Studia I stopnia
Jak zostać studentem akademii?
1. Zarejestruj się
Poprzez stronę internetową uczelni wypełnij formularz rejestracyjny w zakładce REKRUTACJA. Pamiętaj o konieczności dodania fotografii w formie elektronicznej jako załącznika.
2. Złóż odpowiednie dokumenty
W wyznaczonym terminie złóż do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej lub właściwej komisji rekrutacyjnej:
- podanie o przyjęcie na studia lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA,
- ankietę osobową zawierającą zdjęcie kandydata lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA zawierający zdjęcie kandydata,
- poświadczoną przez uczelnię kopię świadectwa dojrzałości,
- dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm oraz jedną w formie elektronicznej (jako załącznik podczas rejestracji online w zakładce REKRUTACJA),
- dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej – wpłaty można dokonać w kasie uczelni lub na konto Akademii Morskiej w Szczecinie:
Bank Pekao SA VII O/Szczecin
16 1240 1864 1111 0000 2205 5615,
- kandydaci na kierunki: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika – morskie świadectwo zdrowia lub zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na ww. kierunkach (patrz „Dodatkowe warunki rekrutacji”).
3. Spełnij dodatkowe warunki rekrutacji dla wybranych kierunków studiów
- Badania lekarskie – dla kandydatów na kierunki: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika nieposiadających morskiego świadectwa zdrowia lub orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.
- Praktyka przygotowawcza – dla osób zakwalifikowanych na studia na kierunkach „pływających”.
- Test językowy – dla kandydatów na studia w języku angielskim.
Badania lekarskie
Kandydaci na kierunki: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika, którzy nie posiadają morskiego świadectwa zdrowia, na ich wniosek będą kierowani na odpłatne obowiązkowe badania lekarskie. Badania przeprowadzane będą w zakładzie opieki zdrowotnej wskazanym przez AM w Szczecinie. Warunkiem przystąpienia do badań lekarskich jest uiszczenie opłaty rekrutacyjnej i złoże-nie dokumentów we właściwej komisji rekrutacyjnej.
Kandydaci po otrzymaniu skierowania z komisji rekrutacyjnej zgłaszają się na badania lekarskie w dniach od 04.05.2020 r. do 10.07.2020 r.
Kandydaci na kierunki: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika, którzy nie posiadają orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, będą skierowani w trakcie studiów na badania (nie dotyczy cudzoziemców).
Praktyka przygotowawcza
Kandydaci zakwalifikowani na studia na kierunkach: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika, po ogłoszeniu wyników rekrutacji przez komisję rekrutacyjną, odbywają w okresie od sierpnia do września 2020 r. obowiązkowe szkolenia w ramach praktyki przygotowawczej (z wyjątkiem osób wskazanych przez właściwy dziekanat i cudzoziemców). Nieobecność na praktyce przygotowawczej bez usprawiedliwienia powoduje skreślenie z listy. Usprawiedliwienia lub zwolnienia z praktyki przygotowawczej dokonuje dziekan wydziału.
Terminy szkoleń dla poszczególnych grup kandydatów będą podane przy ogłoszeniu wyników rekrutacji. Szkolenia odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szcze-cinie (OSRM), ul. Dębogórska 7/8.
Test językowy
W przypadku studiów prowadzonych w języku angielskim kandydatów posiadających obywatelstwo polskie obowiązuje test z języka angielskiego. Z testu są zwolnieni kandydaci, którzy:
- przedłożyli certyfikat – Cambridge First Certificate lub równoważny,
- ukończyli szkołę średnią, w której językiem wykładowym był język angielski,
- ukończyli inne studia prowadzone w języku angielskim,
- zdali język angielski w trakcie egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym,
- posiadają ocenę co najmniej dobrą uzyskaną na egzaminie końcowym z języka angielskiego w ramach studiów ukończonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
oraz kandydaci, dla których język angielski jest językiem ojczystym.
Cudzoziemcy zobowiązani są do okazania dokumentów poświadczających ich znajomość języka angielskiego wymienionych w aktach prawnych obowiązujących na dzień ubiegania się o przyjęcie na studia.
Więcej informacji na www.admission.am.szczecin.pl.
Szczególne zasady przyjęć
Laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są na studia poza konkursem wyników egzaminu dojrzałości, po spełnieniu wymagań formalnych i dodatkowych form rekrutacji.
Kierownicy pierwszych trzech najwyżej ocenionych prac w konkursie „Interaktywny produkt IT” przyjmowani są na kierunek studiów informatyka poza konkursem wyników egzaminu dojrzałości, po spełnieniu wymagań formalnych. Uprawnienie to przysługuje tylko w roku uzyskania świadectwa dojrzałości.
Informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: informatyka.am.szczecin.pl.
Opłaty za studia w języku angielskim
Dla obywateli polskich i cudzoziemców przyjętych na zasadach obywateli polskich odpłatność za naukę w języku angielskim wynosi od 2000 zł/rok do 3100 zł/rok w zależności od kierunku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA/OPŁATY.
Informacje o płatności za studia dla cudzoziemców znajdują się na stronie admission.am.szczecin.pl.
Organizacja studiów niestacjonarnych
Studia niestacjonarne są odpłatne. Wysokość opłaty za studia jest określona zarządzeniem rektora Akademii Morskiej w Szczecinie. Pierwszą część należności za I rok studiów należy wnieść w wysokości minimum 50% stawki rocznej. Istnieje możliwość rozłożenia na raty pozostałej kwoty. Wpłaty dokonuje się na indywidualne subkonto.
Sesja zjazdowa na kierunkach nawigacja, mechanika i budowa maszyn, mechatronika trwa 10 tygodni, w okresie od stycznia do marca – studia I stopnia i od marca do czerwca – studia II stopnia.
Sesje zjazdowe kierunków: geodezja i kartografia, informatyka, geoinformatyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, logistyka oraz transport organizowane są w weekendy. Terminy sesji zjazdowych zostaną podane na stronie internetowej w zakładce STUDENCI – PLANY ZAJĘĆ.
Warunkiem ukończenia studiów niestacjonarnych jest odbycie programowej praktyki morskiej na kierunkach: nawigacja, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Wymagane praktyki realizowane pod nadzorem uczelni student organizuje we własnym zakresie.
Warunki rekrutacji dla cudzoziemców
Żeby zostać przyjętym na studia w Akademii Morskiej w Szczecinie, kandydaci spoza Polski muszą spełniać następujące warunki:
- posiadać wykształcenie umożliwiające przyjęcie na dany stopień studiów;
- posiadać świadectwo lub dyplom uprawniające do rozpoczęcia studiów danego stopnia w kraju, w którym zostało wydane;
- jeżeli kandydat pochodzi z kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o uznawalności wykształcenia lub jeśli jego świadectwa czy dyplomu nie można uznać z mocy prawa za uprawniające do podjęcia studiów wyższych w Polsce, to powinien posiadać dokument z Kuratorium Oświaty potwierdzający urzędowe uznanie świadectwa lub dyplomu;
- złożyć wszystkie dokumenty wymagane dla danego kierunku, stopnia i trybu studiów – ich lista jest opublikowana na stronie: admission.am.szczecin.pl;
- znać język polski lub angielski (w zależności od tego, w jakim języku prowadzone są studia) na poziomie określonym w aktualnie obowiązujących przepisach (informacje: admission.am.szczecin.pl);
- wnieść opłatę rekrutacyjną;
- kandydaci na kierunki: nawigacja, żegluga śródlądowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika powinni posiadać Międzynarodowe Świadectwo Zdrowia Marynarza (Medical Certificate for Service at Sea, Medical Fitness Certificate for Seafarers) zgodne z wymogami STCW/MLC/ILO.
Kandydaci na kierunki prowadzone w języku angielskim mogą składać swoje dokumenty aplikacyjne w całości w wersji elektronicznej, przy czym do momentu okazania oryginałów wszystkich wymaganych dokumentów i spełnienia wymogów rekrutacyjnych kandydat otrzymuje decyzję warunkową.
Dokumenty wystawione w języku obcym powinny być złożone wraz z tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości, przez konsula Rzeczpospolitej Polskiej urzędującego w państwie, w którym został wydany dokument, tłumacza przysięgłego kraju UE/EFTA/OECD lub przedstawicielstwo dyplomatyczne kraju, w którym świadectwo zostało wydane, znajdujące się na terytorium RP. W przypadku aplikowania przez cudzoziemców na kierunki prowadzone w języku angielskim wersja anglojęzyczna dokumentów aplikacyjnych lub ich tłumaczenie na język angielski będą uznawane (z zastrzeżeniem, iż tłumaczenie winno być wykonane lub poświadczone przez ww. podmioty).
Szczegółowe informacje dotyczące warunków rekrutacji cudzoziemców dostępne są na stronie internetowej: www.admission.am.szczecin.pl.
Kryteria rekrutacyjne
Kryterium rekrutacyjnym w przypadku studiów I stopnia są wyniki egzaminu maturalnego uzyskane przez kandydata w części pisemnej z następujących przedmiotów:
- matematyka,
- fizyka (dla wszystkich kierunków z wyłączeniem zarządzania),
- chemia (dla kierunku zarządzanie: wiedza o społeczeństwie),
- język obcy nowożytny,
- informatyka,
- geografia,
- język polski.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna tworzy listę rankingową dla każdego kierunku studiów, zgodnie z liczbą uzyskanych przez kandydata punktów.
Punkty te stanowią sumę uzyskaną z wyników egzaminu pisemnego w części obowiązkowej oraz egzaminu pisemnego z wybranych przedmiotów dodatkowych, tzw. nowej matury – odpowiednie liczniki we wzorze. Jeżeli kandydat zdawał dany przedmiot zarówno w części ustnej, jak i pisemnej, do określenia liczby punktów uzyskanych za ten przedmiot należy wziąć pod uwagę lepszy wynik.
Na studia zostają przyjęte – w ramach limitu miejsc na dany kierunek – osoby, które uzyskały najlepsze wyniki punktowe, spełniły wymagania formalne, zdrowotne i wymagania wynikające z dodatkowych form rekrutacji (jeżeli dotyczą). W przypadku gdy na granicy limitu znajdują się kandydaci z jednakową liczbą punktów, na studia zostanie przyjęty każdy z nich.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia mogą deklarować również drugi kierunek studiów, prowadzony na tym samym wydziale. W przypadku nieprzyjęcia na dany kierunek z powodu braku wolnych miejsc kandydat uczestniczy w rekrutacji na drugi zadeklarowany kierunek.
Uczelnia zastrzega sobie prawo odstąpienia od uruchomienia kierunku w przypadku, gdy liczba kandydatów będzie mniejsza niż 16 osób.
Wyniki rekrutacji kandydaci mogą sprawdzić poprzez stronę internetową uczelni w zakładce REKRUTACJA. Będą również powiadamiani listem, wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Cudzoziemcy uzyskują ww. informacje w Dziale ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej.
Studia II stopnia
Jak zostać studentem studiów II stopnia?
1. Ukończ studia I stopnia
Do przyjęcia na studia II stopnia w Akademii Morskiej w Szczecinie wymagany jest dyplom ukończenia studiów.
2. Zarejestruj się
Poprzez stronę internetową uczelni wypełnij formularz rejestracyjny w zakładce REKRUTACJA. Pamiętaj o dodaniu fotografii w formie elektronicznej jako załącznika.
3. Złóż odpowiednie dokumenty
W wyznaczonym terminie (patrz strony 28 i 29) złóż we właściwej komisji rekrutacyjnej:
- podanie o przyjęcie na studia lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA;
- ankietę osobową zawierającą zdjęcie kandydata lub podpisany wydruk formularza z rejestracji online na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA zawierający zdjęcie kandydata;
- poświadczoną przez uczelnię kopię dyplomu ukończenia studiów (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą musi on uprawniać kandydata do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany. Kandydat zobowiązany jest złożyć oryginał dyplomu zalegalizowany lub opatrzony apostille);
- poświadczoną przez uczelnię kopię suplementu;
- dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej – wpłaty można dokonać w kasie uczelni lub na konto Akademii Morskiej w Szczecinie:
Bank Pekao SA VII O/Szczecin
16 1240 1864 1111 0000 2205 5615
- dwie fotografie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm oraz jedną w formie elektronicznej jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej uczelni w zakładce REKRUTACJA.
Kryterium rekrutacyjne
Kryterium rekrutacyjnym w przypadku studiów II stopnia jest ocena na dyplomie ukończenia studiów. Komisja rekrutacyjna tworzy listę rankingową dla każdego kierunku studiów. Na studia zostają przyjęte – w ramach limitu miejsc określonego przez Rektora Akademii Morskiej w Szczecinie na dany kierunek – osoby, które uzyskały najlepsze oceny na dyplomie ukończenia studiów i spełniły warunki formalne.
W przypadku gdy na granicy limitu znajdują się kandydaci z taką samą oceną, w następnej kolejności bierze się pod uwagę ocenę z egzaminu dyplomowego. W przypadku gdy na granicy limitu ponownie znajdują się kandydaci z jednakową liczbą punktów, na studia zostanie przyjęty każdy z nich.
Uczelnia zastrzega sobie prawo odstąpienia od uruchomienia kierunku w przypadku, gdy liczba kandydatów będzie mniejsza niż 16 osób.
W przypadku studiów stacjonarnych II stopnia prowadzonych w języku angielskim kandydatów posiadających obywatelstwo polskie obowiązuje test z języka angielskiego.
Wyniki rekrutacji kandydaci mogą sprawdzić poprzez stronę internetową uczelni w zakładce REKRUTACJA. Kandydaci zostaną także powiadomieni listem wysłanym na adres korespondencyjny wskazany w trakcie rekrutacji.
Cudzoziemcy uzyskają wszelkie informacje w Dziale ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej.