Wykład o mikroprocesorach na Politechnice Gdańskiej
Mikroprocesory będą tematem wykładu otwartego pt. "Technika mikroprocesorowa w automatyce", który odbędzie się w czwartek, 7 maja 2009 roku, na Politechnice Gdańskiej. To kolejne spotkanie w cyklu "Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich". Wykład rozpocznie się o godzinie 16.30, w sali E1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, przy ul. Gabriela Narutowicza 11/12.
Rozwój współczesnej techniki nie byłby możliwy bez mikroprocesorów, które są częścią telefonów komórkowych, samochodów, sprzętu AGD i zabawek dla dzieci. Są one również podstawą budowy współczesnych urządzeń automatyki, gdzie często występują pod postacią mikrokontrolerów - wyjaśnia autor wykładu dr Michał Porzeziński na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej.
Podczas wykładu dr Porzeziński przedstawi historię techniki mikroprocesorowej oraz przykłady zastosowania techniki mikroprocesorowej np. w specjalizowanych systemach pomiarowo-sterujących, sterownikach programowalnych oraz rozproszonych systemach automatyki budynku. Omówi również zasady działania współczesnych mikrokontrolerów i metody ich programowania.
Jak informuje Politechnika, w wykładach może wziąć udział młodzież ponadgimnazjalna, która stoi przed wyborem kierunku studiów.
Tematyka cyklu spotkań jest różnorodna - dotyczy zarówno podstawowych praw, jak i najnowszych osiągnięć techniki. Wykładowcy mają w atrakcyjny i przystępny sposób przekazać wiedzę na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki.
Dzięki wykładom młodzież poznaje również możliwości rozwoju, jakie wiążą się ze studiami na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
Przed przerwą wakacyjną odbędzie się jeszcze (21 maja 2009 roku o godz. 16.30.) wykład Daniela Kowalaka pt. "Czy łuk elektryczny może być niebezpieczny?".
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Podobne artykuły
-
19. Studencki Festiwal Informatyczny na UJ
W dniach od 4 do 6 kwietnia 2024 r. odbędzie się 19. Studencki Festiwal Informatyczny organizowany przez koła naukowe z uczelni krakowskich: UJ, AGH,...
-
Tydzień Jakości Kształcenia 2024 na UJ
Rewolucja czy ewolucja? Cyfrowy uniwersytet to już bezalternatywny fakt dokonany czy raczej wciąż work in progres? Jakie wyzwania dla naszej uczelni n...
-
„Naukowej Sesji Mistrzów PK” - śmiałe projekty z Politechniki Krakowskiej
Zbudowali i z powodzeniem przeprowadzili misję sondy stratosferycznej, stworzyli betonowy kajak, który nie tonie, opracowali innowacyjne hydroż...
-
Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"
Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...