KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • 4 miliony zł z MNiSW dla AGH za najlepsze programy nauczania

23.11.2012, 13:45

4 miliony zł z MNiSW dla AGH za najlepsze programy nauczania

W ramach organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursu na najlepszy program nauczaniacztery kierunki studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej otrzymają dofinansowanie w wysokości miliona złotych. AGH uplasowała się w czołówce nagrodzonych uczelni, na równi z Politechniką Warszawską. Najwięcej nagrodzonych kierunków jest na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W konkursie wyróżniono kierunki prowadzone na AGH: socjologię I stopnia (Wydział Humanistyczny), górnictwo i geologię II stopnia (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), wirtotechnologię I stopnia (Wydział Odlewnictwa) oraz mechanikę i budowę maszyn II stopnia (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki).

Na kierunku socjologia (studia II stopnia) prowadzone są specjalności odpowiadające współczesnym wyzwaniom, np. E-gospodarka oraz Multimedia i komunikacja społeczna. Tradycyjne wykłady łączone są z projektowymi formami ćwiczeń, pokazującymi możliwość zastosowania studiowanych teorii do rozwiązywaniakonkretnych problemów praktycznych. Studenci uczą się, jak wykorzystywać nowe technologie informacyjne i komunikacyjne, wykorzystując techniczne zaplecze AGH. W trakcie indywidualnych praktyk zagranicznych i krajowych studenci realizują zadania badawcze związane z analizą np. wybranych aspektów funkcjonowania e-gospodarki. Uczą się też, jak budować start-upy i podejmować własne inicjatywy biznesowe. Powstająca Wydziałowa Rada Społeczna będzie podtrzymywać kontakty z absolwentami i śledzić ich ścieżki kariery.

Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska w ramach kierunku górnictwo i geologia prowadzi kilka unikatowych w skali kraju specjalności, takich jak np. geologia naftowa czy mineralogia stosowana z gemmologią. Prowadzenie zajęć dydaktycznych i badań naukowych o różnorodnej problematyce możliwe jest dzięki odpowiedniej bazie aparaturowej oraz profesjonalnej kadrze. Nowoczesne laboratoria i pracownie, wchodzące w skład infrastruktury wydziału, wykorzystywane są do prowadzenia badań i dydaktyki – udostępniane są studentom. Wydział współpracuje z uczelniami zagranicznymi (największa w AGH liczba visiting professors). Atutem kształcenia na kierunku jest prowadzenie modułu w języku angielskim.

Znaczna część zajęć na kierunku mechanika i budowa maszyn jest realizowana poza wydziałem jako zajęcia terenowe w renomowanych zakładach. Każdy student przed dyplomem musi odbyć 4-tygodniową praktykę dyplomową w firmie lub laboratorium, których wydział posiada kilkadziesiąt, większość to obiekty nowoczesne i certyfikowane (np. Laboratorium Diagnostyki Lin, Wibroakustyki, Tribologii, Technik CNC). Przekazywanie wiedzy oraz kształcenie umiejętności i kompetencji studentów odbywa się we współpracy z praktykami, np. duża część prac dyplomowych jest realizowana w firmach.

Wirtotechnologia to nowy kierunek, powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów potrafiących wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne do projektowania procesów produkcyjnych, gównie w odlewnictwie i metalurgii. Zakres przedmiotów, przewidziany w programie studiów, obejmuje m.in. wiedzę na temat komputerowego wspomagania prac inżynierskich, nowoczesnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem, informatykę i matematykę stosowaną. Całość programu została ukierunkowana na przygotowanie absolwenta do podjęcie pracy w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, stosujących najnowsze narzędzia informatyczne w codziennej pracy inżynierskiej.

Dofinansowanie będzie wykorzystane m.in. na doskonalenie oferty dydaktycznej, finansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas zajęć, pokrycie kosztów praktyk zawodowych czy lepsze przygotowanie wykładowców akademickich.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2024/2025 /

    "Na ostatni dzwonek" - promocja Akademii Śląskiej do 22 września 2024 r.

    Zbliża się ostateczny termin rekrutacji na studia, a Ty nie złożyłeś jeszcze aplikacji na studia? Akademia Śląska przygotowała dla wszystkich kandydat...

  2. Rekrutacja 2024/2025 /

    Trwa rekrutacja w MWSLiT na rok akademicki 2024/2025

    Do końca września trwa rekrutacja na studia w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu - najlepszej specjalistyczn...

  3. Rekrutacja 2024/2025 /

    Pielęgniarstwo w filii Akademii Śląskiej w Jaworznie

    Akademia Śląska w Katowicach zaprasza na studia w Jaworznie na kierunku Pielęgniarstwo.Szczegóły: www.akademiaslaska.plRekrutacja on-line: http...

  4. Rekrutacja 2024/2025 /

    Nowy tryb Stacjonarny Weekendowy na kierunku Pielęgniarstwo w WSIiZ

    Na prośbę kandydatów, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie otwiera nowy tryb stacjonarny weekendowy na kierunku pielęgniarstwo. Nowa...

Katalog kierunków