KierunkiStudiów.pl

Menu

 • Start
 • Artykuły
 • Nowe Wojskowe Centrum Badawczo-Dydaktyczne Logistyki w WAT

14.11.2022, 13:09

Nowe Wojskowe Centrum Badawczo-Dydaktyczne Logistyki w WAT

Wojskowa Akademia Techniczna powiększyła swoją infrastrukturę badawczo-dydaktyczną o Wojskowe Centrum Badawczo-Dydaktycznego Logistyki. Uroczyste otwarcie obiektu z udziałem władz uczelni i zaproszonych gości odbyło się 8 listopada 2022 r.

Wojskowe Centrum Badawczo-Dydaktycznego Logistyki jest odpowiedzią Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT na współczesne wyzwania dotyczące kształcenia studentów i słuchaczy w oparciu o nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną wyposażoną w najnowsze technologie. „Idea tej koncepcji polega na prezentowaniu procesów logistycznych, zachodzących w łańcuchu dostaw, jak również identyfikacji pracy nowoczesnego sprzętu i urządzeń logistycznych wraz z ich dostosowaniem do oprogramowania i sprzętu komputerowego, a także wykorzystaniu nowoczesnych i praktycznych zastosowań automatyzacji procesów logistycznych w Siłach Zbrojnych i przedsiębiorstwach cywilnych” – wyjaśnia dr inż. Marek Kalwasiński, dyrektor Instytutu Logistyki Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT.

W nowo powstałym budynku będą się kształcić podchorążowie oraz studenci cywilni kierunku logistyka. Prowadzone tu będą kursy doskonalące dla żołnierzy zawodowych, m. in. w zakresie normalizacji, systemu zapewnienia jakości oraz kodyfikacji wyrobów obronnych w resorcie obrony narodowej i NATO, pozyskiwania sprzętu wojskowego oraz organizacji i zarządzania w oddziale gospodarczym. Realizowane będą również kursy specjalistyczne na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej oraz międzynarodowe, takie jak: „Standardization within NATO” (we współpracy z WCNJiK, NSO), „Combat Readiness Evaluation of Land HQ(s) Units” – CREVAL (we współpracy z NATO School Oberammergau) oraz „LOGFAS Fundamentals and Data Operator course”.

W dwukondygnacyjnym budynku Wojskowego Centrum Badawczo-Dydaktycznego Logistyki znajdują się pomieszczenia laboratoryjne i biurowe oraz sale wykładowe. Sala konferencyjna (z możliwością podziału na dwie mniejsze) może pomieścić 70 osób. Główną część budynku zajmuje hala główna, w której odwzorowano magazyn wysokiego składowania wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem. W obiekcie znajdują się sale laboratoryjne z zakresu technologii magazynowania i produkcji, technologii RFID, transportowo-spedycyjne, towaroznawstwa i badań opakowań, logistyki ekonomicznej oraz normalizacji, a także dwie pracownie badań operacyjnych. Działają tu również dwa laboratoria logistyki wojskowej z dostępem do sieci teleinformatycznej Resortu Obrony Narodowej „MILNET-Z” oraz specjalistycznego oprogramowania (m.in. ERP, WMS, TMS, Flexim oraz programu do analizy i wizualizacji danych) i wojskowych systemów informatycznych, takich jak Zintegrowany Wieloszczeblowy System Informatyczny Resortu Obrony Narodowej, Pakiet Grafiki Operacyjnej czy LOGFAS.

„Dzięki utworzeniu specjalistycznych pracowni laboratoryjnych badających procesy zachodzące na każdym etapie łańcucha logistycznego z powodzeniem możemy prowadzić działalność badawczą Instytutu Logistyki koncentrującą się wokół zagadnień związanych z teoretycznymi podstawami logistyki w Siłach Zbrojnych RP i gospodarce narodowej, jak również z tworzeniem modeli systemów i procesów logistycznych, badaniem przepływu dóbr fizycznych w systemach logistycznych oraz komplementarnością logistyki w Siłach Zbrojnych i gospodarce narodowej. Dostęp do wojskowych systemów informatycznych i specjalistyczne oprogramowania pozwolą również prowadzić badania przy wykorzystaniu materiałów niejawnych do klauzuli poufne” – podkreśla dr inż. Marek Kalwasiński.

Jak zapewnia dyrektor Instytutu Logistyki, infrastruktura nowego budynku będzie sukcesywnie rozwijana. I tak w ramach dotacji celowej MON na 2023 r., Laboratorium badań opakowań na potrzeby Sił Zbrojnych RP zostanie wyposażone w trzy nowe stanowiska, które posłużą do badania opakowań transportowych dla celów certyfikacji do materiałów niebezpiecznych na znak UN zgodnie z międzynarodowymi przepisami, do badań opakowań w procesach logistycznych oraz do projektowania nowych wzorów opakowań. W planach Centrum jest zakup drukarki 3D, która umożliwi projektowanie i badanie nowych opakowań gwarantujących dostateczną ochronę produktu przy niższych kosztach wytwarzania. Wdrożone maja zostać również innowacyjne systemy do zarządzania procesami logistycznymi bazujące na technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Podobne artykuły

 1. Na uczelniach /

  Studia podyplomowe na Akademii Śląskiej – rekrutacja do 30 października 2023 r.

  Akademia Śląska w Katowicach zaprasza do trwającej rekrutacji III edycji studiów podyplomowych oraz studiów MBA (Master of Business Admi...

 2. Na uczelniach /

  Uczelnia UJD w Częstochowie w gronie Uniwersytetów Europejskich!

  Sojusz COLOURS, którego członkiem jest Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, uzyskał status Uniwersytetu Europejskiego. Będzie współ...

 3. Na uczelniach /

  Sesja posterowa w WSIiZ - 27-28 września 2023 r.

  Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia ma zaszczyt zaprosić pracowników naukowych, akademickich oraz studentów do udziału w sesji posterowej...

 4. Na uczelniach /

  MWSLiT we Wrocławiu partnerem projektu WE - TRANSFORM

  W ramach projektu WE-TRANSFORM CILT(UK)-Polska wraz z Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu we Wrocławiu badają wpływ automatyzacji i cy...

Katalog kierunków