KierunkiStudiów.pl

Menu

25.06.2012, 09:22

Bez pracy? Nie po ZUT - Tomasz Łazar

W trzeciej części cyklu  „Bez pracy? Nie po ZUT” zapraszamy do poznania Tomasza Łazara, absolwenta informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, fotografa, laureata World Press Photo 2011.

zut.pngW trzeciej części cyklu  „Bez pracy? Nie po ZUT” zapraszamy do poznania Tomasza Łazara, absolwenta informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, fotografa, laureata World Press Photo 2011.

Zajmuję się tym, co kocham i co jest moją pasją – fotografią. Mam nadzieję, że tym co mnie wyróżnia są moje zdjęcia. Praca fotografa nauczyła mnie tego, że wielu sytuacji które się zdarzają nie da powtórzyć i należy działać szybko i sprawnie, aby utrwalić je jak najlepiej. Podczas pracy staram się być niezauważalny, pokazywać nastrój i emocję chwili – nie reżyserować przebiegu wydarzeń. Staram się być wyczulony na każde najdrobniejsze momenty, sytuacje, które uwiecznione na zdjęciach będą pięknym wspomnieniem na lata. Jako jeden z nielicznych w zachodniopomorskim należę do Związku Polskich Artystów Fotografików – napisał o sobie na swojej stronie internetowej bohater dzisiejszego wywiadu, Tomasz Lazar.

tomasz_lazar1.jpghot°: Dlaczego zdecydowałeś się podjąć studia na ZUT?

Tomasz Lazar: Od zawsze moje zainteresowania dużo bardziej skłaniały się w kierunku przedmiotów ścisłych, lubiłem je, dlatego podjąłem studia na Politechnice Szczecińskiej, która później przekształciła się w ZUT. Dodatkowo wydział, który wybrałem prezentował wysoki poziom.

hot°: Jaki kierunek wybrałeś i dlaczego?

Od czasów szkoły podstawowej interesowałem się informatyką i grafiką komputerową. W LO nr IX, do którego uczęszczałem, również byłem w klasie o tym profilu. Doszedłem do wniosku, że studia na wydziale Informatyki będą czymś odpowiednim dla mnie.

hot°: Uważasz, że uczelnia dobrze przygotowała Cię do dorosłego i samodzielnego życia? Możesz powiedzieć, że miała swój udział w Twoim sukcesie?

Wydaje mi się, że uczelnia nauczyła mnie odpowiedniego podejścia do wielu spraw. Wykształciła poczucie odpowiedzialności i systematyczności. Natomiast czy miała udział w moim sukcesie, wydaje mi się że tak.

hot°: Jak wyglądało Twoje studiowanie? Jakie wydarzenie przede wszystkim zapadły Ci w pamięć?

Studiowanie wspominam dobrze. Byłem raczej typem studenta obowiązkowego. Sądzę, że takim wydarzeniem, które zapadało mi w pamięci była moja praca magisterska. Niewątpliwie jednak, najbardziej w pamięci zapadli mi ludzie, których tam poznałem. Prócz wartości intelektualnych, jakie daje nam każda uczelnia, to kadra i poznani tam znajomi, tworzą klimat i stanowią o poziomie.

hot°: Jesteś zadowolony z wykształcenia jakie dała Ci uczelnia?

Uczelnia dała mi dobre wykształcenie. Nie ukrywam, że zdarzały się wykłady bardziej lub mniej potrzebne. Najważniejsze jednak jest to, ze część z nich okazała się niezbędna w zawodzie, który obecnie wykonuję. By dobrze zrozumieć tajniki fotografii cyfrowej, potrzebna jest gruntowna wiedza techniczna. Całe szczęście, że przyszli inżynierowie, mają szansę   odkryć w sobie wrażliwość na sztukę. Na kierunku, który studiowałem, odbywały się także zajęcia z historii sztuki. Połączenie techniki z malarstwem nowożytnym, może stanowić bardzo ciekawą mieszankę wybuchową...

tomasz_lazar2.jpghot°: Czy trudno było Ci znaleźć zajęcie po ukończeniu studiów?

Nie mogę w pełni odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie szukałem pracy w zawodzie po ukończeniu studiów. Już w czasie studiów interesowałem sie fotografią, wiedziałem, że  prędzej czy później, pasja ta przekształci się w zawód. Starałem się szkolić w tym kierunku, szukać pracy i zleceń fotograficznych.

hot°: Czym się aktualnie zajmujesz?

Obecnie jestem fotografem. Wybrałem fotografię reporterską i dokumentalną. Wykonuję zlecenia komercyjne: śluby, sesja beauty i portretowe, modowe, korporacyjne oraz reklamowe.  Moje zdjęcia, jak i kontakt, łatwo można znaleźć w internecie. Staram się w każde zlecenie wkładać dużo serca i choć to nie łatwe, traktować je indywidualnie. Zlecenia komercyjne, traktuję, jako możliwość poznania drugiego człowieka, natomiast reporterskie i dokumentalne często bardzo dużo mówią o mnie samym. Za każdym razem jest to cenna lekcja. Obecnie jestem w ciągłych rozjazdach między Szczecinem a Warszawą, ponadto podpisałem umowę z jedną z galerii w Paryżu. Aktualnie realizuję jednak cykl zdjęć dokumentalnych o szczecińskich tancerkach, ponadto kontynuuję długoterminowy materiał pt. Teatr Życia.

hot°: Zostałeś laureatem World Press Photo 2011, pomogło Ci to w rozwinięciu skrzydeł?

Nagroda taka otwiera wiele drzwi, do których wcześnie pukało się bezskutecznie.  Jest bardzo dużym zastrzykiem energetycznym, dającym siłę i chęci do robienia kolejnych projektów i reportaży. Taka nagroda to ogromne wyróżnienie, marzenie każdego fotografa. Cieszę się bardzo i ma to na uwadze, jednak nie zapominam w dalszym ciągu, ze tylko ciężka praca pozwala osiągnąć wymarzony cel.

hot°: Co planujesz  w przyszłości?

Dalej chciałbym móc realizować swoje projekty oraz nie zagubić w tym pasji i poczucia radości, która daje mi robienie zdjęć.

hot°: Polecasz studiowanie na ZUT tegorocznym maturzystom?

Jak najbardziej.

hot°: Dziękujemy za wywiad

Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Podobne artykuły

  1. Absolwenci /

    Rozmowa z absolwentką WSIiZ

    Z Absolwentką Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, właścicielką dwóch salonów kosmetycznych w Warszawie, i Szkoleniowcem Panią Pauliną H...

  2. Absolwenci /

    Pracodawcy hojni dla absolwentów WAT

    Przeciętne wynagrodzenie tych, którzy ukończyli Wojskową Akademię Techniczną wynosi aż 7004 zł brutto. Absolwenci WAT zajmują pod tym względem...

  3. Absolwenci /

    Absolwenci z najlepszymi wynikami z LEK

    Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku najlepiej w Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy w sesji wiosennej 2017 roku. Uzyskali średnio 138,9...

  4. Absolwenci /

    Sztuka – nie sztuka, czyli słów parę o zawodzie projektanta mody

    Wzornictwo odzieżowe jako gałąź sztuki zawsze pozostaje nieco w cieniu wielkich dziedzin, dlatego tęsknię spoglądając w kierunku znanych muzeów, w k...

Katalog kierunków