KierunkiStudiów.pl

Menu

12.08.2011, 12:36

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. BHP

Jeszcze niedawno zawód specjalisty ds. BHP był traktowany jako zło konieczne, jednak od dwóch lat wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z obserwacji międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. Praca BHP-owców zaczyna też być coraz bardziej doceniania finansowo. Specjaliści zarabiają w branzy średnio 5-8 tys. złotych brutto, podczas gdy menedżerowie nawet 16 tys. złotych.

Skuteczny specjalista ds. BHP może przynieść firmie wymierne korzyści finansowe, eliminując koszty związane z niewłaściwie przygotowanym środowiskiem pracy -  wyjaśnia Kamila Białek, konsultant zespołu Manufacturing & Operations w firmie rekrutacyjnej HAYS Poland. - Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy może pomóc pracodawcom uporać się ze zbyt wysoką absencją wśród pracowników. Szacuje się, iż nieobecność pracownika może kosztować pracodawcę rocznie średnio prawie 8 tys. zł. Rosnąca liczba dni chorobowych oznacza większe straty związane z przestojami, zastępstwami oraz nadgodzinami, a także wyższymi kosztami dodatkowych szkoleń czy obniżoną jakością wykonywanej pracy. Dlatego pracodawcy coraz częściej rozglądają się za doświadczonymi ekspertami ds. BHP.

Bezpieczne środowisko pracy to nie tylko lepsza frekwencja pracowników, ale także niższe ubezpieczenia i odszkodowania. Dodatkowo, zatrudnienie dobrego specjalisty ds. BHP może zwiększyć poziom konkurencyjności danego przedsiębiorstwa. Podobnie jak systemy zarządzania jakością ISO, również procedury z obszaru BHP i ochrony środowiska są gwarancją dla klientów, że w firmie, którą wybiorą na poddostawcę nie zdarzą się żadne incydenty i wypadki, które negatywnie odbiją się na opinii firmy jak i klientów.

Zmiany w postrzeganiu zawodu BHP-owca pociągnęły za sobą również zmiany w wymaganiach wobec kandydatów. Idealnym kierunkiem studiów dla przyszłego BHP-owca wydaje się być zaaprobowane w zeszłym roku przez MNiSW  Bezpieczeństwo i higiena pracy. Licencjat w zakresie BHP można obecnie zdobyć na pięciu uczelniach: PWSZ im. A. Silesiusa w Wałbrzychu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Zielonogórskim, Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu oraz Wyższej Szkole Ekonomiczej w Białymstoku.

Cenionymi kierunkami są również inżynieria bezpieczeństwa, ochrona środowiska, a także dodatkowe szkolenia związane z ochroną przeciwpożarową czy pierwszą pomocą. Niewątpliwą zaletą kandydata będzie również znajomość języka obcego (szczególnie j. angielskiego). Oprócz tych formalnych wymagań, coraz większy nacisk kładziony jest na kompetencje miękkie: kreatywność, proaktywność i zaangażowanie oraz dojrzałość biznesową.

Pracodawcy poszukują kandydatów z pomysłem, ale również umiejących przekonać do swojej wizji zarówno menedżerów jak i szeregowych pracowników. Bardzo istotna jest przy tym świadomość kosztów i potencjalnych korzyści podejmowanych inwestycji oraz rzetelna analiza, jak wprowadzane zmiany wpłyną na funkcjonowanie organizacji i jej efektywność. Służby BHP pełnią funkcję doradczą, stąd wyżej wymienione kompetencje są wysoce poszukiwane na tym stanowisku. I odpowiednio wynagradzane. Specjaliści ds. BHP zarabiają średnio 5-8 tys. złotych brutto miesięcznie, menedżerowie ds. BHP nawet 10-16 tys. złotych.

Na podstawie: e-gospodarka.pl

Podobne artykuły

  1. Zawody przyszłości /

    Jak zostać bioinformatykiem? - unikatowy kierunek w WWSiS we Wrocławiu

    Jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin naukowych jest bioinformatyka. Stanowi ona połączenie biologii z informatyką, które j...

  2. Zawody przyszłości /

    Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?

    Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się r&oac...

  3. Zawody przyszłości /

    Zapotrzebowanie na etycznych hakerów

    Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów. W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys. W związku z wojną w Ukrain...

  4. Zawody przyszłości /

    #womeninscience w WAT

    Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem pracy i rozwoju kariery naukowej wielu kobiet nauki, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewc...

Katalog kierunków