KierunkiStudiów.pl

Menu

03.07.2008, 15:25

Wykład chemika - noblisty w Białymstoku

"Ojciec" chemii supramolekularnej - nauki o samoorganizacji materii na poziomie ponadcząsteczkowym - i laureat Nagrody Nobla z 1987 r., profesor Jean-Marie Lehn, 4 lipca 2008 roku będzie gościł w Białymstoku. Na jego wykład pt.: "Supramolecular Chemistry - Past, Present and Future" zaprasza Polskie Towarzystwo Chemiczne i Uniwersytet w Białymstoku.

 

Jak poinformował Bartosz Ignatowicz z Biura Informacji i Promocji Uniwersytetu w Białymstoku, profesor Jean-Marie Lehn studiował filozofię na Uniwersytecie w Strasburgu. Po kursach fizyki, chemii i nauk przyrodniczych szczególnie zainteresował się chemią organiczną. Po uzyskaniu licencjatu rozpoczął badania nad doktoratem w grupie prof. Ourissona (CNRS).

Doktorat uzyskał 1963 roku, po czym wyjechał do Ameryki na roczny staż w zespole laureata nagrody Nobla prof. R. B. Woodwarda w Uniwersytecie Harvarda. W tym czasie uczestniczył w syntezie totalnej witaminy B12. Korzystając z okazji odbył kurs mechaniki kwantowej prowadzony przez innego noblistę, urodzonego w Gdańsku prof. R. Hoffmanna. Był naocznym świadkiem powstawania słynnych reguł Woodwarda-Hoffmanna.

Po powrocie do Strasburga kontynuował swoje badania w zakresu fizycznej chemii organicznej, wykorzystując znajomość chemii kwantowej. W 1966 roku uzyskał stanowisko "assistant profesor" na Uniwersytecie w Strasburgu. Zainteresował się organizacją układów biologicznych, a szczególnie transportem jonów i cząsteczek organicznych przez błony biologiczne. Doprowadziło to do zaprojektowania receptorów dla jonów sodowych i potasowych, czyli kationowych kryptandów.

Odkrycie to zapoczątkowało rozwój chemii supramolekularnej. W 1970 roku został profesorem w Strasburgu, a od 1980 roku pełnił funkcję przewodniczącego laboratorium Chemii Oddziaływań Molekularnych, College de France w Paryżu. Badaniami układów supramolekularnych zajmował się przez kilkadziesiąt następnych lat. Główny nacisk kładł na poznawanie samoorganizacji supramolekuł, ale zajmował się też supramolekularną chemią polimerów i nanotechnologią. W Paryżu zajmował się m.in. rozpoznaniem molekularnym kwasów nukleinowych przez makrocykle zawierające grupy interkalujące, złożonymi procesami transportu i rozpoznania w układach biologicznych wykorzystującymi wiązania wodorowe i koordynacje ligandów do metalu. Brał udział (jako Founding Chairman) w tworzeniu międzynarodowego czasopisma chemicznego "Chemistry, a European Journal" (1995), które powstało na bazie czasopism narodowych.

W 1987 roku otrzymał nagrodę Nobla.

Wykład profesora, prowadzony w języku angielskim, odbędzie się w dniu 4 lipca 2008 roku,o godzinie 12.30 w sali nr 124 Instytutu Chemii przy ul Hurtowej 1 w Białymstoku.

Podobne artykuły

  1. Wykłady otwarte /

    19. Studencki Festiwal Informatyczny na UJ

    W dniach od 4 do 6 kwietnia 2024 r. odbędzie się 19. Studencki Festiwal Informatyczny organizowany przez koła naukowe z uczelni krakowskich: UJ, AGH,...

  2. Wykłady otwarte /

    Tydzień Jakości Kształcenia 2024 na UJ

    Rewolucja czy ewolucja? Cyfrowy uniwersytet to już bezalternatywny fakt dokonany czy raczej wciąż work in progres? Jakie wyzwania dla naszej uczelni n...

  3. Wykłady otwarte /

    „Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej

    Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...

  4. Wykłady otwarte /

    Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"

    Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...

Katalog kierunków