KierunkiStudiów.pl

Menu

  • Start
  • Artykuły
  • 18. Festiwal Nauki Akademii WSB - 21-27 marca 2022 r.

28.02.2022, 09:59

18. Festiwal Nauki Akademii WSB - 21-27 marca 2022 r.

Czy ekologia jest modna, a moda ekologiczna? Jak sztuczna inteligencja może zmienić świat, co łączy jednorożce z Estonią i jak zbudować własny samochód wodorowy? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można poznać podczas 18. Festiwalu Nauki Akademii WSB. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 21 – 27 marca 2022 r., a w programie ponad 80 godzin spotkań, wykładów i warsztatów.

Serwis kierunkistudiow.pl objął patronat medialny nad imprezą.

Festiwal Nauki Akademii WSB to cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki. Wydarzenie przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez Uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu. Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez Uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie, w ramach formalnej, jak i nieformalnej edukacji. 18. edycja odbędzie w dniach 21 – 27 marca br.
- Trudno w to uwierzyć, ale Festiwal Nauki Akademii WSB jest już pełnoletni. Zaczynaliśmy od kilkunastu spotkań, a teraz mamy cały tydzień wypełniony zróżnicowanymi propozycjami dla uczestników. Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący, niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z różnych stron. Mamy pełną świadomość, że Akademia WSB pełni istotną rolę kulturotwórczą. Aktywnie angażujemy się w procesy rozwoju społecznego na poziomach: ekonomicznym, cywilizacyjnym, moralnym i etycznym. Dlatego też podczas trwania Festiwalu Nauki poruszymy takie zagadnienia, jak sztuczna inteligencja, robotyka, nowoczesne technologie, zrównoważony transport czy ekologia i zmiany klimatyczne – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB została podzielona na pięć obszarów tematycznych:

  • Nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja,
  • Eko-innowacje,
  • Biznes przyszłości,
  • Komunikacja międzykulturowa,
  • Transport i elektromobilność.

W trakcie trwania Festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe, które prowadzone będą przez wybitnych naukowców i ekspertów, z kraju i zagranicy. Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbędą się stacjonarnie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Fabryce Pełnej Życia, Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Podziemny Olkusz oraz online.  Udział w Festiwalu Nauki jest bezpłatny, a na wydarzenia obowiązują zapisy >>LINK<<.

Uczestnicy poznają najnowsze trendy w badaniach naukowych. Prof. dr hab. Szymon Malinowski wygłosi wykład „Kryzys klimatyczny, kryzys bioróżnorodności, kryzys planetarny", podczas którego będzie można poznać prognozy na temat zmian klimatu i zweryfikować czy jeszcze nie jest za późno, aby go uratować. Ola i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka, wytłumaczą czym jest osobisty ślad wodny, jak go minimalizować i jak zużywać mniej wody, której zaczyna w Polsce brakować.
Podczas dnia poświęconego komunikacji międzykulturowej uczestnicy dowiedzą się jakie wyzwania stawiają osobom publicznym współczesne media, o czym opowie Marek Czyż. Tego samego dnia Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl, poprowadzi rozmowy o książkach i ich znaczeniu we współczesnym świecie, a na jego pytania odpowiedzą: Zbigniew Rokita – zdobywca nagrody NIKE za książkę „Kajś” oraz Marcin Meller – autor książek, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Uczestnicy dowiedzą się także, jak różne kultury podchodzą do tematyki szczęścia, o czym opowie Michał Dziekoński.

Czwarty dzień Festiwalu Nauki poświęcony będzie biznesowi przyszłości. Tego dnia Magdalena Kieferling przekaże uczestnikom jak wygląda zarządzanie przyszłości w pigułce, jakich szefów szukać i jakim szefem zostać. Dr Patryk Kuzior opowie gdzie rodzą się jednorożce oraz jak nauka i nowe technologie tworzą w Estonii środowisko sprzyjające tworzeniu i rozwojowi startupów.

Jednym z motywów przewodnich podczas Festiwalu będzie elektromobilność. Dr inż. Iwona Krzyżewska opowie czym są nanofluidy i jak te innowacyjne substancje wykorzystuje się w eksploatacji pojazdów. Bohumił Horak pokaże jak zbudować swój własny samochód wodorowy, a dr inż. Marzena Graboń - Chałupczak przybliży temat elektromobilności w Polsce i wskaże, jakie wyzwania stoją przed jej rozwojem w kraju.

Festiwal Nauki w Akademii WSB to nie tylko ciekawe wykłady, ale także inspirujące debaty. Uczestnicy będą mogli posłuchać dyskusji o tym, czy sztuczna inteligencja uczyni świat lepszym. Wśród panelistów: Karolina Iwańska, Maciej Chojnowski oraz dr Wojciech Żytkowiak-Wenzel. Odbędzie się również bardzo ważna debata poświęcona dyskryminacji, w której udział wezmą:  dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UJ, dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, dr hab. Maciej Witkowski, prof. AWSB oraz Jacek Purski. Będzie też okazja do rozmowy o tym „Czy pieniądz przyszłości przestanie szeleścić?” – debatę poprowadzi dr Rafał Rębilas, a na pytanie odpowiedzą zaproszeni goście: prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, prof. dr hab. Krzysztof Jajuga i Marek Zuber.

W poprzednich 17 edycjach uczestniczyło ponad 200 000 osób, w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i innych miast województwa śląskiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, słuchacze studiów podyplomowych i doktoranci.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

>>Harmonogram Festiwalu<<

Podobne artykuły

  1. Wykłady otwarte /

    Projekt edukacyjny "Odkrywaj świat z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie"

    Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zostały przeprowadzone pierwsze zajęcia dla szkół średnich w ramach projektu edukacyjnego pt. "Od...

  2. Wykłady otwarte /

    7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

    Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na siódmą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE pod hasłem: "Nauka da nam przyszłość". UJ...

  3. Wykłady otwarte /

    I Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat nowoczesnego pielęgniarstwa w WSIiZ

    Już 25 maja 2023 r. odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Współczesne wyzwania i kierunki rozwoju nowoczesnego pielęgniars...

  4. Wykłady otwarte /

    Cykl wykładów popularnonaukowych na UJ dla uczniów "Naukowe Czwartki"

    Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do uczestnictwa w kolejnej edycji "Naukowych Czwartkó...

Katalog kierunków