KierunkiStudiów.pl

Menu

25.03.2024, 11:47

Wyniki 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK”

Po raz kolejny uczniowie klas maturalnych zawalczyli o dodatkowe punkty w rekrutacji na Politechnikę Krakowską. 24 lutego 2024 r. odbył się II etap konkursu „O Złoty Indeks PK”. 93 osoby mogą cieszyć się tytułem laureata rywalizacji. Po raz drugi w historii politechnicznego konkursu, rozegrano go w czterech dyscyplinach: matematyce, chemii, informatyce i predyspozycjach architektonicznych. Zakończona edycja była rekordowa pod względem zgłoszeń. Do konkursu zarejestrowało się aż 583 osoby. – Cieszy nas ogromnie fakt, że tak wiele osób wyraziło zainteresowanie naszym konkursem. Świadczy to m.in. o zainteresowaniu samą uczelnią, a także jej ofertą dydaktyczną. Z roku na rok konkurs „O Złoty Indeks PK” przyciąga coraz więcej uczniów i jest stałym punktem odniesienia w czasie przygotowań do matury – mówi prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 161 osób, a w finałowej rywalizacji wzięło ostatecznie udział 137 tegorocznych maturzystów. Największą frekwencją cieszyła się matematyka. Do zadań obliczeniowych i problemowych podeszło 62 uczniów. Predyspozycje architektoniczne zweryfikowało 29 osób. Ich zadanie polegało na wykonaniu modeli fizycznych z dostarczonych przez organizatorów materiałów i w oparciu o wskazany temat konkursowy (oceniano kompozycję, formę i zgodność pracy z tematem). Zadania za zakresu chemii i informatyki rozwiązywało w dniu finału kolejno 25 i 21 uczniów.

Finałowe zmagania odbywały się w salach dydaktycznych na kampusach Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 oraz przy ul. Podchorążych 1 (predyspozycje architektoniczne). II etap pozwolił wyłonić laureatów tegorocznej edycji konkursu „O Złoty Indeks”. Tytuł ten trafi do 93 osób. Pula dodatkowych punktów w rekrutacji na PK, a więc ów „Złoty Indeks”, zależna jest od wyników uzyskanych w finale. 200 punktów otrzymują laureaci I stopnia, którzy swoim wynikiem uplasowali się w przedziale od 81 do 100 proc. maksymalnej liczby punktów. Uczniowie z wynikami mieszczącymi się w przedziale 61-80 proc. maksymalnej liczby punktów, uzyskali tytuł laureata II stopnia i 100 dodatkowych punktów w rekrutacji na PK. Laureatami III stopnia zostali uczestnicy, których rezultaty mieszczą się w puli od 40 do 60 proc. maksymalnej liczby punktów – ilość dodatkowych punktów rekrutacyjnych wynosi 60. Zgodnie z zasadami konkursu, punkty wywalczone z przedmiotów matematyka, chemia lub informatyka, nie przysługują w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunki architektura i architektura krajobrazu, natomiast te zdobyte z przedmiotu predyspozycje architektoniczne, są brane pod uwagę wyłącznie w rekrutacji na architekturę oraz architekturę krajobrazu. Z możliwości wykorzystania dodatkowych punktów jest wyłączony proces rekrutacji na tylko jeden kierunek z oferty PK – inżynierię wzornictwa przemysłowego.

Wśród 93 osób, które zdobyły w tym roku „Złote Indeksy PK”, znalazło się 57 uczniów rywalizujących w matematyce (laureaci I stopnia – 14 osób; laureaci II stopnia – 21; laureaci III stopnia – 22 osoby), 17 laureatów (2 osoby z tytułem laureata I stopnia; laureaci II stopnia – 6 osób; laureaci III stopnia – 9 osób), którzy wybrali informatykę, 10 przyszłych architektów (2 laureatów I stopnia, 2 laureatów II stopnia oraz 6 laureatów III stopnia) oraz 9 osób rywalizujących w dyscyplinie chemia (2 laureatów II stopnia i 7 laureatów III stopnia).

W finale konkursu „O Złoty Indeks PK” spotkali się maturzyści z kilku województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, a nawet warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Finalistki i finaliści reprezentowali w sumie 47 szkół. Niektóre z nich mogą pochwalić się wieloma laureatami. Do takich szkół należy m.in. rekordzista liczby laureatów w tej edycji – krakowskie Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. 15 uczniów tej szkoły otrzymało „Złote Indeksy Politechniki Krakowskiej” (2 osoby tytuł laureata I stopnia, 5 osób tytuł laureata II stopnia, 8 osób – laureaci III stopnia). Na drugim miejscu w rankingu szkół uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie z 8 laureatami 9. edycji konkursu PK (2 laureatów I stopnia i po 3 laureatów II stopnia i III stopnia). Trzecie miejsce zajmują ex aequo I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie – 2 laureatów II stopnia i 3 laureatów III stopnia oraz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli (2 laureatów I stopnia, 2 laureatów II stopnia, 1 laureat III stopnia).

– Wiemy, ile zaangażowania i stresu kosztuje przygotowanie oraz udział w konkursie. Chcemy wyróżnić laureatów, pozwolić im nacieszyć się znakomitymi osiągnięciami i właśnie dlatego organizujemy dla nich spotkanie na Politechnice Krakowskiej, podczas którego planujemy wręczyć dyplomy za udział w konkursie. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 11.00 w budynku „Działownia” na kampusie głównym Politechniki Krakowskiej. Już teraz serdecznie zapraszamy – mówi mgr Marta Madej z Działu Spraw Studenckich, która odpowiada za organizację konkursu.

Podobne artykuły

 1. Konkursy /

  Konkurs na tekst i melodię Hymnu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

  Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie ogłasza konkurs na opracowanie Hymnu Uczelni. Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że jest adresowany do...

 2. Konkursy /

  Powalczą o indeksy WATu

  W pierwszej edycji Konkursu Fizycznego im. prof. Lecha Solarza wzięło udział 414 uczniów z 43 szkół średnich z całej Polski. Do ścisłego...

 3. Konkursy /

  Dzień otwarty SGH – konkurs #MarzyMiSieSGH

  Wszyscy uczestnicy Dnia Otwartego SGH, który odbędzie się w najbliższą sobotę 18 marca 2023 r. mogą wziąć udział w konkursie artystycznym...

 4. Konkursy /

  Konkurs wiedzy o Powstaniu Listopadowym w WAT

  Niemal 2000 osób uczestniczyło w konkursie wiedzy historycznej „Wokół Powstania Listopadowego 1830–1831”, zorganizowan...

Katalog kierunków