KierunkiStudiów.pl

Menu

03.12.2018, 13:33

Nowe pokolenie a wolontariat

Po powrocie ze szkoły zamiast gier komputerowych czy oglądania telewizji młodzież coraz częściej zaczyna wybierać wolontariat. Pokazują to dane organizatorów Zwolnionych z Teorii, największej olimpiady szkolnej w Polsce, gdzie wyzwaniem jest zrobienie własnego projektu społecznego. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba prawie 14 tysięcy uczestników. Warto w szczególności o tym wspomnieć 5 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Obecnie dosyć popularny jest stereotyp młodzieży, która spędza wolny czas głównie na aktywnościach w komputerze czy telefonie, nie widząc poza nimi świata. Jednak tej opinii przeczą dane organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii. W piątej edycji olimpiady bierze rekordowa liczba prawie 14 tysięcy osób. To więcej niż w jakiejkolwiek innej olimpiadzie dla młodzieży w Polsce.

Organizują pokazy modowe w maseczkach smogowych, zapraszają seniorów do nauki obsługi urządzeń mobilnych, zbierają fundusze na schroniska dla zwierząt, pomagają potrzebującym czy robią darmowe zajęcia z historią w tle. Takich projektów ruszyło właśnie ponad 2 tysiące w całej Polsce. – To pokazuje, że młodzież nie tylko coraz chętniej wykonuje pracę społeczną, ale jest w niej także bardzo kreatywna. Cieszy mnie, że w tym roku rekordowa liczba uczniów zaangażowała się w zmienianie świata na lepsze – mówi Paula Bruszewska, prezes fundacji organizującej „Zwolnionych z Teorii”.

Kto i co motywuje młodzież do działania wolontaryjnego? Z dostępnych badań (np. Szkolnych Klubów Wolontariatu) wynika, że wbrew pozorom młodzież chętnie bierze udział w wolontariacie upatrujac w nim nie tylko niesienie pomocy innym, ale też możliwość zdobycia cennego doświadczenia.

Z doświadczenia fundacji organizującej „Zwolnionych z Teorii” główną barierą do działania dla młodzieży nie był brak chęci, ale ograniczone możliwości. – Wolontariat przez wiele lat kojarzył się młodzieży z działaniem odtwórczym, a nam zależało na daniu jej pola do popisu nie tylko w sferze realizacji, ale też szukaniu wyzwań i kreatywnym tworzeniu rozwiązań. W realizacji własnego projektu leży bycie przedsiębiorczym, czyli cechy, na której nam szczególnie zależy. My dajemy przestrzeń do spożytkowania takiej przedsiębiorczej energii, co młodym ludziom się bardzo podoba i przyciąga rzesze nowych uczestników – cieszy się Paula Bruszewska. Fakty to potwierdzają, z roku na rok rośnie liczba uczestników olimpiady, w której liczy się właśnie oryginalny pomysł i gra zespołowa młodych ludzi.

W tegorocznej edycji olimpiady najliczniejszą grupę młodzieży działającej społecznie stanowią uczniowie z województwa mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego i małopolskiego. Najchętniej realizują projekty dotyczące edukacji i społeczności lokalnej. Wśród aktywnych najciekawszych projektów młodzieży są m.in.:

 • AparaTY i MY (wydarzenie publiczne, które ma pokazać wartość relacji międzypokoleniowych, Legnica)
 • Poklikani (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wychowanków domów dziecka, Gliwice)
 • Olabogababciu (kampania społeczna odczarowania metody wyłudzeń na wnuczka wśród osób starszych, Siedlce)
 • Deadly Straws (wydarzenie publiczne zachęcające do odmawiania użycia plastikowych słomek, Warszawa)

Finał olimpiady „Zwolnieni z Teorii” odbędzie się w kwietniu 2019 r. Patronat nad tegoroczną edycją objął Prezydent RP. To wielkie święto działalności społecznej młodych ludzi, którzy poprzez realizację własnych projektów uczą się nie tylko kompetencji przyszłości potrzebnych na rynku pracy, ale także wrażliwości społecznej. Wielkiemu finałowi towarzyszy ogłoszenie Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, który wyróżnia placówki oświatowe wspierające oddolną pozytywną zmianę w polskiej edukacji polegającej na nauce umiejętności miękkich tj. praca w grupie, komunikacja, negocjacje i realizacja własnych projektów. Więcej informacji na www.zwolnienizteorii.pl.

***
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. Więcej informacji na www.zwolnienizteorii.pl.

Podobne artykuły

 1. Warto przeczytać /

  Trudna sytuacja maturzystów. Zagraniczne uczelnie wychodzą im naprzeciw

  Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia...

 2. Warto przeczytać /

  Co studiują Polacy na Wyspach?

  Polacy studiują w Wielkiej Brytanii biznes i zarządzanie, ale chętnie podejmują też kierunki medyczne, techniczne i artystyczne. Eksperci Elab Educati...

 3. Warto przeczytać /

  Ostatni rok pożyczka studencka w Wielkiej Brytanii

  Ruszyła dodatkowa rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii. W ramach tzw. clearingu o studia na Wyspach mogą się starać osoby, które nie zdążył...

 4. Warto przeczytać /

  Jak zostać dobrym studentem - wciśnij start!

  Studia = przyswajanie suchej teorii. Właśnie takie spojrzenie na ten wyjątkowy czas w życiu młodych ludzi potrafi skutecznie stłumić drzemiący w nich...

Katalog kierunków