KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Uczelnia Łazarskiego stawia na praktyczne kształcenie

26.06.2012, 09:09

Uczelnia Łazarskiego stawia na praktyczne kształcenie

Pracownik przygotowany do wykonywania zawodu to marzenie pracodawców. Uczelnia Łazarskiego wychodzi im naprzeciw i oferuje praktyczny wymiar kształcenia, nastawiony na skuteczne przygotowanie absolwentów do konkurowania na rynku pracy. To rozwiązanie zaczerpnięte z anglosaskiego standardu nauczania.

Niepokojącym zjawiskiem ostatnich lat, również poruszanym w mediach w ostatnim czasie, jest duży odsetek bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni oraz ich słabe przygotowanie do wykonywania zawodu. Zdobycie tytułu magistra czy inżyniera nie gwarantuje już znalezienia atrakcyjnej pracy po studiach. Sygnały płynące od pracodawców świadczą na niekorzyść polskiego systemu edukacyjnego: skostniałego, przekazującego jedynie wiedzę teoretyczną w oparciu o przestarzałe programy nauczania, nie dającego absolwentom szansy na skuteczne konkurowanie na dzisiejszym rynku pracy.

lazarski_kampus.jpgUczelnia Łazarskiego przeprowadziła badania pracodawców, aby znaleźć odpowiedź na pytanie: jakiego pracownika potrzebuje dzisiaj rynek pracy? Badanie zostało przeprowadzone od czerwca do września 2011 roku, wśród pracodawców zrzeszonych w organizacji Pracodawców RP, PKPP Lewiatan oraz firm współpracujących z Działem Praktyk i Karier Uczelni. Badanie zebrało informacje na temat ich oczekiwań wobec absolwentów uczelni wyższych na kierunkach zarządzanie, ekonomia, finanse, bankowość, logistyka czy handel.

Wyniki badań pokazały, że pracodawcy nie przywiązują dużej wagi do wiedzy teoretycznej, zdobytej przez absolwentów w toku studiów. Doceniają znajomość języków obcych, podstaw ekonomii i zarządzania, narzędzi informatycznych czy marketingu internetowego, ale za istotniejsze uważają predyspozycje interpersonalne i umiejętności szybkiego wykorzystania zdobytej wiedzy. Okazało się, że przedsiębiorca potrzebuje pracownika, który potrafi skutecznie komunikować się z otoczeniem, prezentować siebie i firmę, potrafi negocjować.  W pracy kieruje się samodzielnością w przygotowywaniu i realizacji projektów, ale też współpracuje z innymi członkami zespołu, jest asertywny, potrafi zarządzać zespołem. Pracodawcy doceniają też umiejętności analityczne i patrzenie na zadania z szerszej, biznesowej perspektywy.

Od wiedzy teoretycznej ważniejsza okazała się zdolność szybkiego uczenia się i przyswajania nowych informacji oraz kreatywność. Wśród oczekiwanych umiejętności znalazło się także swobodne korzystanie z nowych technologii, narzędzi informatycznych, oprogramowania, przygotowanie ofert czy ich prezentacja.

– Naszym priorytetem jest edukacja na najwyższym poziomie i dostosowanie oferty studiów do potrzeb rynku pracy. Uczelnia Łazarskiego powołała Rady Biznesu, które składają się z wybitnych ekspertów w swoich branżach i pomagają budować ofertę edukacyjną. Dzięki współpracy z brytyjskimi i amerykańskimi uczelniami stosujemy sprawdzone, anglosaskie standardy edukacyjne. Uczelnia Łazarskiego oprócz tego, że kształci wykwalifikowanych specjalistów, sama jest „uczącą się Uczelnią”, która dynamicznie reaguje na zmieniające się zapotrzebowanie rynku pracy - mówi prof. dr hab. Krystyna Iglicka – Okólska, Rektor Uczelni Łazarskiego.

Jak wygląda praktyczne studiowanie w Uczelni Łazarskiego? Na specjalności Innowacje i przedsiębiorczość studenci w trakcie pierwszego semestru realizują w ramach zajęć modułowych z prowadzenia przedsiębiorstwa własny projekt dla firmy zewnętrznej, z zaplanowaniem budżetu, biznesplanem, opracowaniem strategii działań. Następnie studenci będą szacować rynek i szukać ciekawych rozwiązań na zaistnienie na nim: będą organizować wydarzenie. Na podstawie własnych zainteresowań i przeprowadzonych wywiadów z ekspertami ustalą jego tematykę, a następnie zajmą się zaproszeniem prelegentów, pozyskaniem sponsorów, przygotowaniem materiałów prasowych. Na ostatnim semestrze, w ramach modułu „Od idei do realizacji”, będą pracować nad własnym pomysłem na biznes. Dla studentów prawa przygotowana została sala do ćwiczeń, wiernie odwzorowująca salę rozpraw. Już w trakcie nauki przyszli sędziowie, prokuratorzy i adwokaci mają okazję w praktyce przećwiczyć przebieg rozprawy sądowej.

Pracodawcy doceniają praktycznie wykształconych absolwentów Uczelni Łazarskiego. Aż 96 procent z nich znajduje pracę po ukończeniu studiów. Od przyszłego roku akademickiego już na pierwszym roku studenci będą rozwiązywać liczne studia przypadków, podczas których uczą się samodzielnego rozwiązywania konkretnych, rzeczywistych problemów, z jakimi mogą się spotkać w pracy zawodowej. Ćwiczenia w formie warsztatowej uczą myślenia problemowego, współpracy zespołowej i kierunkują studentów Uczelni Łazarskiego na praktyczne rozwiązywanie problemów.

Więcej na: www.lazarski.pl

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków