KierunkiStudiów.pl

Menu

 • Start
 • Artykuły
 • Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie

14.05.2024, 10:51

Na Politechnice Krakowskiej powstało laboratorium VR – kolejna pracownia wspomagająca nowoczesne kształcenie

Baza laboratoryjna Politechniki Krakowskiej poszerzyła się o unikatową pracownię komputerową – laboratorium VR. Uroczyste otwarcie z udziałem władz Wydziału Inżynierii Lądowej, a także prezesa Zarządu patronującej sali sądeckiej firmy Erbet Sp. z o.o., Tomasza Ćwikowskiego i przedstawicieli przedsiębiorstwa, odbyło się 9 maja 2024 r. Wyposażenie znajdującego się w Galerii GIL (ul. Warszawska 24), a należącego do Wydziału Inżynierii Lądowej laboratorium, wprowadza na wyższy poziom możliwości dydaktyczne uczelni. Wszystko poprzez zastosowanie najnowszych technologii dotyczących modelowania informacji o budynku (BIM), przeglądów i rewizji projektów, koordynacji wielobranżowej, wyszukiwania błędów projektowych i ich rozwiązywania.

– W laboratorium VR WIL chcemy wykorzystywać innowacyjne techniki immersyjnego, a więc pozwalającego wręcz na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości nauczania w edukacji inżynierów budownictwa cyfrowego – mówi dr inż. Jacek Magiera z Katedry Technologii Informatycznych w Inżynierii na WIL. Możliwości nowej pracowni wykraczają jednak poza kierunek budownictwo i specjalność „Budowle – informacja i modelowanie (BIM)”. Laboratorium i zgromadzony w nim sprzęt wraz z oprogramowaniem pozwoli wesprzeć kształcenie na innych specjalnościach, np. z obszaru informatyki, grafiki komputerowej czy tych związanych z tworzeniem gier komputerowych.

– Modelowanie informacji o budynkach i wirtualna rzeczywistość nie powinny już być traktowane jako nowinki techniczne, ani też jako alternatywa nowoczesnych koncepcji projektowania inwestycji budowlanych. Tak naprawdę jest to jedyne rozwiązanie, które będzie obowiązywało do tego celu w bliskiej przyszłości. W związku z tym przed Wydziałem Inżynierii Lądowej stoi ogromne wyzwanie dotyczące m.in. przebudowania programów kształcenia tak, aby z technologii BIM zrobić fundament kształcenia. Nowe laboratorium VR jest pierwszym takim na Politechnice Krakowskiej. Mamy absolutną świadomość, że ta technologia zawita w niedługim czasie także do innych laboratoriów i to nie tylko pracowni na naszym wydziale, ale też w innych jednostkach PK. Deklarujemy pełną współpracę w wykorzystaniu potencjału laboratorium VR oraz potencjału zespołu z Katedry Technologii Informatycznych w Inżynierii, który powołał je do życia – powiedziała podczas otwarcia laboratorium dziekan WIL prof. Lucyna Domagała.

Sala zlokalizowana na I piętrze budynku GIL, została pomyślana jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla studentów, którzy kształcą się na działającej od blisko 10 lat specjalności związanej z BIM, oferowanej na kierunku budownictwo (II stopień). Na realizację przedsięwzięcia szacowanego na około 300 tys. zł, udało się pozyskać finansowanie (ok. 155 tys. zł) ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „REG – region uczący się”. Ambitne plany Politechniki wsparła też firma Erbet, działająca na polskim rynku od 1990 r. w charakterze generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych. Współpraca PK i WIL z Erbetem trwa od 1998 r. Firma przeznaczyła na nowe laboratorium Politechniki nieco ponad 60 tys. zł, co pozwoliło wyposażyć salę w meble, nadać wnętrzu nowoczesny wygląd oraz sfinansować zakup sprzętu multimedialnego. Utworzenie pracowni wsparła również darowizną firma Omega Communication, partner firmy Autodesk Polska, dostarczającej WIL oprogramowanie inżynierskie, w tym najnowsze systemy chmurowe.

Wyposażenie dydaktyczne nowej sali laboratoryjnej VR WIL składa się z 13 stanowisk komputerowych VR (12 stacji studenckich i 1 stacji dla prowadzącego zajęcia). Każde stanowisko zawiera komputer z wydajnymi podzespołami, takimi jak szybka i zasobna pamięć RAM 32 GB z możliwością rozbudowy nawet do 128 GB RAM, czy ultraszybka i wydajna karta grafiki 3D, sprzętowo wspierającą technologię VR, a także dwa monitory 27" o wysokiej rozdzielczości QuadHD, gogle VR META/Oculus QUEST 2 256 GB, mogące pracować w trybie autonomicznym (bez fizycznego łącza kablowego ze stacją roboczą). W pomieszczeniu zainstalowano także nowoczesny sprzęt prezentacyjny (projektor multimedialny, panel prezentacyjny 75"). Z kolei umeblowanie sali zostało tak zaaranżowane, by pozostawić dużą przestrzeń na środku, która pozwoli na swobodne poruszanie się w goglach VR, a tym samym zapewnieni ich użytkownikom najlepsze wrażenie przestrzeni. Przygotowanie odpowiedniego miejsca na „spacery” w goglach VR wymagało rekonfiguracji dwóch pomieszczeń i połączenia ich w jedną salę.

Jak tłumaczy dr inż. Jacek Magiera, w sali wirtualnej rzeczywistości – po instalacji odpowiedniego oprogramowania – realizowane będą różne scenariusze dydaktyczne dla specjalności BIM.

– Planujemy wykorzystanie technologii VR np. do wizualizacji projektów w 3D, weryfikację założeń projektowych i sprawdzenie, jak projektowany obiekt będzie wyglądał oraz czy jest po prostu dobrze zaprojektowany. To jedno z prostszych zastosowań technologii VR w projektowaniu budowlanym. Pamiętajmy jednak, że uczymy młodych adeptów sztuki budowlanej i na tym etapie ich rozwoju zawodowego wyobrażenie sobie, czy np. projektowana konstrukcja stalowa lub żelbetowa jest nie tylko funkcjonalnie dobra, ale i estetyczna, dobrze i harmonijnie zaprojektowana, nie przesłania istotnych elementów obiektu architektonicznego lub współgra z otoczeniem, zdecydowanie do łatwych nie należy. Dzięki nowej sali znacznie ułatwiamy to zadanie – opowiada Jacek Magiera.

– Technologia VR w połączeniu z technologią BIM pozwala oczywiście na dużo bardziej zaawansowane zastosowania: w koordynacji branżowej, przeglądzie kolizji, komentowaniu i pracy zespołowej, w scalaniu wielu modeli branżowych w jeden model sfederowany, w symulacjach procesów realizacji (np. montaż, logistyka placu budowy, technologia wykonania), to także potężne narzędzie wizualizacji odniesień geoprzestrzennych, wizualizacji projektów w kontekście istniejącej infrastruktury dzięki zasobom systemów informacji geograficznej GIS i wiele innych – dodaje pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Lądowej.

W laboratorium VR WIL wykorzystywane będą innowacyjne techniki immersyjnego nauczania VR w kształceniu inżynierów budownictwa cyfrowego. Kadra Wydziału Inżynierii Lądowej ma też nadzieję na użycie technologii VR jako platformy współpracy, uczenia przez (wirtualne) działanie, rozwoju kompetencji miękkich.

– Naszym celem jest próba takiego przygotowania absolwentów specjalności BIM, aby byli gotowi do podjęcia wyzwań współczesnego rynku budownictwa cyfrowego, otwartych na innowacje i potrafiących stosować je w codziennej praktyce zawodowej, kompetentnych w używaniu najnowszych technologii informatycznych w realizowanych projektach – wspomina dr inż. Jacek Magiera.

Możliwości nowego laboratorium dydaktycznego wykraczają poza obszar modelowania informacji o budynku. Zainteresowanie aparaturą sali VR wyraziły już władze Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. WIiT planuje wykorzystać potencjał sprzętowy m.in. do tworzenia przez studentów gier VR oraz aplikacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej także jest zainteresowany infrastrukturą nowego laboratorium. Co ważne, jego potencjał został zauważony przez inne instytucje nauki, co może skutkować kooperacją w przyszłości.

Podobne artykuły

 1. Na uczelniach /

  „Adapciak – obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej

  15 września 2023 r. w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 uczestn...

 2. Na uczelniach /

  Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK podczas Festiwalu Nauki i Sztuki - 16-18 maja 2024 r.

  Po pięciu latach przerwy wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Politechnika Krakowska, która od samego początku istnienia festiwalu jest za...

 3. Na uczelniach /

  Uniwersytet Jagielloński z nową kampanią: ZNAJDŹ POMYSŁ NA SIEBIE NA UJ

  To nie tylko slogan, ale też motto przewodnie tegorocznej kampanii. Ma ona na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania i pokazania, że UJ to miejs...

 4. Na uczelniach /

  Światowy Dzień Zdrowia w WSIiZ w Warszawie - 5. kwietnia 2024 r.

  7 kwietnia 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia z tej okazji już 5 kwietnia Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie wraz z Urzędem Dzielni...

Katalog kierunków