KierunkiStudiów.pl

Menu

28.05.2008, 04:14

Co oferuje amerykański uniwersytet?

Otwartość polskiego szkolnictwa wyższego jest wciąż ograniczona, co może stanowić barierę dla jego rozwoju i pełnego wykorzystania możliwości, jakie stwarza globalizacja w zakresie współpracy instytucji edukacyjnych – wynika z raportu OECD.

Umiędzynarodowieniu nauki i ofercie amerykańskich uniwersytetów poświęcony będzie wykład socjologa prof. Tadeusza Krauze w siedzibie Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.

Raport OECD na temat szkolnictwa wyższego w Polsce stwierdza, że zasięg internacjonalizacji polskich uczelni wyższych jest w dalszym ciągu niewielki. Formy umiędzynarodowienia, takie jak "internacjonalizacja na miejscu" poprzez rozwój wspólnych dyplomów z partnerami zagranicznymi czy rozwój wymiaru europejskiego w programach studiów, pozostają niedostatecznie rozwinięte.

Ocena OECD dotyczy ogółu polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Jak zauważa Olga Janaszek – Serafin z Think Point, w tej grupie jest wiele szkół wyższych, które rozumieją, że należy jak najszerzej korzystać z możliwości współpracy z zagranicznymi ośrodkami akademickimi, a zwłaszcza tworzyć wspólne programy nauczania, dzięki którym polscy studenci będą mogli kształcić się zagranicą i uzyskiwać dyplomy zagranicznych uczelni. Jej zdaniem, w tym względzie szczególnie cenne stają się inicjatywy współpracy transatlantyckiej.

Janaszek – Serafin podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się 17 z 20 najlepszych światowych uczelni, które zapewniają naukowcom wysokie (zarówno publiczne, jak i prywatne) środki na badania. To owocuje ważnymi publikacjami, odkryciami, rozgłosem, nagrodami i prestiżem całego ośrodka. Ekspertka ocenia, że uczelnie te skutecznie przygotowują studentów do wykonywania zawodów w gospodarce opartej na wiedzy, stąd wykorzystywane przez nie metody nauczania są cenne pod kątem przygotowania polskich studentów do rywalizacji na globalnym i europejskim rynku pracy.

Zdaniem specjalistów, wyzwania stojące przed polskimi uczelniami to umożliwienie polskim studentom wyjazdów na studia zagraniczne oraz opracowanie programów studiów międzynarodowych w Polsce, aby zwiększyć liczbę studentów obcokrajowców. Mogłoby to przyczynić się do rozwoju w Polsce uczelni kształcących studentów dla rynku globalnego i prowadzących badania naukowe na najwyższym, światowym poziomie.

"Obecnie dyplom uniwersytetu amerykańskiego daje jego absolwentowi możliwość podjęcia pracy wszędzie, z rynkiem Stanów Zjednoczonych włącznie. Korzystając z programu realizowanego we współpracy z amerykańskim partnerem, student skorzysta z najwyższej jakości programu nauczania." - podkreśla dr Mieczysław Błoński, wiceprezydent Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego.

Szczegółową ofertę przedstawi, podczas wykładu, prof. Tadeusz Krauze. Naukowiec specjalizuje się w socjologii nauki, jest także redaktorem naczelnym International Journal of Sociology. Od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Pracował na uniwersytetach Michigan, Rutgers, Haverford College, a od 20 lat jest związany z ośrodkiem akademickim Hofstra University. Dzięki gościnnym wykładom w wielu ośrodkach akademickich, posiada unikalną wiedzę na temat procesu nauczania na amerykańskich uczelniach wyższych, co daje mu możliwość oceny poziomu tego nauczania, a także stopnia przygotowania studentów do wykonywania pracy zgodnie z profilem kształcenia, jak również porównywania systemów kształcenia w różnych krajach.

Profesor Krauze zgodził się poprowadzić wykład w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, uczelni, która w celu poprawy jakości kształcenia stale rozszerza współpracę naukową i dydaktyczną z amerykańskimi uczelniami, w tym z Georgetown University, University of Kentucky i University of Wisconsin La Crosse.

Spotkanie z prof. Krauze odbędzie się 28 maja 2008 roku, o godz. 12.30, przy ul. Świeradowskiej 43 (sala 130) w Warszawie.

Żródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne artykuły

  1. Wykłady otwarte /

    19. Studencki Festiwal Informatyczny na UJ

    W dniach od 4 do 6 kwietnia 2024 r. odbędzie się 19. Studencki Festiwal Informatyczny organizowany przez koła naukowe z uczelni krakowskich: UJ, AGH,...

  2. Wykłady otwarte /

    Tydzień Jakości Kształcenia 2024 na UJ

    Rewolucja czy ewolucja? Cyfrowy uniwersytet to już bezalternatywny fakt dokonany czy raczej wciąż work in progres? Jakie wyzwania dla naszej uczelni n...

  3. Wykłady otwarte /

    „Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej

    Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...

  4. Wykłady otwarte /

    Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"

    Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...

Katalog kierunków