KierunkiStudiów.pl

Menu

 • Start
 • Artykuły
 • WAT otworzył drzwi dla przyszłych studentów - relacja

13.04.2023, 10:27

WAT otworzył drzwi dla przyszłych studentów - relacja

Oferta edukacyjna na kierunkach studiów wojskowych i cywilnych, spotkania ze studentami, spektakularne pokazy naukowe, zwiedzanie laboratoriów, pokaz sprzętu wojskowego m.in. czołgu Leopard i samobieżnej haubicy KRAB – te i inne atrakcje Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla uczestników Dnia Otwartego.

25 marca 2023 r. uczelnia gościła tegorocznych maturzystów i uczniów szkół średnich zainteresowanych studiami w największej politechnice wojskowej w kraju. WAT tłumnie odwiedzili także pasjonaci nauki, wojskowości oraz obronności kraju.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prof. WAT. „Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią nowoczesną, odpowiadającą na potrzeby otaczającej nas rzeczywistości, która zmienia się za sprawą szybkiego rozwoju nauki. W odróżnieniu od innych uczelni wojskowych w kraju, nasza Akademia nie ma specyfiki placówki ukierunkowanej na jeden rodzaj wojsk. WAT kształci specjalistów służb technicznych, które występują we wszystkich rodzajach sił zbrojnych: lądowych, powietrznych, morskich i cyberprzestrzeni. W tym roku akademickim rozpoczynamy rekrutację na 13 kierunkach studiów wojskowych i jest to jak do tej pory najbogatsza oferta edukacyjna dla kandydatów na oficerów” – mówił prof. Kazimierz Worwa.

Oferta dla wojskowych i cywili

Bogatą ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji w WAT na rok akademicki 2023/2024 przedstawił kierownik Sekcji ds. rekrutacji mgr inż. Sławomir Szczepański. Dla kandydatów na studia wojskowe Akademia przygotowała 1018 miejsc na 13 kierunkach jednolitych studiów magisterskich. Kandydaci na oficerów mają do wyboru, m.in. budownictwo, chemię, elektronikę i telekomunikację, informatykę, inżynierię bezpieczeństwa, logistykę, lotnictwo i kosmonautykę oraz mechanikę i budowę maszyn.

Nowością w ofercie kierunków wojskowych są technologie elektroniczne i telekomunikacyjne. Studia będą miały charakter praktyczny. Podczas zajęć w pracowniach i laboratoriach uczelni podchorążowie skorzystają z nowoczesnych radiostacji wielofunkcyjnych, łączności satelitarnej, wojskowych sieci telekomunikacyjnych i systemów łączności radiowej oraz węzłów teleinformatycznych.

Rekrutacja na studia wojskowe obejmuje kilka etapów, a każdy kandydat musi spełnić następujące warunki: posiadać zdaną maturę, ukończone 18 lat do dnia powołania do służby kandydackiej, polskie obywatelstwo, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, niekaralność oraz język angielski zdany na maturze lub na teście zorganizowanym przez WAT.

Jak podkreślił kierownik Sekcji ds. rekrutacji, atutem studiów wojskowych są dodatkowe profity. Każdy student wojskowy otrzymuje miesięczne uposażenie. Na pierwszym roku studiów wynosi ono ponad 4500 zł i wzrasta w kolejnych latach nauki.  Podchorążowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Tok studiów wojskowych wzbogacony jest o praktyki i specjalistyczne szkolenia prowadzone w jednostkach wojskowych, w centrach szkoleń i instytucjach naukowo-badawczych na terenie całego kraju.

Kandydatom na studia cywilne Wojskowa Akademia Techniczna oferuje aż 28 kierunków studiów I i II stopnia, m.in. bezpieczeństwo narodowe, biogospodarkę, energetykę, inżynierię geoprzestrzenną, inżynierię systemów bezzałogowych, kryptologię i cyberbezpieczństwo, lotnictwo i kosmonautykę, mechatronikę czy zarządzanie. W ofercie są dwa nowe kierunki jednolitych studiów magisterskich – geoinformatyka oraz technologie przełomowe. „Na międzywydziałowy kierunek technologie przełomowe zapraszamy wszystkich odważnych i ambitnych kandydatów, którzy w przyszłości chcieliby budować świat, takim, jakim chcieliby go widzieć. Czekamy na młodych zdolnych ludzi, których potencjał pozwalałby na kreowanie nowych technologii z różnych dziedzin, m.in. informatyki, telekomunikacji czy inżynierii mechanicznej” – tłumaczył dyrektor Instytutu Optoelektroniki dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, prof. WAT.

Kierunek geoinformatyka jest z kolei kierunkiem studiów o charakterze praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu pozyskiwania, integracji, przetwarzania i wizualizacji geodanych z uwzględnieniem wiedzy oraz umiejętności wymaganych do automatyzacji procesu ich przetwarzania.

Pełna oferta kierunków studiów wojskowych i cywilnych oraz zasady rekrutacji znajdują się na stronie WAT.

Spotkania ze studentami Uczelni

W Klubie WAT zostały zorganizowane stoiska wszystkich wydziałów akademickich. Informacje na temat studiów można było zdobyć od samych studentów i pracowników. O studiach wojskowych i cywilnych opowiadali również członkowie Samorządu Studenckiego. Pomagali także chętnym przy rejestracji na studia wojskowe, która trwa do 9 czerwca. Zainteresowani studiami cywilnymi mają więcej czasu, bo do 14 lipca. Z kolei na stoisku Studium Wychowania Fizycznego można było poznać zasady i system punktacji egzaminu sprawności fizycznej na studia wojskowe.

Dla pasjonatów nauki i nie tylko

W Dniu Otwartym zwiedzającym udostępniony został niemal cały kampus uczelni. Goście mogli zobaczyć m.in. Studium Wychowania Fizycznego, akademik wojskowy, Bibliotekę Główną, obiekty dydaktyczne i laboratoria wydziałów, w których czekało wiele atrakcji.

Na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania można było zapoznać się z Multimedialnym Trenażerem Laserowym „Wisła”, replikami broni, programem Flexim z goglami VR i TMS, służącym do planowania tras, technologią RFID i jej zastosowaniem w logistyce.  Prezentowana był również innowacyjna makieta logistyczna, służącą do wizualizacji i optymalizacji procesów magazynowych z zastosowaniem klocków LEGO. Na chętnych czekały także strzelnica laserowa oraz gry decyzyjne i symulacyjne.

Wydział Cybernetyki wprowadził zwiedzających do świata wirtualnego w laboratoriach: Symulacji Wirtualnej, Zobrazowania Wieloformatowego oraz Systemów Mobilnych Mikrokontrolerów.

Na Wydziale Elektroniki można było zobaczyć drony i systemy nawigacyjne, szerokopasmowy radar i sonar, Pracownię Prototypowania Układów Elektronicznych oraz laboratoria: Techniki Cyfrowej, Węzłów Teleinformatycznych, Sieci Definiowanych Programowo, Miernictwa Elektronicznego, Maszyn Elektrycznych i Wysokich Napięć oraz Systemów Bezpieczeństwa.

Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji zaprezentował w laboratorium Kierunków Budownictwa: zjawisko odskoku Bidone’a w kanale przepływowym, badanie odziaływania strumienia cieczy na powierzchnie płaskie i zakrzywione, pomiar i badanie próbek z mieszanek mineralno-asfaltowych  oraz sprzęt znajdujący się na wyposażeniu pracowni. W laboratorium Kierunków Geodezyjnych przedstawiono sprzęt geodezyjny oraz meteorologiczny z możliwością samodzielnego wykonania pomiarów. Wydział zaprezentował także bezzałogowe systemy FlyEye, Wingtra i DJI Phantom oraz symulator satelitarny.

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej zainteresowani mogli zobaczyć, m.in.: stanowisko do nauki budowy i diagnostyki pojazdów hybrydowych i elektrycznych, stanowiska z wirtualną rzeczywistością, stanowisko spawania techniką laserową z wykorzystaniem robota przemysłowego Fanuc 710i oraz największe w Europie laboratorium dydaktyczne z komponentami przemysłowymi do nauki budowy i konstrukcji układów hydrostatycznych.

Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa przygotował atrakcje dla fanów podniebnych maszyn. Oprócz laboratoriów Robotyki i Badań napędów lotniczych, zwiedzający obejrzeli tunel aerodynamiczny, pracownię druku 3D, a także broń strzelecką i silniki lotnicze.

Wydział Nowych Technologii i Chemii udostępnił laboratoria Chemii oraz Materiałów Wybuchowych. Działające na Wydziale Koło Naukowe Chemików przygotowało dla zwiedzających doświadczenia chemiczne o intrygująco brzmiących nazwach: lustro srebrne, świetliki, szampan, magiczne piwo czy reakcja zegarowa Landolta. Do obejrzenia były także pokazy pirotechniczne.

W Laboratorium Optoelektronicznych Systemów Wojskowych Instytutu Optoelektroniki zaprezentowano m. in. moduły laserowego pomiaru odległości, moduły laserowej łączności swój–obcy, laserowe skanery wielospektralne do pracy na platformach latających, lidary do zdalnego wykrywania broni biologicznej i chemicznej oraz optoelektroniczne moduły do systemów obrony aktywnej przed ostrzałem przeciwpancernym.

Miłośnicy kultury, sportu i militariów też znaleźli coś dla siebie

Pośród współczesnych mundurów wojskowych, wyróżniali się studenci pododdziału historycznego, których działalność koncentruje się na rekonstrukcjach ważnych wydarzeń historycznych. Działające w Klubie sekcje zainteresowań, prezentowały własne oferty,  m.in. Chór Akademicki WAT opowiadał o początkach kariery i dotychczasowych sukcesach.

Studium Wychowania Fizycznego oprócz pokazu filmu dotyczącego kwalifikacji z WF na studia wojskowe zapoznało zwiedzających z wybranymi sekcjami i zawodami sportowymi, w których biorą udział studenci. Nie zabrakło przedstawicieli Koła Żeglarskiego, którzy prezentując sprzęt żeglarski opowiadali o swojej pasji. Natomiast na stoisku Studium Szkolenia Wojskowego można było zaczerpnąć informacji dotyczących realizowanych zadań dydaktycznych i zajęć praktycznych służących kształceniu wojskowemu.

Dużą atrakcją dla fanów militariów był przygotowany na placu apelowym pokaz sprzętu wojskowego, który można było nie tylko zobaczyć z bliska, ale i porozmawiać z jego załogą. Prezentowano, m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, samobieżną haubicę KRAB, czołg Leopard 2 PL, radar do penetracji gruntu GPR oraz radiostację wojskową.

Na miłośników wojskowej kuchni czekała tradycyjna wojskowa grochówka, a żołnierze z 10 Brygady Logistycznej w Opolu częstowali chlebem, wypiekanym na bieżąco w specjalnym piecu przystosowanym do warunków polowych.

Dzień Otwarty WAT, zorganizowany w tym roku pierwszy raz stacjonarnie po okresie pandemii, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Zapraszamy do relacji:

Podobne artykuły

 1. Drzwi Otwarte /

  Dzień Otwarty na Politechnice Krakowskiej - 19 kwietnia 2024 r.

  Politechnika Krakowska zaprasza tegoroczne maturzystki i maturzystów oraz wszystkie osoby zainteresowane kształceniem na Politechnice na Dzień...

 2. Drzwi Otwarte /

  Dzień Otwarty z Chemią w WSIiZ w Warszawie - 7 czerwca 2024 r.

  Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie zaprasza 7 czerwca 2024 r. na Dzień Otwarty z CHEMIĄ KOSMETYCZNĄ, CHEMIĄ OGÓLNĄ, CHEMIĄ ŻWNOŚCI...

 3. Drzwi Otwarte /

  Dzień Otwarty z Pielęgniarstwem w WSIiZ - 13 maja 2024 r.

  12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i w ramach obchodów Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie organizuje Dzień Otwarty...

 4. Drzwi Otwarte /

  Dzień Otwarty w WAT - harmonogram

  Wojskowa Akademia Techniczna – największa uczelnia wojskowa w kraju – zaprasza do udziału w Dniu Otwartym, który odbędzie się 23 ma...

Katalog kierunków