KierunkiStudiów.pl

Menu

Kierunek studiów: informatyka


Ogólnie
ang. computer science, computing science, information technology

Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Nie wymaga poświęceń, gdyż większość informatyków to pasjonaci. Wymaga za to logicznego myślenia.

Wiedza informatyczna wykorzystywana jest w niemal wszystkich sferach naszego życia. Już w liceum warto uczyć się matematyki, gdyż ta jest szczególnie intensywnie przerabiana na pierwszym roku studiów. Znajomość programowania pomaga, ale ta umiejętność nie jest wymagana – uczy się jej od podstaw.

Absolwent studiów I stopnia powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki. Powinien dobrze rozumieć działanie współczesnych systemów komputerowych oraz posiadać wiedzę z zakresu podstaw informatyki, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych i inżynierii oprogramowania umożliwiającą aktywny udział w realizacji projektów informatycznych. Powinien także posiadać umiejętność programowania komputerów oraz pracy w zespołach programistycznych. Zdobytą wiedzę i umiejętności powinien umieć wykorzystać w pracy zawodowej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.

Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu informatyki.

Absolwent studiów inżynierskich powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych. Powinien dobrze znać zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Powinien posiadać umiejętność programowania komputerów i znać zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Powinien mieć także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer.

Absolwent studiów II stopnia powinien wykazywać biegłość w wybranej specjalności. Powinien posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów informatycznych – również w niestandardowych sytuacjach – a także umieć wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Powinien umieć dyskutować na tematy informatyczne zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami a także kierować pracą zespołów.


Studia w skrócie


Co będziesz studiować?

algebra liniowa z geometrią analityczną, algorytmy i struktury danych, analiza matematyczna, elementy logiki i teorii mnogości, kurs technologii informatycznych, matematyka dyskretna, programowanie, systemy operacyjne, bazy danych, inżynieria oprogramowania, matematyka komputerowa, równania różniczkowe, sieci komputerowa, teoria obliczalności, administrowanie usługami sieciowymi, laboratorium grafiki i multimediów, programowanie równoległe i rozproszone, programowanie zespołowe;

Przynajmniej 50% zajęć powinny stanowić ćwiczenia projektowe, audytoryjne bądź laboratoryjne.

szczegółowe treści programowe
obciążenie godzinowe
praktyki



Szczegółowe treści programowe, godziny, praktyki Zobacz

Jaka praca?


Perspektywy pracy

Absolwent informatyki to osoba, która dysponuje wiedzą i umiejętnościami cenionymi w kraju i za granicą.

Około 60% studentów pracuje już na czwartym, piątym roku. Są administratorami sieci komputerowych, zajmują się grafiką komputerową, programowaniem w zakresie baz danych, tworzeniem aplikacji finansowych itp.

Absolwent może pracować m.in. jako:

  • pracownicy laboratoriów i innych ośrodków badawczych i obliczeniowych,
  • nauczyciele informatyki w placówkach oświatowych różnych szczebli,
  • w bankowości i innych instytucjach finansowych (z uwagi na kwalifikacje związane z obsługą komputerów i systemów komputerowych),
  • specjaliści od wdrażania nowoczesnego oprogramowania komputerowego w urzędach i innych instytucjach,
  • zarządcy, administratorzy sieci informatycznych w firmach, przedsiębiorstwach.
Niektórzy zakładają własny biznes lub zarządzają działami informatyki i czasami docierają naprawdę wysoko. Polscy informatycy są cenieni w świecie, zarządzają m. in. polskim IBM-em.
Absolwent powinien być przygotowany do pracy w firmach informatycznych zajmujących się budową, wdrażaniem lub pielęgnacją narzędzi i systemów informatycznych oraz w innych firmach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane, a także w szkolnictwie, jeśli ukończy specjalność nauczycielską (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia nauczycieli).

Jaka uczelnia?

Katalog kierunków