KierunkiStudiów.pl

Menu

19.01.2024, 14:17

Nowy akademik wojskowy na nowy rok akademicki

Infrastruktura Wojskowej Akademii Technicznej wzbogaci się o nowy akademik wojskowy (AW 7) przeznaczony dla 750 podchorążych. W inwestycji o wartości ponad 94 mln zł zostanie zastosowana technologia budownictwa modułowego.

Umowę na budowę obiektu w formule zaprojektuj i wykonaj podpisali 8 stycznia 2024 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Prezes Zarządu spółki CLIMAMEDIC Sp. z o.o. sp. k. Pan Sebastiana Klinkosz.

Budowa akademika dla 750 studentów wojskowych związana jest z dynamicznym rozwojem Wojska Polskiego. „Akademik wojskowy nr 7 to kolejna kluczowa inwestycja, realizowana w Wojskowej Akademii Technicznej, dzięki której będziemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych Sił Zbrojnych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, poprzez podnoszenie liczby kształconych żołnierzy, ale również zapewniając odpowiedni poziom kształcenia, ponieważ, równolegle do miejsc zakwaterowania, rozbudowujemy infrastrukturę laboratoryjno-dydaktyczną. W uczelni powstają nowoczesne centra, jak np. logistyki czy cyberbezpieczeństwa, gdzie w najlepszych warunkach szkolą się lub będą się wkrótce szkolić studenci WAT. Wojskowa Akademia Techniczna, realizując zadania związane z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa i obronności naszego państwa, jest aktualnie w trakcie intensywnej rozbudowy i rozwoju, przede wszystkim dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Obrony Narodowej, za które bardzo dziękuję, a które jeszcze bardziej wspierają Akademię w wywiązywaniu się z naszych zadań statutowych i realizowaniu naszej misji” – podkreśla gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Sześciokondygnacyjny budynek zostanie usytuowany na terenie zamkniętym uczelni. Będzie mieć długość 92,70 m, szerokość – 16,25 m i wysokość – 21,74 m. Zgodnie z podpisaną umową zostanie oddany do użytku przed rozpoczęciem roku akademickiego 2024/2025.

Zdaniem Prezesa spółki CLIMAMEDIC budownictwo modułowe bardzo dobrze sprawdza się w takich inwestycjach jak akademiki. Oprócz krótkiego czasu realizacji, wyróżnia je minimalizacja oddziaływania budowy na otoczenie oraz możliwość późniejszej relokacji. „Budownictwo modułowe polega na zbudowaniu obiektu z powtarzalnych modułów o wysokim stopniu prefabrykacji przestrzennych jednostek kubaturowych, wykonanych z odpowiednich konstrukcyjnych elementów stalowych, wykończonych wewnątrz oraz wyposażonych w instalacje elektryczną, sanitarną i telekomunikacyjną. Moduł stanowi przestrzennie zamkniętą jednostkę przygotowaną technicznie do transportu oraz do ostatecznego montażu i przeprowadzenia niewielkich prac wykończeniowych” – wyjaśnia Prezes Sebastian Klinkosz.

W akademiku zostaną zakwaterowani podchorążowie. Zgodnie z Decyzją MON limit przyjęć na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej w roku akademicki 2024/2025 wynosi 1068 osób. Aktualnie w WAT studiuje niemal 3200 podchorążych.

/Źródło: WAT: Ewa Jankiewicz - rzecznik prasowy WAT, fot. Mariusz Maciejewski/
Podobne artykuły

 1. Na uczelniach /

  „Adapciak – obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej

  15 września 2023 r. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 uczestn...

 2. Na uczelniach /

  Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie

  Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej poszerzyła się o unikatową pracownię komputerową – laboratorium VR. Uroczyste otwarcie z udziałem wł...

 3. Na uczelniach /

  Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK podczas Festiwalu Nauki i Sztuki - 16-18 maja 2024 r.

  Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska, która od samego początku istnienia festiwalu jest za...

 4. Na uczelniach /

  Uniwersytet Jagielloński z nową kampanią: ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE NA UJ

  To nie tylko slogan, ale też motto przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ona na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania i pokazania, że UJ to miejs...

Katalog kierunków