiem i czy mam jakieś szanse w rywalizacji z innymi informatykami. Nie ukrywam, że zmotywowała mnie również, jako pasjonata podróży,  pierwsza nagroda – tj. podróż do Chin.

hot°: Pokonałeś ponad 600 młodych informatyków startujących w konkursie. Jak to się robi? Masz swój przepis na sukces?

Uważam, że na początku rozwiązywania każdego problemu  należy wybrać pomysły proste, które w efekcie finalnym nas nie zawiodą. Warto również próbować przewidzieć pomysły innych uczestników, aby szanse na wygraną były jak największe.

hot°: Uważasz, że uczelnia  miała swój udział w Twoim sukcesie?

W trakcie studiów nauczyłem się programować, ale co ważniejsze rozwinąłem zdolność do analitycznego rozwiązania problemów, a to jest klucz do sukcesu.

hjacek_hryniewicz1.jpgot°: Co dał Ci udział w konkursie?

Konkurs pozwolił mi zweryfikować co tak naprawdę umiem, w czym jestem słabszy, a w czym mocniejszy. Na własnej skórze sprawdziłem jak trudnym zadaniem jest organizacja projektu pod względem czasowym. To bardzo cenne doświadczenie.

hot°: Jakie było zadanie finalistów w końcowym etapie konkursu?

W końcowym etapie konkursu należało napisać aplikację, która w trakcie wyścigu sterowała wirtualnym pojazdem. Program odbierał z serwera informacje o aktualnej sytuacji na torze, przetwarzał je i wysłał komendy sterujące pojazdem.

Na końcową ocenę miały wpływ zarówno wyniki wyścigów, jak i jakość kodu programu oraz prezentacja własnych pomysłów przed jury.

hot°: Polecasz  tegorocznym maturzystom studiowanie na ZUT?

Jak najbardziej warto studiować na ZUT. Jednakże należy pamiętać, żeby nie przespać czasu studiów. Uważam, że należy spędzić je w aktywny sposób – warto uczestniczyć w różnego rodzaju kołach naukowych, uczyć się języków obcych, odbywać praktyki w ciekawych miejscach jak również korzystać z możliwości jakie daje program Erasmus.

hot°: Dziękujemy za wywiad.

Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Podobne artykuły

  1. Absolwenci /

    Rozmowa z absolwentką WSIiZ

    Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną H...

  2. Absolwenci /

    Pracodawcy hojni dla absolwentów WAT

    Przeciętne wynagrodzenie tych, którzy ukończyli Wojskową Akademię Techniczną wynosi aż 7004 zł brutto. Absolwenci WAT zajmują pod tym względem...

  3. Absolwenci /

    Absolwenci z najlepszymi wynikami z LEK

    Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku najlepiej w Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy w sesji wiosennej 2017 roku. Uzyskali średnio 138,9...

  4. Absolwenci /

    Sztuka – nie sztuka, czyli słów parę o zawodzie projektanta mody

    Wzornictwo odzieżowe jako gałąź sztuki zawsze pozostaje nieco w cieniu wielkich dziedzin, dlatego tęsknię spoglądając w kierunku znanych muzeów, w k...

Katalog kierunków