KierunkiStudiów.pl

Menu

13.01.2020, 14:30

XLVI Olimpiada Wiedzy Technicznej na WAT

49 najzdolniejszych uczniów z dziewięciu szkół średnich województwa mazowieckiego rozwiązywało w Wojskowej Akademii Technicznej niełatwe zadania w ramach drugiego etapu ogólnopolskiej XLVI Olimpiady Wiedzy Technicznej. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do etapu centralnego, który będzie przepustką do uznanych uczelni technicznych w Polsce.

Organizatorem Olimpiady jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna. Wojskowa Akademia Techniczna uczestniczyła w organizacji tego przedsięwzięcia po raz pierwszy. Warto przy tym zaznaczyć, że od lat członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej (OWT) jest prof. dr hab. inż. Bronisław Stec z Wydziału Elektroniki WAT.

Uczniowie rozwiązywali zadanie z zastosowania informatyki w technice lub zadanie optymalizacyjne, oraz 2 spośród 3 zadań z wybranej grupy tematycznej: elektryczno-elektronicznej lub mechaniczno-budowlanej. Autorami zadań i pytań testowych są nauczyciele akademiccy z Politechniki Warszawskiej.

Przygotowanie do Olimpiady to ciężka praca. Zwyciężają najzdolniejsi i najbardziej pracowici. „W tym roku do drugiego etapu zakwalifikowało się trzech naszych uczniów z technikum elektronicznego. W ramach przygotowań do konkursu uczestniczą oni w zajęciach dodatkowych, dużo pracują w domu. Są bardzo ambitni. Jeden z naszych uczniów w poprzednim roku został finalistą Olimpiady” – mówi Małgorzata Nadolna, nauczycielka z Zespołu Szkół Nr 36 w Warszawie. Z LO im. Stanisława Małachowskiego w Płocku w drugim etapie konkursu, który odbył się w WAT wzięło udział dwóch uczniów. „To uczniowie, którzy uczestniczą w dodatkowych zajęciach z fizyki, które prowadzi jeden z profesorów z Politechniki Warszawskiej. Do Olimpiady przygotowywali się rok. To ciężka, dodatkowa indywidualna praca. Jestem dla nich pełna podziwu” – podkreśla Grażyna Wilkowska, nauczycielka płockiego liceum.

W konkursie stosuje się punktowy system oceny. Uczestnicy, którzy zdobędą nie mniej niż 50% punktów + 1 punkt z możliwych do zdobycia na danym etapie, zostaną zakwalifikowani do zawodów III stopnia (centralnych) OWT, które odbędą się 19 kwietnia 2020 r. OWT ma charakter ogólnokrajowy. To zawody przeprowadzane trójstopniowo: na etapie szkolnym, okręgowym i centralnym. W poprzedniej edycji OWT na etapie rozgrywek szkolnych udział wzięło ponad 7 tys. zawodników. Do kolejnych etapów zakwalifikowało się kolejno blisko 800 i 60 uczniów.

W zawodach zorganizowanych w WAT wzięli udział uczniowie ze szkół warszawskich: Zespołu Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Zespołu Szkół im. Bohaterów Narwiku Technikum Lotniczego nr 9, Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych oraz radomskich: Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte i VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, a także z Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku.

Podobne artykuły

 1. Konkursy /

  #AkademiaEko - Konkurs na Akademii Morskiej w Szczecinie

  Lato w pełni, ale pomyśleliśmy, że to dobry czas, żeby czegoś się od Was nauczyć. Pokażcie nam, jak dbać o środowisko? W jaki sposób na co dzie...

 2. Konkursy /

  Konkurs Nawigacyjny na Akademii Morskiej w Szczecinie

  Akademia Morska w Szczecinie ogłasza konkurs nawigacyjny z okazji Światowego Dnia Oceanów, przypadającego na dzień 8 czerwca. W konkursie może...

 3. Konkursy /

  XXIV Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

  1 listopada 2019 r. została uruchomiona rejestracja umożliwiająca udział w XXIV Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Możliwość nadsyłania z...

 4. Konkursy /

  Indeks dla Rolnika - V edycja konkursu na UTP

  4 kwietnia 2019 roku w Auditorium Novum na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbył się finał piątej już edycji Ogólnopols...

Katalog kierunków