KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Szkoły ogólnokształcące pod patronatem uczelni wyższych

10.04.2008, 01:17

Szkoły ogólnokształcące pod patronatem uczelni wyższych

Poszerzanie oferty edukacyjnej liceów poprzez współpracę ze szkołami wyższymi to częsta praktyka. Na Śląsku coraz więcej szkół ogólnokształcących decyduje się gwarantować swoim uczniom lepszy dostęp do wiedzy poprzez umowy z tamtejszymi uczelniami - Uniwersytetem Śląskim (UŚ), Politechniką Śląską (PŚ) i Akademią Ekonomiczną (AE) w Katowicach.

Jak informuje rzecznik UŚ Jolanta Talarczyk, dwa lata temu taką formalną deklarację współpracy zawarł z uczelnią Chorzowski ZSO im. J. Słowackiego. Od września 2008 roku II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 18, tworzące Zespół Szkół nr 2 w Rybniku, będą współpracować z uczelniami działającymi w rybnickim Zespole Szkół Wyższych.

Podstawą wspólnych działań będą trzy porozumienia o współpracy dydaktycznej, zawarte 28 marca 2008 roku pomiędzy miastem Rybnik a Politechniką Śląską, Uniwersytetem Śląskim i Akademią Ekonomiczną w Katowicach.

Na mocy porozumień, uczniowie będą mogli rozwijać indywidualne zainteresowania i umiejętności, a nauczyciele i naukowcy prowadzić wymianę doświadczeń w zakresie nauczania i wychowania młodzieży.

Uczelnie zobowiązały się do: współtworzenia lub konsultacji autorskich programów nauczania, prowadzenia wykładu inauguracyjnego na początku każdego roku szkolnego na zaproszenie dyrekcji szkół, prowadzenia wykładów śródsemestralnych dla uczniów klas licealnych, w tym popularyzujących dorobek naukowy Politechniki, Akademii i Uniwersytetu, umożliwiania uczniom udziału w zajęciach akademickich (w przypadku Akademii Ekonomicznej przede wszystkim z zakresu przedsiębiorczości), wspierania nauczycieli w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, promowania wśród studentów możliwości pracy z uczniem zdolnym na zasadzie wolontariatu w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Ponadto, Akademia Ekonomiczna i Uniwersytet Śląski umożliwią uczniom korzystanie z zasobów biblioteki, a Politechnika Śląska zobowiązała się do: umożliwienia uczniom korzystania z jej laboratoriów w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo na zasadach określonych odrębną umową, promowania wśród wykładowców indywidualnej pracy z uczniami szczególnie uzdolnionymi (olimpijczycy szczebla krajowego - z zakresu przedmiotów ścisłych), przesyłania informacji o planowanych wykładach monograficznych i umożliwienia uczestniczenia w nich zainteresowanym uczniom i nauczycielom.

Z kolei Zespół Szkół nr 2 w Rybniku zobowiązał się do: umożliwienia odbywania praktyk pedagogicznych w oddziałach gimnazjalnych i licealnych studentom trzech uczelni, umożliwienia studentom prowadzenia w ramach wolontariatu zajęć pozalekcyjnych z uczniem zdolnym, umożliwienia przeprowadzania badań wśród nauczycieli i uczniów ZS nr 2 oraz ich rodziców, stanowiących podstawę prac licencjackich, magisterskich i naukowych, działań promujących studia wyższe w rybnickim Zespole Szkół Wyższych, umożliwienia studentom Uniwersytetu korzystania z obserwatorium astronomicznego, prowadzenia zajęć obserwacyjnych w oddziałach gimnazjalnych i licealnych dla studentów Akademii i Uniwersytetu, prowadzenia zajęć obserwacyjnych w ramach prowadzonej w Zespole pracy pozalekcyjnej (w przypadku Uniwersytetu i Akademii).

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Podobne artykuły

  1. Matura 2024 /

    Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

    Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego e...

  2. Matura 2024 /

    Repetytorium z geografii na UMK

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Uczniów związanym z uzyskaniem jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym Wydział Nauk o Ziemi i G...

  3. Matura 2024 /

    Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot od 2023 r.

    Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości" i zostaną zastąpione now...

  4. Matura 2024 /

    Poradnik maturzysty 2021

    Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga...

Katalog kierunków