KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Najbardziej nowoczesny kierunek - kształcenie interdyscyplinarne w WAT, UAM i PŁ

17.12.2014, 15:33

Najbardziej nowoczesny kierunek - kształcenie interdyscyplinarne w WAT, UAM i PŁ

W wyniku porozumienia trzech Uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki Łódzkiej dla studentów stacjonarnych studiów II stopnia otwarto nowy interdyscyplinarny  kierunek studiów – chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia. Jest to kierunek eksperymentalny, ale dobrze przemyślany i wpasowany w krajowy system politechnicznego kształcenia wyższego.

Kierunek będzie realizowany przez Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej.

chemia1.jpgProgram studiów został opracowany na podstawie najlepszych doświadczeń jakie mają poszczególne Uczelnie w takich dziedzinach jak chemia, technologia chemiczna i inżynieria materiałowa a to zapewnia wysoką jakość kształcenia. Opracowany program doskonale wpisuje się w misje poszczególnych Uczelni ale także stanowi ważny element osiągania celów strategicznych. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu projektowania, wytwarzania   i badania, jak i również wdrażania technologii nowoczesnych materiałów inżynierskich. Założenia programu są tak skonstruowane aby absolwent tego kierunku posiadł umiejętności posługiwania się zaawansowaną, interdyscyplinarną wiedzą ogólną i specjalistyczną.  Specjalistyczna wiedza wiąże się z dobrą znajomością chemii, technologii chemicznej, inżynierii materiałowej oraz angielskiej terminologii chemicznej i technologicznej.

chemia2.jpgAbsolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle, laboratoriach badawczych, administracji oraz w innych instytucjach, w których występuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu chemii lub technologii materiałów. Absolwenci tego kierunku znają sposób otrzymywania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, potrafią postępować z materiałami zużytymi i odpadami co wiąże się z uzyskaniem wiedzy w zakresie ochrony środowiska. Zdobędą umiejętności do kierowania zespołami ludzkimi oraz potrafią się doskonale posługiwać fachową literaturą    i przepisami prawnymi w temacie działalności gospodarczej. Jako dobrze wykształceni posiadają umiejętności promowania rozwoju i aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej jak i samodzielnego wykonywania zadań.

Celem powołanego kierunku jest wykształcenie specjalistów, którzy posiadają wiedzę niezbędną do interpretacji i ilościowego opisu podstawowych zjawisk chemicznych, fizykochemicznych, prowadzenia prac laboratoryjnych oraz organizowania bezpiecznie i efektywnie działających stanowisk tych prac laboratoryjnych.

Podczas tak zorganizowanych studiów, gdzie student będzie musiał realizować zadania dydaktyczne w trzech różnych wydziałach, to jednak uzyska możliwość  nie tylko poznania nowych środowisk akademickich, ale także sposobu uczenia i zaliczania poszczególnych przedmiotów. Będzie miał możliwość wymiany doświadczeń i porównania poziomu kształcenia na wymienionych Uczelniach. Wymieniony system kształcenia na unikalnym kierunku zapewni najlepsze wykorzystanie potencjału naukowo-dydaktycznego na wymienionych Uczelniach, a jednocześnie zapewni studiującym wysoki poziom kształcenia.

Na studia będą rozpatrywani przez komisję kwalifikacyjną kandydaci posiadający dyplom inżyniera po ukończonych studiach I stopnia, dyplom licencjata po ukończonych studiach I stopnia na kierunku chemia oraz posiadający dyplom magistra inżyniera po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich ukończonych na kierunku chemia i kierunkach pokrewnych.

chemia3.jpgKandydaci na studia II stopnia będą kwalifikowani na podstawie oceny ukończenia studiów wyższych oraz oceny uzyskanej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja kwalifikacyjna może odstąpić od przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Semestr I będzie realizowany w Uczelni, która zakwalifikowała studenta a kolejny semestr II będzie realizowany na Politechnice Łódzkiej  a III na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatni IV semestr będzie semestrem dyplomowym i studenci będą go realizować w Uczelni na którą zostali przyjęci.

Zakwalifikowani na I rok, podczas zmiany miejsca studiowania na kolejnych dwóch semestrach będą mieli zagwarantowane miejsca w akademikach Uczelni partnerskich.    

Studia trwają cztery semestry i kończą się egzaminem dyplomowym i uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera i oczywiści spełniają wszystkie warunki do podjęcia studiów III stopnia i studiów podyplomowych.

Podobne artykuły

  1. Rekrutacja 2025/2026 /

    Rekrutacja na kierunek lekarski i fizjoterapię w Akademii Śląskiej - do 14 lipca 2025 r.

    Jeszcze tylko przez 3 dni Akademia Śląska w Katowicach prowadzi rekrutację na kierunek lekarski i fizjoterapię. Chcesz zostać lekarzem lub fizjoterape...

  2. Rekrutacja 2025/2026 /

    Akademia Śląska rozpoczyna rekrutację na studia – start już 12 maja 2025 r.

    Akademia Śląska w Katowicach ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na studia na rok akademicki 2025/2026. Już od 12 maja 2025 r. kandydaci będą mogli za...

  3. Rekrutacja 2025/2026 /

    Fizjoterapia na Akademii Śląskiej

    Akademia Śląska w Katowicach poszerza swoją ofertę o nowy kierunek – fizjoterapia. Kształcenie na nowym kierunku będzie możliwe j...

  4. Rekrutacja 2025/2026 /

    Rozpoczęła się rekrutacja na rok 2025/2026 w MWSLiT we Wrocławiu

    Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu ogłasza rekrutację na rok akademicki 2025/2026. Uczelnia oferuje następujące kierunki...

Katalog kierunków