Ruszył Światowy Kongres Kopernikański na UMK w Toruniu
19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK w Toruniu zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański. To najważniejszy akcent obchodów Roku Kopernika, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.
Uroczystości inaugurujące Światowy Kongres Kopernikański, wpisujące się jednocześnie w obchody Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej św. Janów, gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica w Kaplicy Kopernikowskiej.
Światowy Kongres Kopernikański będzie miał formułę "kroczącą". Po lutowym święcie obrady odbywać się będą kolejno w Krakowie (24-26 maja), Olsztynie (21-24 czerwca), żeby następnie we wrześniu powrócić do Torunia (11-15 września).
W Krakowie spotkają się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. W programie znajdą się sekcja filozoficzna "Dziedzictwo kopernikańskie" oraz sekcja ekonomiczna " Wokół pieniądza", której celem jest przypomnienie traktatu Mikołaja Kopernika "Monetae cudendae ratio", poświęconego wartości pieniądza oraz reformie monetarnej.
W części olsztyńskiej kongresu obrady skupią się na biografii astronoma, a także muzeach mu poświęconych. Zaplanowano sekcję biograficzną "Mikołaj Kopernik - życie i działalność", która przybliży m.in. edukację i młodość astronoma oraz jego działalność publiczną, a także sekcję muzealno-konserwatorską poświęconą problemom związanym z badaniem, inwentaryzacją oraz utrzymaniem obiektów zabytkowych, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika.
We wrześniowej odsłonie Kongresu, kiedy obrady wrócą do Torunia, wezmą udział historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych. Ponadto zorganizowane zostaną wydarzenia skierowane do nauczycieli, edukatorów, młodzieży oraz społeczności lokalnej. W tej części zaplanowano aż sześć sekcji: astronomiczną, kulturoznawczą, historii medycyny, lekarską, nauczycielską, młodzieżową.
W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbędzie się 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w 100-lecie jego istnienia.
Strona Kongresu: https://www.copernicus2023.com/
Media społecznościowe ŚKK:
Facebook: https://www.facebook.com/SwiatowyKongresKopernikanski
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/swiatowy-kongres-kopernikanski-world-copernican-congress
YouTube: https://www.youtube.com/@swiatowykongreskopernikanski
Źródło: https://portal.umk.pl/pl/article/ruszyl-swiatowy-kongres-kopernikanski
Podobne artykuły
-
Śląski Festiwal Nauki
Kilkaset aktywności popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćm...
-
Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na Politechnice Śląskiej
Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej zaprasza na Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. Impreza odbędzie się 17 marca 202...
-
UMK liderem humanistyki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został laureatem prestiżowej nagrody Elsevier Research Impact Leaders Award przyznawanej instytucjom mającym...
-
Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych na UMK
V Ogólnopolskiego Festiwalu Pokazów Chemicznych odbędzie się 17 marca 2023 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu...