KierunkiStudiów.pl

Menu

14.02.2022, 14:20

#womeninscience w WAT

Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem pracy i rozwoju kariery naukowej wielu kobiet nauki, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce powstał projekt #womeninscience. W jego ramach zaprezentowane zostały sylwetki naukowczyń z różnych wydziałów WAT.

Na co dzień zajmują się one fascynującymi badaniami, przekazują swoją wiedzę studentom, biorą udział w konferencjach, zagranicznych stażach, piszą doktoraty i pokonują kolejne szczeble kariery naukowej. Każda z bohaterek projektu ma nie tylko ogromną wiedzę w swojej dziedzinie, lecz także ciekawą historię, doświadczenia i inspirujące wskazówki dla innych – i to właśnie nimi badaczki podzieliły się w projekcie #womeninscience.

Bohaterki projektu pokazały, jak różne drogi prowadzą do kariery naukowca i jak ciekawa może być naukowa ścieżka. Wspomniały także o aspektach, o których nieczęsto się mówi, a które mogą przekonać do kariery naukowej wiele młodych osób. Co ważne, doradziły także, jak radzić sobie z wyzwaniami i trudnościami, które mogą towarzyszyć takiej pracy.

Trudne może być między innymi zetknięcie się z dotyczącymi kobiet stereotypami. Mimo ogromnego rozwoju społeczeństw nadal bywają one obecne, także w środowisku naukowym. Projekty takie jak #womeninscience mogą nie tylko pomóc w zdefiniowaniu problemu, lecz także pokazują, w jaki sposób reagować na niewłaściwe traktowanie lub sprzeciwiać się nierównościom. Przykłady badaczek z Wojskowej Akademii Technicznej świadczą o tym, że można doskonale radzić sobie nawet w zdominowanych dotychczas przez mężczyzn dziedzinach, łączyć różne role społeczne i z powodzeniem realizować swoje plany niezależnie od krążących w społeczeństwie mitów, z którymi naukowcy zdecydowanie nie powinni się zgadzać.

#womeninscience nie tylko dla kobiet

Co ciekawe, samo środowisko naukowe także bywa postrzegane przez pryzmat stereotypów – dzięki akcji #womeninscience osoby pracujące w innych branżach mogą uświadomić sobie, jak wygląda praca naukowca i jak rozległych umiejętności wymaga. Działanie w zespole? Współpraca międzynarodowa? To codzienność badaczy. „Większość ludzi nie wie, jak wygląda praca naukowca. Pokazałabym, że jest to droga, która – mimo iż jest bardzo wymagająca – to jednak daje ogromną satysfakcję, możliwość ciągłego rozwoju i realizacji siebie. Należy przełamać stereotyp naukowca, który siedzi sam w laboratorium lub za biurkiem przy stercie starych książek. Oczywiście jest to część – ale tylko część – tej pracy. W większości praca naukowa wygląda zupełnie inaczej. Jest to zajęcie, które wymaga współpracy z innymi, w tym współpracy międzynarodowej, otwartości na świat i ciągłego rozwoju. Praca naukowa jest niezmiernie ciekawa i pasjonująca” – mówi dr inż. Marta Orłowska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej.

Choć akcje #womeninscience przygotowywane przez różne instytucje dotyczą kobiet w nauce, projekt zaprezentowany przez Wojskową Akademię Techniczną może zainteresować znacznie szersze grono. Każdy mierzy się z wyzwaniami na swojej zawodowej ścieżce, które – choć dotyczą różnych rzeczy – wymagają określonych działań. Przekaz uczestniczek projektu, które pracą, wytrwałością, dyscypliną i konsekwencją osiągają cele, jest uniwersalny na wielu płaszczyznach.

Dlaczego badaczki chętnie wybierają Akademię?

Wojskowa Akademia Techniczna jest i będzie miejscem rozwoju dla wszystkich utalentowanych badaczy, bez względu na ich płeć. Każda z osób może jednak definiować rozwój na różne sposoby. Projekt #womeninscience zakładał także znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego uczestniczki projektu wybrały Akademię jako doskonałe miejsce swojego rozwoju naukowego? Dlaczego akurat w tym miejscu chciały pracować i robić karierę?

Dr Marcie Michalskiej-Domańskiej z Instytutu Optoelektroniki zależało na możliwości prowadzenia badań eksperymentalnych oraz ciekawym temacie badawczym: „Na tle ofert innych szkół wyższych propozycje studiów na WAT wydawały się dawać dużo niezależności badawczej, którą bardzo sobie cenię. Dodatkowo pozwalały połączyć chemię z techniką”.

Innym powodem są komfortowe warunki pracy i doskonale wyposażone laboratoria, o których wspomniało wiele badaczek, między innymi mgr inż. Aleksandra Dejneka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej: „Pracuję w młodym, aktywnym zespole badawczym, gdzie relacje są oparte na partnerskich warunkach. Posiadam dostęp do specjalistycznych laboratoriów i pracowni, które umożliwiają mi prowadzenie badań na unikatowej w skali kraju aparaturze. Przekłada się to na możliwość przeprowadzenia szeregu interesujących badań eksperymentalnych w ramach mojego doktoratu, czyniąc jednocześnie moją pracę innowacyjną i nieszablonową”.

Badaczki w swoich wypowiedziach niejednokrotnie wspominały także o konkretnych osobach – naukowcach z WAT – które zainspirowały je do rozpoczęcia lub kontynuowania kariery naukowej właśnie w Akademii. Teraz dzięki projektowi #womeninscience same mogą stać się inspiracją dla wielu młodych osób stojących u progu wyboru ścieżki zawodowej.

„Projekt jest adresowany przede wszystkim do przyszłych studentek kierunków STEM i kobiet rozważających karierę naukową w tym obszarze. Dzięki zaangażowaniu naukowczyń z Akademii inne kobiety, potencjalne kandydatki na studia techniczne, mają okazję poznać wartościową perspektywę osób takich jak one – które też kiedyś zaczynały” – mówi Agata Reed, kierowniczka Działu Promocji, inicjatorka projektu.

Na co dzień dzielimy się sukcesami naukowymi WAT czy artykułami dotyczącymi specjalistycznych zagadnień, dlatego w projekcie #womeninscience wyjątkowo pokazaliśmy także to, czego na próżno szukać w repozytorium. Przyszłe studentki mają okazję poznać naukowczynie z Wojskowej Akademii Technicznej, a dzięki ich konkretnym doświadczeniom – zainteresować się studiami technicznymi, karierą naukową, a nawet znaleźć inspirację i odwagę do działania.

Gdzie znajdę kampanię?

Sylwetki #womeninscience można znaleźć w mediach społecznościowych na oficjalnych profilach Wojskowej Akademii Technicznej – w serwisie LinkedIn, na Facebooku oraz Instagramie.  

W projekcie wzięło udział niemal 30 utalentowanych badaczek z różnych wydziałów Wojskowej Akademii Technicznej. Pomysł i projekt kampanii przygotował i zrealizował Dział Promocji Wojskowej Akademii Technicznej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – obchodzony 11 lutego – został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy organizacji wspierających rozwój kobiet i dziewcząt w dziedzinach STEM (akronim, ang. science, technology, engineering, mathematics). W tym obszarze nadal występują ogromne nierówności, a działania na rzecz popularyzacji kierunków technicznych wśród kobiet mają na celu osiągnięcie niezbędnej równowagi.

Podobne artykuły

 1. Zawody przyszłości /

  Jak zostać bioinformatykiem? - unikatowy kierunek w WWSiS we Wrocławiu

  Jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin naukowych jest bioinformatyka. Stanowi ona połączenie biologii z informatyką, które j...

 2. Zawody przyszłości /

  Dekarz poszukiwany. Dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie?

  Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów, lekarzy czy nauczycieli, ale coraz większym problemem staje się r&oac...

 3. Zawody przyszłości /

  Zapotrzebowanie na etycznych hakerów

  Cyberatak Rosji zwiększa zapotrzebowanie na etycznych hakerów. W Polsce brakuje ich ponad 17 tys., w UE aż 200 tys. W związku z wojną w Ukrain...

 4. Zawody przyszłości /

  Wielki brat i wielki biznes, czyli komu zależy na naszych danych osobowych?

  Facebook wie, że jesteś zakochany, choć nie ogłaszałeś tego publicznie. Popularna sieć drogerii wysyła do ciebie reklamy, gdy tylko pojawisz się w jej...

Katalog kierunków