KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • Ponad 440 tysięcy maturzystów rozpoczęło egzamin z języka polskiego

05.05.2008, 12:43

Ponad 440 tysięcy maturzystów rozpoczęło egzamin z języka polskiego

Rozpoczęły się matury. Ponad 440 tys. maturzystów z ponad 8,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jak poinformował PAP w poniedziałek tuż przed rozpoczęciem matur dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marek Legutko, do Komisji nie dotarły sygnały, by w jakiejkolwiek szkole przeprowadzenie egzaminu było zagrożone.

"Monitorujemy wszystko na bieżąco. Okręgowe komisje egzaminacyjne, które są w stałym kontakcie ze szkołami, nie zgłosiły żadnych nieprawidłowości" - powiedział Legutko.

Dyrektor CKE przypomniał, że zgodnie z przyjętymi zasadami arkusze mogą dotrzeć do szkół dopiero w dniu egzaminu, ale nie później niż przed godziną 8.00. Wyjaśnił, że szkoły muszą mieć czas, aby sprawdzić, czy dostały właściwe testy i we właściwej liczbie; w przypadku niezgodności jest jeszcze czas na uzupełnienie lub wymianę arkuszy.

Jak poinformował Legutko, dystrybucja paczek zawierających arkusze egzaminacyjne rozpoczęła się w poniedziałek po godzinie 5 rano.

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 92,5 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym; 7,5 proc. wybrało poziom rozszerzony.

Jak dowiedziała się PAP od warszawskich maturzystów, wśród tematów esejów znalazły się w tym roku: dla osób zdających egzamin na poziomie podstawowym - "Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie Lalki Prusa" oraz "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w Odzie do młodości Mickiewicza", a dla osób, które wybrały poziom rozszerzony - "Analiza i interpretacja opowiadania Mrożka Lolo". Drugi (do wyboru) zadaniem dla tej grupy maturzystów było porównanie postaw wobec języka w powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i w jednym z wierszy Stanisława Różewicza, cytowanym w arkuszu egzaminacyjnym.

Abiturienci musieli ponadto rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu Czesława Miłosza o literaturze przed 1939 rokiem.

Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do dwu egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów - maksymalnie trzech).

Z danych CKE wynika, że najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze są geografia i wiedza o społeczeństwie - wybrał je co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Egzaminy pisemne są przeprowadzane i sprawdzane przez egzaminatorów z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych. Będą mieli oni w tym roku do sprawdzenia ponad 1,5 mln prac.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w maju, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowych terminach między 6 a 13 czerwca 2008 roku.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki; 26 sierpnia 2008 roku będzie można zdawać ponownie egzamin pisemny, między 25 a 29 sierpnia 2008 roku - ustny.

Niezależnie od tego niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. W tym roku z takiej możliwości chce skorzystać około 80 tys. maturzystów z lat ubiegłych.

Obok tzw. nowych matur nadal przeprowadzane są "stare matury". Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według reguł sprzed lat mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową, a potem - jedną ze szkół średnich. Tegoroczni maturzyści, którzy 6 i 7 maja będą pisać "stare matury", to głównie absolwenci szkół dla dorosłych. Jest ich w całym kraju prawie 10 tys.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Podobne artykuły

  1. Matura 2024 /

    Matura polska a międzynarodowa - jak osiągnąć sukces w rekrutacji na uczelnie zagraniczne?

    Czym różni się międzynarodowa matura od polskiego egzaminu dojrzałości? Jakie są perspektywy studiowania za granicą w zależności od wybranego e...

  2. Matura 2024 /

    Repetytorium z geografii na UMK

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Uczniów związanym z uzyskaniem jak najlepszych wyników na egzaminie maturalnym Wydział Nauk o Ziemi i G...

  3. Matura 2024 /

    Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot od 2023 r.

    Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego zapowiedział, że w 2023 roku znikną z ramy programowej "Podstawy przedsiębiorczości" i zostaną zastąpione now...

  4. Matura 2024 /

    Poradnik maturzysty 2021

    Matura to nie tylko wiedza z książek, notatek i filmików na YouTube. To przede wszystkim psychologiczne wyzwanie: wysiłek, który wymaga...

Katalog kierunków